Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - WIELORYBY

wieloryby

Wieloryby

To jedne z najciekawszych i najbardziej fascynujących zwierząt na naszej planecie. Ich nazwa może być myląca, ponieważ pochodzi z czasów, gdy sądzono, że stworzenia te są ogromnymi rybami. Jednak wieloryby nie mają wiele wspólnego z karpiem czy rekinem, ponieważ są ssakami. Zwierzęta te oddychają przy pomocy płuc, są stałocieplne i karmią młode mlekiem. Fachowo nazywa się je waleniami.

Wieloryby mają spore rozmiary, ale różnią się wielkością. Płetwal błękitny, największe zwierzę świata, osiąga nawet 30 metrów długości i może ważyć 150 ton. Potężnymi rozmiarami szczycą się również m.in. kaszaloty oraz humbaki, dorastające odpowiednio do 20 i 18 metrów długości. Dużo mniejsze są delfiny, które mają kilka metrów.

Walenie słyną ze skomplikowanego systemu porozumiewania się i wyjątkowej inteligencji. Komunikują się ze sobą m.in. za pomocą kliknięć, gwizdów czy dźwięków przypominających jęki lub ćwierkanie. Wiele gatunków żyje w dużych grupach, w których zwierzęta świetnie ze sobą współpracują np. podczas poszukiwania pożywienia.

Wieloryby to zwierzęta długowieczne. Zazwyczaj żyją kilkadziesiąt lat, choć zdarzają się też osobniki dużo, dużo starsze. Niestety na skutek działalności człowieka wiele gatunków waleni jest zagrożonych wyginięciem.