Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Emocje i intelekt

Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Emocje i intelekt to dwie połowy jednej całości."
- Klaus W. Vopel

Od zwierząt odróżnia nas przede wszystkim zdolność myślenia, natomiast emocje są dla ludzi i zwierząt wspólne. Niektórzy podają ten argument na poparcie tezy, że myślenie jest ważniejsze niż odczuwanie. Dlaczego piszę o tym w artykule o emocjach? Sama czuję niewielki dyskomfort, bo mój nawykowy sposób postrzegania (przypuszczalnie podobnie jak Twój) podpowiada mi, że oba te pojęcia są ze sobą w sprzeczności.

Tymczasem, jak sama się przekonałam, racjonalne myślenie w ogóle nie jest możliwe bez świadomości własnych emocji, ponieważ są one ze sobą sprzężone. Jak to możliwe? W którym miejscu się wszystko zaczyna i jak przebiega? Skąd bierze się trudność racjonalnego myślenia dla uczuciowców i odczuwania dla racjonalistów?

Rzeczywiście, wiele reakcji emocjonalnych jest instynktownych, zaprogramowanych z góry w układzie nerwowym, a co za tym idzie – uniwersalnych. Mam na myśli reakcje fizjologiczne, pojawiające się na przykład w chwilach namiętności, strachu, uniesienia albo przerażenia. Są one uniwersalne do tego stopnia, że taki sam wyraz twarzy pod wpływem tych samych podstawowych emocji przybierają ludzie różnych kultur. Co więcej, niektóre miny wspólne są dla nas i innych rodzajów ssaków, takich jak małpy i psy.** To tylko pokazuje, jak bardzo emocje są fundamentalne.

Zdolność myślenia powstała znacznie później niż nasze zdolności emocjonalne. Te ostatnie pojawiły się w prymitywnym pniu mózgu zanim zaczęła się rozwijać „myśląca” jego część, czyli kora mózgowa. Następnie ośrodki emocji w mózgu rozwijały się razem z korą i w związku z tym przenikają obecnie tę część mózgu, wywierając ogromny wpływ na wszystkie jego funkcje.* Czy do tego stopnia, aby emocje sprawowały większą kontrolę nad myśleniem niż myślenie nad emocjami?

Jeszcze kilka lat temu taka sugestia rozbawiłaby naukowców. Ale na początku lat dziewięćdziesiątych Joseph LeDoux z Uniwersytetu Nowojorskiego odkrył, że zanim informacje pochodzące z narządów zmysłów – oczu, uszu – dotrą do kory mózgowej (pamiętacie – tu zachodzą procesy myślowe), są najpierw rejestrowane przez strukturę mózgową odpowiedzialną za pamięć emocjonalną – ciało migdałowate.*
Przykład: widząc kogoś lub coś, co było dla nas kiedyś zagrożeniem, wzbudziło strach albo spowodowało ból, będziemy tego unikać. Unikanie może być sensowne i racjonalne lub może nam się tylko takie wydawać.*** Przypuśćmy, że jakiegoś mężczyznę skrzywdziła brunetka o określonym typie budowy – prawdopodobnie następnym razem będzie unikał kobiet podobnych do niej. Czy to jest sensowne? – dla niego tak – czuje się z tym bezpieczniej. Czy jest racjonalne? – na pewno nie.

Oznacza to, że inteligencja emocjonalna ma rzeczywisty wpływ na myślenie racjonalne. Dlatego też, kiedy ośrodki emocji w mózgu są uszkodzone, spada poziom ogólnej inteligencji. Nie musimy jednak cierpieć na uszkodzenie mózgu, by pozbawić intelekt istotnej współpracy ze stroną emocji. Jeśli nie zwracamy na nie uwagi, to nasze zasoby emocjonalne ulegają zanikowi, jak nieużywany miesień.* Na tym przede wszystkim polega problem racjonalistów... Więcej - w następnym artykule.

* Jeanne Segal, Jak pogłębić inteligencję emocjonalną
** Lise Eliot, Co tam się dzieje?
*** Maxie C. Maultsby jr., Racjonalna Terapia Zachowania
--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook