Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - WELWICZJA

welwiczja

Welwiczja

Ta niezwykła roślina widniejąca w godle Namibii jest jak żywa skamielina. Gatunki najbliżej z nią spokrewnione wymarły ponad 100 milionów lat temu.

Welwiczja rośnie na pustyni – można ją spotkać tylko w dwóch krajach: w Namibii i Angoli. Należy do roślin drzewiastych. Z pozoru jest niewielka – ma tylko kilkadziesiąt centymetrów wysokości, ponieważ jej część nadziemna ogranicza się do dwóch liści i niskiego pnia. Większość rośliny znajduje się pod powierzchnią ziemi – jej system korzeniowy może mieć długość 30 metrów (to wysokość dziesięciopiętrowego budynku).

Liście welwiczji nigdy nie wymieniają się na nowe – rosną przez całe życie rośliny, a jest ono długie. Wiele osobników dożywa wieku 500-600 lat. Liście tej rośliny z wiekiem są coraz dłuższe, zaczynają się płożyć po ziemi i pękać. W końcu wyglądają niczym wypłowiałe pasy tkaniny.

Welwiczja jest dwupienna. To znaczy, że jeden osobnik wytwarza tylko kwiaty żeńskie, a inny – tylko kwiaty męskie. Roślina i jej nasiona są odporne na trudne warunki panujące na pustyni – dobrze znoszą długotrwałe susze i zmiany temperatur. Ten ciekawy gatunek stanowi prawdziwy skarb dla kolekcjonerów roślin.