Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Ciekawostki - ZOOPLANKTON

zooplankton

Zooplankton

Niektóre organizmy zamieszkujące stawy, jeziora, rzeki i morza są zbyt słabe, by przeciwstawić się prądom wodnym – porwane przez fale dryfują tam, gdzie je poniesie nurt. Tę grupę stworzeń nazywamy planktonem. Gdy mamy na myśli należące do niej zwierzęta, mówimy o zooplanktonie.

Wielu przedstawicieli zooplanktonu jest mikroskopijnej wielkości. Możemy ich spotkać niemal we wszystkich środowiskach wodnych, nawet w kałużach. Do tej grupy należą zarówno gatunki odżywiające się bakteriami lub pokarmem roślinnym, jak i drapieżniki aktywnie polujące na inne stworzenia. Zooplankton stanowi też przysmak większych zwierząt – gustuje w nim m.in. wiele gatunków ryb.

Spacerując nad jeziorem lub stawem, warto przyjrzeć się tafli przy brzegu, szczególnie w okolicach porośniętych roślinami wodnymi. Nieraz gołym okiem udaje się dostrzec drobne, przemieszczające się pod wodą punkty – to z pewnością przedstawiciele zooplanktonu. Większych zwierząt planktonowych (np. meduz) możemy wypatrywać m.in. w morzu.