Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - WIELKI MUR CHIŃSKI

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński

To obecnie największa budowla na świecie. Na jej wzniesienie zużyto 210 razy więcej materiałów niż na postawienie piramidy Cheopsa. Mur rozciąga się na długości ok. 2400 km – od miejscowości Shanhaiguan nad Morzem Żółtym do miasta Jiayuguan w górach. Jest kręty, ma liczne odnogi i składa się m.in. z wielu szlaków konnych, wież obserwacyjnych, schronień i fortec o łącznej długości ponad 20 000 km. Mieszkańcy Chin nazywają go „Murem 10 000 Li” – li to chińska jednostka miary, a liczba 10 000 symbolizuje coś nieskończonego.

W III wieku p.n.e. zaczęły powstawać pierwsze fragmenty muru – miał on ochronić mieszkańców tamtych terenów przed najazdami wrogów z północy. Prace kontynuowano przez setki lat aż do XVII w. n.e. Na konstrukcję składa się więc wiele odcinków wzniesionych różnymi technikami i z rozmaitych materiałów – w zależności od okresu, w którym dany fragment był tworzony. Największa rozbudowa trwała za panowania cesarzy z dynastii Ming, czyli w latach 1368-1644.

Praca przy wznoszeniu tej budowli była morderczo ciężka. Mur wije się m.in. po trudno dostępnych górskich terenach, po szczytach i stromych zboczach. Dostarczenie ciężkich materiałów budowlanych na te wysokości było w tamtych czasach bardzo trudne. W pracach brali udział chłopi, żołnierze, więźniowie, a także przymusowi robotnicy. Szacuje się, że podczas budowy życie straciło ok. miliona osób.

Wielki Mur Chiński w okresie swej świetności spełniał rolę obronną. W dzisiejszych czasach stanowi atrakcję turystyczną. Duża jego część jest odbudowywana i zabezpieczana przed zniszczeniem, a zwiedzać można tylko wybrane fragmenty. Konstrukcja znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, co oznacza, że podlega prawnej ochronie jako wyjątkowo cenny zabytek. W 2007 r. budowlę uznano za jeden z siedmiu nowych cudów świata.