Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - TROMBOCYTY

trombocyty

Trombocyty

Ta dość zabawna nazwa nie dotyczy żadnej znanej nam trąby, lecz dość dziwnych tworów, które znajdują się w naszej krwi.

Trombocyty, inaczej nazywane płytkami krwi lub krwinkami płytkowymi, powstają w szpiku kostnym. Są fragmentami komórek o różnym kształcie i często nieregularnych brzegach. W przeciwieństwie do większości komórek naszego ciała nie posiadają jądra.

Choć tak niepozorne, pełnią w naszym organizmie bardzo ważną rolę. Gdy skaleczymy się lub zranimy, trombocyty przystępują do akcji. Gromadzą się w zranionym miejscu i w ten sposób biorą udział w tamowaniu krwawienia – w rezultacie tworzy się strupek. To dzięki nim nasze rany goją się. Trombocyty biorą również udział w odbudowie uszkodzonych naczyń krwionośnych.