Opinie naszych użytkowników
Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.
Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi
Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka
Czytaj inne opinie »
W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Przyroda i ekologia - Ptaki zimą
Co roku, przed zimą wiele gatunków ptaków odlatuje do ciepłych krajów.
Bociany, wilgi i jaskółki udają się na daleką wędrówkę do Afryki. Szpaki i zięby spędzają zimę na zachodzie i południu Europy. Są też takie gatunki ptaków, które na zimę przylatują do nas z północy, na przykład jemiołuszka.
Ponadto zimę spędzają w naszym kraju:sójki, sikory, dzięcioły, puszczyki, sóweczki.
Niestety zima to bardzo trudny okres dla ptaków. Na dworze jest zimno, a pod okrywą śniegu ciężko znaleźć pożywienie. Dlatego aby pomóc ptakom przetrwać ten niekorzystny czas powinniśmy je dokarmiać. Najpopularniejszym sposobem dokarmiania ptaków jest budowanie dla nich karmników, w których umieszczamy pokarm i poidła z wodą. Jeżeli chcemy prawidłowo dokarmiać ptaki należy poznać ich przyzwyczajenia i przestrzegać pewnych zasad.
O czym należy pamiętać podczas dokarmiania ptaków?
- Ptaki dokarmiamy tylko wtedy gdy zima jest śnieżna i mroźna.
- Ptaki przyzwyczajają się do stałej dostawy pokarmu, więc jeśli już zaczynamy je dokarmiać, powinniśmy to robić regularnie przez całą zimę!
- Karmniki należy umieszczać w miejscach zacisznych i niedostępnych dla takich drapieżników jak koty.
- W karmniku należy utrzymywać czystość.
Czym karmić ptaki?
- Dla ptaków wróblowatych (wróble, kowaliki, dzwońce) najlepszym pokarmem są ziarna zbóż i nasiona (słonecznik, siemię lniane, proso, pszenica). W sklepach zoologicznych można też kupić gotowe mieszanki takiego pokarmu.
- Sikorkom możemy wywiesić kawałek surowej i niesolonej słoninki, jednak po 2-3 tygodniach powinniśmy ją zdjąć, gdyż zjełczała może zaszkodzić!
- Kosy i kwiczoły bardzo chętnie zjedzą daktyle, rodzynki, pokrojone w cząstki jabłka lub rozłupane orzechy włoskie.
- Ptakom wodnym najlepiej podawać surowe lub gotowane (bez soli!) warzywa, a także takie produkty jak ziarna, kasze, płatki owsiane.
- Nie zapominajmy o wodzie! Szczególnie przy mroźnej pogodzie ważne jest umieszczenie pojemników z wodą, którą ptaki będą pić.
- Naturalnym pokarmem dla ptaków są owoce i nasiona roślin, dlatego w miarę możliwości możemy z myślą o ptakach sadzić w naszych ogródkach takie rośliny jak jarzębina, kalina, głóg, dzika róża, czarny bez i inne. Nie ścinajmy kwiatów, bo pozostawione na nich nasiona są chętnie zjadane przez naszych skrzydlatych przyjaciół.