Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

ciekawostki - TIKI NERWOWE

tiki nerwowe

Tiki nerwowe

Zdarza się, że niektórzy ludzie wykonują dziwne ruchy, miny lub wydają powtarzające się co pewien czas dźwięki. Obserwując takie zachowanie, można o kimś pomyśleć: „Jaki on nerwowy”. I nie bez przyczyny, gdyż takie nietypowe objawy nazywamy tikami nerwowymi.

Tiki to ruchy mimowolne, których nie potrafimy kontrolować. Należą do nich m.in.: nerwowe potrząsanie głową, pstrykanie palcami czy bardzo szybkie mruganie. U niektórych ludzi występują tiki wokalne, polegające na wydawaniu z siebie różnych dźwięków – chrząkania, syczenia czy pokasływania.

Tiki są wywoływane przez niekontrolowane skurcze mięśni. Zwykle powodują je silne emocje, takie jak stres. Ale mogą się pojawiać także w przypadku odczuwania pozytywnych odczuć. Tiki nieraz nasilają się wskutek nieprawidłowego odżywiania, przemęczenia, stosowania używek lub długotrwałego przebywania w hałasie. Cierpią na nie zarówno dzieci, jak i dorośli, choć – co ciekawe – tiki częściej występują u mężczyzn niż u kobiet.

Czasem tiki same zanikają, np. po przeminięciu trudnego okresu w życiu. Zdarza się jednak, że ich występowanie jest związane z poważną chorobą. Dlatego zawsze należy zwrócić się do lekarza, aby znaleźć ich przyczynę.