Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - WIELICZKA

kaplica św. Kingi

Wieliczka

Wieliczka to niewielka miejscowość w Polsce, leżąca na południowy wschód od Krakowa. Początkowo była osadą, a w 1290 r. uzyskała prawa miejskie. Będąc w Wieliczce, warto zwiedzić m.in. Zamek Żupny (którego historia sięga XIII w.) czy zabytkowe kościoły. Miasto słynie jednak przede wszystkim z unikatowej, nieczynnej już kopalni soli, którą uznano za wyjątkowo cenny zabytek i w 1978 r. wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Złoża soli na terenie dzisiejszej Wieliczki powstały ok. 14 milionów lat temu. W XIII w. zbudowano pierwsze szyby wydobywcze i rozpoczęto prace górnicze. W tamtych czasach sól była bardzo cennym i trudno dostępnym surowcem. Służyła nie tylko do przyprawiania jedzenia, ale również chroniła je przed zbyt szybkim zepsuciem – w świecie bez prądu i lodówek miała więc dla ludzi wyjątkowe znaczenie. Praca górników pod ziemią była bardzo ciężka i niebezpieczna. Początkowo sól wydobywano sezonowo, najczęściej od 11 listopada do Wielkanocy lub od 29 września do Zielonych Świątek. W kolejnych latach kopalnia pracowała coraz dłużej, a od XVII w. przez cały rok, również w nocy.

Przez wieki kopalnia przynosiła znaczne dochody, wciąż była rozbudowywana i unowocześniana. Powstawały też ozdoby – rzeźby wykute w bryłach soli i ścianach do dziś upiększają podziemne korytarze. Dzieła sztuki można podziwiać m.in. w kaplicy św. Kingi – komorze znajdującej się 101 m pod ziemią, w której nie tylko rzeźby, ale i posadzka, sufit, a nawet żyrandole są wykonane z soli kamiennej.

Pod koniec XX w. zakończono wydobycie soli kamiennej na skalę przemysłową. Pod ziemią powstały trasy dla turystów, prowadzące przez kręte korytarze i piękne komory. Do kopalni można wejść wyłącznie pod opieką przewodnika. Latem warto pamiętać o ciepłym ubraniu – na głębokości ponad 100 m panuje temperatura 17-18°C. Obecnie kopalnia pełni wiele ról: stanowi muzeum, jest uzdrowiskiem i miejscem, w którym odbywają się m.in. wesela, koncerty i spotkania biznesowe.