Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Dysleksja

Dysleksja i plastelina

W ciągu ostatnich lat ukazały się w Polsce dwie bestsellerowe pozycje dotyczące dysleksji: „Dar dysleksji” oraz „Dar uczenia się” Ronalda D. Davisa. Odpowiadają one na wiele pytań dotyczących przyczyn powstawania zaburzeń procesów uczenia się i zaburzeń koncentracji oraz sposobu ich terapii. Przedstawiona w nich teoria zrewolucjonizowała podejście do zagadnień związanych z dysleksją.

Słowo czy obraz, czyli co dyslektykowi...

Według Davisa przyczyny dysleksji związane są ze specyficznym sposobem myślenia, który charakteryzuje osoby dyslektyczne, czyli myśleniem niewerbalnym. Generalnie ludzie posługują się dwoma typami myślenia: werbalnym i niewerbalnym, używając ich wymiennie. W sposobie myślenia dyslektyków zdecydowanie przeważa myślenie niewerbalne.

Dysleksja: ortografia i słownictwo

Jednym z problemów dzieci z dysleksją jest opanowanie poprawnej pisowni wyrazów oraz wydobywanie z pamięci znanych im słów. Mając to na uwadze, pamiętaj o następujących zasadach.

Czytanie a zrozumienie tekstu

Jak wiadomo, z powodu dysleksji dziecko czyta z trudnością – dotyczy to samego „odszyfrowywania” pojedynczych słów, nie mówiąc o sensie czytanych zdań. Aby uniknąć sytuacji, w której dziecko spędza nad tekstem dużo czasu, ale ostatecznie nic z lektury nie pamięta czy nawet tekstu nie rozumie, podczas nauki czytania powinno czytać na głos.

Czym objawia się dysleksja?

Dysleksja u dzieci przejawia się na wiele sposobów i jest w pewien sposób indywidualna. Każde z nich inaczej będzie sobie z nią radziło. Są przypadki, gdzie nauka czytania (przy założeniu, że jest przeprowadzana przez osobę doświadczoną i w sposób systematyczny) już po roku przestaje sprawiać większe problemy, są też takie, gdzie trwa ona o wiele dłużej.

Pomóż dziecku radzić sobie z błędami

Wszystkie dzieci popełniają błędy w toku procesu edukacyjnego. Jednakże dzieci ryzyka dysleksji, z racji fragmentarycznych deficytów rozwojowych, tych błędów popełniają znacznie więcej. Charakter błędów popełnianych przez dziecko, dla świadomego rodzica i nauczyciela, jest wskazówką w jakim obszarze potrzebuje ono więcej pomocy, pracy, ćwiczeń.

Aby czytanie nie było koszmarem

Początki czytania nie muszą być koszmarem ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. Nie muszą, nie powinny, a jednak są. Oto historia Niny.

Wczesne przeciwdziałanie dysleksji

Pani prof. Marta Bogdanowicz stwierdziła kiedyś, że „Dziecko z dysleksją nie rodzi się w szkole. Ono z objawami trafia do przedszkola. Należy je tylko rozpoznać i umiejętnie mu pomóc”.