Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - WAMPIRY

wampir

Wampiry

Co postać z horroru ma wspólnego ze zwierzętami?

Nazwano tak gatunki nietoperzy żywiące się krwią zwierząt. Nie przerażajcie się, ponieważ większość nietoperzy to małe i niegroźne ssaki owado- lub owocożerne.

Wampiry zwyczajne żyją na terenie Ameryki Południowej i Środkowej w ciepłym klimacie. Żerują nocą, nakłuwając skórę swoich ofiar bardzo ostrymi ząbkami i zlizując spływającą krew. Zwierzę, którym pożywia się taki nietoperz, zazwyczaj nic nie czuje, gdyż ślina małego krwiopijcy działa jak środek znieczulający. Zaatakowane we śnie stworzenie najczęściej nawet się nie budzi.

Nie martwcie się, nie ma to nic wspólnego z filmowymi historiami. Ofiara nietoperza nie umiera ani nie zamienia się w wampira. Zazwyczaj może być jedynie nieco osłabiona. Ugryzienie jest tak samo groźne jak u większości innych gatunków (lisów, wiewiórek itp.) w przypadku, gdy nietoperz jest chory, np. na wściekliznę.

Mały wampirek nie jest do końca taki zły, jak Wam się wydaje. Po powrocie do swojej kolonii dzieli się pokarmem ze słabszymi i głodnymi członkami rodziny, którym nie udało się polowanie.