Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ZĘBY

zęby

Zęby

Mały człowiek rodzi się bezzębny i, jak każdy ssak, w pierwszym okresie życia jest karmiony mlekiem mamy. Jednak w miarę rozwoju organizm wymaga coraz bardziej urozmaiconego pożywienia, do rozdrabniania którego potrzebujemy zębów.

Zęby są bardzo twarde. Dzięki temu możemy nimi odgryzać, miażdżyć i rozcierać pokarm, przygotowując go do dalszego trawienia. Około 6 roku życia wypadają nam pierwsze zęby, nazywane mlecznymi, a na ich miejscu wyrastają zęby stałe.

Dorosły człowiek ma 32 zęby: 4 siekacze, 2 kły, 4 zęby przedtrzonowe i 6 trzonowych. Gdy zajrzymy do naszej buzi, zobaczymy zewnętrzną cześć zęba nazywaną koroną. Pod dziąsłem ukryta jest szyjka, a jeszcze głębiej korzeń zęba, który mocno utrzymuje go w naszej szczęce. Zęby pokryte są najtwardszą tkanką, jaka występuje w ludzkim ciele, czyli szkliwem. Najczęściej spotykaną chorobą zębów jest próchnica.