Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Emocje i uczucia kontra rozsądek

Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Kiedy pozwalamy sobie na to, by odczuć w pełni – zyskujemy możliwość podwyższania swojej inteligencji."
- Jean Segal

Jeśli chcesz jasno i klarownie umieć:

  • odczytywać to, co czujesz,
  • mieć wpływ na to, jak się czujesz z tym, co odczuwasz,
  • wiedzieć, jak wykorzystać uczucia do tego, by osiągać cele, rozwiązywać problemy i unikać konfliktów,

– to musisz wiedzieć nie tylko, jak pracuje Twój mózg, ale również pozbyć się przesądów na temat tego, co jest racjonalne, a co uczuciowe.

Po pierwsze, „racjonalny NIE oznacza nieuczuciowy, mechaniczny czy nietwórczy. Wprost przeciwnie. Racjonalność jest uczuciowym, kreatywnym i humanistycznym spojrzeniem na świat” – pisze dr Albert Ellis. Twoje IQ i EQ współdziałają ze sobą, a jeden bez drugiego jest niepełny i nieskuteczny.* IQ bez EQ może zapewnić najwyższą ocenę w teście, ale nie zagwarantuje powodzenia w życiu.

Z kolei „kiedy pozwalamy sobie na to, by odczuć w pełni i fizycznie nasze emocje, do czego jesteśmy stworzeni, pobudzamy nieczynne obszary mózgu i zyskujemy dzięki temu możliwość podwyższania swojej inteligencji.”* Dzieje się tak dlatego, że nasz mózg, jak komputer, przetwarza emocje w informacje – i odwrotnie. Innymi słowy – każda nowa aktywność prowadzi do jego rozwoju.

Po trzecie, emocje to nie tylko ostateczny wynik w postaci uczucia, ale skomplikowany proces, którego „czująca część” jest jedynie elementem.** W toku tego procesu dochodzi do uświadomienia sobie targających nami emocji, a także budzi się nasz wewnętrzny monolog, który może nas prowadzić na manowce poprzez racjonalizowanie (zobacz art. Emocje i intelekt). Ja i Ty, przeintelektualizowani ludzie XXI wieku, mamy trudność ze zwyczajnym zaakceptowaniem rodzących się emocji. Odeszliśmy daleko od prostej życiowej mądrości przodków, która opierała się głównie na emocjonalnym podejściu do życia (przeczytaj art. Wprowadzenie i Szukamy harmonii).

Czy nie jest przesadą to, że chcemy ZROZUMIEĆ, co czujemy – zamiast POCZUĆ? Cóż... trudno nam, albo jest dla nas wręcz niemożliwe zapanować nad tym procesem, bez zrozumienia wcześniej, jak to działa. Dlatego zapraszam Cię w pasjonującą podróż, podczas której pokażę Ci, w jaki sposób rodzą się emocje i jak możemy wpływać na ten proces.

Pamiętaj, że jesteś jak chemik lub fizyk, albo biolog, który, aby swobodnie poruszać się po swoim laboratorium, musi wiedzieć, gdzie co się znajduje. Zaś żeby móc wykonywać badania i eksperymenty, musi znać działanie poszczególnych składników.

Przede wszystkim uświadom sobie, że nie jesteś sam. Część winy za to całe zamieszanie ponosi nasza głowa, w której znajdują się dwa mózgi. Tak, tak! Przyjęło się używać słowa półkule, ale tak naprawdę są to dwa odrębne mózgi, każdy całkowicie samodzielny, które na całe szczęście komunikują się ze sobą bez przerwy.*** Czy, zgodnie ze stereotypem, jeden z nich jest bardziej emocjonalny a drugi racjonalny? A może jest zupełnie inaczej? I czy któryś z nich odgrywa w Twoim życiu większą rolę? O tym w następnym artykule.

* Jeanne Segal, Jak pogłębić inteligencję emocjonalną
** A. Damasio, Descartes’ Error: Emotion, Reason, and the Human Brain
*** Maxie C. Maultsby jr., Racjonalna Terapia Zachowania
--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook