Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Przyroda i ekologia - Karmnik dla ptaków

Okres zimowy jest dla ptaków bardzo trudny. Krótkie dni oraz niesprzyjające warunki nie pozwalają ptakom żyjącym na wolności zdobyć wystarczającej ilości jedzenia. Na szczęście - budując karmniki - możemy pomóc tym skrzydlatym zwierzętom w przetrwaniu niskich temperatur i opadów (przede wszystkim śniegu).

Jeśli wraz z rodzicami lub z kimś dorosłym zdecydujesz się na dokarmianie ptaków, pamiętaj, że nie należy dostarczać pożywienia w okresach wiosennym, letnim i jesiennym. Pomoc w tym czasie może zaburzyć u ptaków instynkt wędrówkowy. W rezultacie gatunki, które powinny opuścić nasze okolice na czas chłodu, pozostają.

Od czego zacząć?

Na początku wybierz bezpieczne miejsce, w którym umieścisz karmik. Najczęściej spotykane karmniki mają kształt jak gdyby małych drewnianych domków bez ścian, przez co łatwo jest przytwierdzić je na przykład do poręczy na balkonie. „Stołówki” dla ptaszków można kupić lub wykonać własnoręcznie, jeśli tylko ktoś potrafi. Karmniki powinny mieć spadziste daszki, które ochronią pożywienie przed zawilgoceniem.
Najważniejsze jednak w dokarmianiu jest samo dokarmianie...

Co do jedzenia?

Dostarczanie ptakom nieodpowiednio dobranego pożywienia może przynieść więcej szkód niż pożytku. Na przykład duża ilość chleba wywołuje u ptaków poważną chorobę – kwasicę oraz biegunki, a zjedzenie solonego pokarmu często prowadzi nawet do śmierci. Aby nie zaburzać gospodarki wodnej organizmu ptaszków, nie można solić także słoniny, którą bardzo lubią sikorki.

Pamiętaj również, że bardzo niebezpieczny jest pokarm zepsuty, na przykład spleśniały chleb. Czym więc powinieneś dokarmiać skrzydlatych przyjaciół? Pożywne są nasiona, ziarenka, orzechy, słonina, drobne kawałki pieczywa (pieczywo jako karma uzupełniająca, a nie podstawowa). Karma powinna być zawsze świeża, nie zepsuta i nie solona. W pobliżu jedzenia możesz ustawić poidełko z wodą, gdyż ptaki nie jedzą śniegu.

Ponadto sam możesz wyprodukować pyszne ptasie danie :). Będziesz potrzebować nasiona (na przykład lnu lub rzeżuchy), watę i tackę. Na tackę połóż zwilżoną wodą watę, wysyp na nią nasiona i postaw w ciepłym oraz oświetlonym miejscu. Następnie przez kilka dni polewaj ją obficie wodą. Kiedy nasiona się zazielenią, ustaw tackę w karmniku.

Uff... Tak więc sam widzisz, że gospodarowanie karmnikiem to nie jest wcale taka łatwa praca. „Ptasia stołówka” powinna być regularnie oczyszczana z resztek jedzenia i odchodów, aby zapobiec szerzeniu się wśród ptaków chorób zakaźnych.

Najważniejsze jest jednak to, że rozsądnie dokarmiając ptaki, naprawdę pomagamy im przetrwać zimę. Karmniki są dla nich miejscem, gdzie mogą zaspokoić głód i z nadzieją oczekiwać nadejścia wiosny :).