Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - WSTĘŻNICE

wstężnica

Wstężnice

Wbrew nazwie wstężnice nie mają nic wspólnego ze zwiewną, ozdobną wstążką – przypominają ją tylko kształtem ciała. Niektóre gatunki mierzą zaledwie klika milimetrów, podczas gdy inne mają ponad 30 metrów długości.

Większość wstężnic żyje na dnie mórz, ale niektóre gatunki można spotkać również w wodach słodkich albo wilgotnej ziemi na brzegu.

To stworzenia o prostej budowie. Nie wykształcają szkieletu – należą do bezkręgowców. W części głowowej mają wysuwany ryjek, który wyrzucają przed siebie, by schwytać pożywienie (wiele gatunków to drapieżniki).

Inne zwierzęta rzadko polują na wstężnice, ponieważ ich skóra wydziela trujące substancje, które skutecznie odstraszają większość potencjalnych napastników.