Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Słownik emocji i postaw - CHAMSTWO

CHAMSTWO

Ta postawa tak zakorzeniła się w naszej obyczajowości, że niektórzy sądzą, iż jest wszechobecna. Chamstwo to zachowanie charakterystyczne dla chama, czyli ordynarność, grubiaństwo, nieokrzesanie. A któż to jest cham?

Otóż dawniej, wśród arystokracji sprzed kilku wieków, określano tak człowieka należącego do niższej warstwy społecznej, zwykle chłopa, który najczęściej był niewykształcony i tym głównie się różnił od arystokracji. Słowo to zachowało do dziś swój negatywny i pogardliwy wydźwięk, ale zmieniło się nieco jego znaczenie.

Dzisiejszy cham to często człowiek wykształcony, ale ordynarny i niekulturalny. Taki człowiek zachowuje się niewłaściwie, obrażając innych ludzi swoją postawą, gestami i słowami. Zastanawiasz się pewnie, czy osoba przeklinająca, czyli wyrażająca się w sposób wulgarny, to też cham? Ależ tak, oczywiście! Teraz widzisz, że taką postawę można często spotkać i mam nadzieję, że ona ci się wcale nie podoba…