Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - USTA

usta

Usta

Gdy spojrzymy na twarz człowieka, usta będą jedną z najważniejszych jej części – od razu przykuwają naszą uwagę. Okalają one otwór prowadzący do jamy ustnej i składają się dwóch warg: górnej i dolnej. Wargi te łączą się ze sobą bokami, tworząc kąciki ust.

Wargi ust są silnie ukrwione i pokryte bardzo cienką, delikatną skórą. Jej kolor różni się od koloru pozostałej części twarzy – to tak zwana czerwień wargowa. Wargi człowieka składają się z trzech warstw: skóry, mięśni i błony śluzowej.

Cienka skóra z jednej strony sprawia, że usta są wrażliwe na dotyk, z drugiej – że są podatne na uszkodzenia. Usta wysychają szybciej niż inne części ciała, a pokrywająca je skóra częściej pęka. Dlatego warto dbać o wargi, nawilżając je na przykład wazeliną.

Usta ludzi są bardzo ruchliwe. Zawdzięczamy to silnym mięśniom, które się w nich znajdują. Pracują podczas jedzenia, służą do ssania mleka matki i do całowania. Usta wyrażają nasze emocje, pomagają nam mówić i rozumieć, co mówią inni. Odcisk ust, czyli układ charakterystycznych linii na ich skórze, jest inny u każdego człowieka – tak samo jak linie papilarne na palcach.