Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Empatia (cz.2)


Rozwój emocjonalny
w rodzinie
"Nie oceniaj, zanim nie przejdziesz jednej mili w moich mokasynach" – przysłowie indiańskie.

CO NAM DAJE EMPATIA?

Czy empatia jest jeszcze dzisiaj potrzebna? Wydaje nam się, że jesteśmy samowystarczalni, że możemy liczyć tylko na siebie… Wiele osób sądzi, że w obecnych czasach empatyczne zachowania są niekorzystne i niemodne. Coraz rzadziej można zauważyć, aby ktoś dla kogoś zrobił coś bez intencji skorzystania na tym.

A przecież wciąż istnieją ludzie, na których można polegać i którzy niosą pomoc w potrzebie. Dlaczego? Bo empatia daje poczucie sensu, daje poczucie spełnienia i satysfakcję, że można innym sprawić radość. Empatia daje świadomość, że jednak można zrobić coś dla innych - oraz nadzieję, że można wyjść poza swój egoizm. Skłonność do współodczuwania ma doniosłe społeczne konsekwencje.

JAKIE SĄ KORZYŚCI EMPATII?

  • Podzielanie cudzych doznań pomaga postrzegać to, co nie moje, lecz wspólne (czyli „cudze”) – jak ławki w parku, budynki publiczne, huśtawki na osiedlu, itp.- jako moje. Empatia sprawia, że staje się to przedmiotem naszego własnego zainteresowania i „powoduje, że działamy dla ich dobra” - pisze Mark H. Davis w książce „Empatia”.
  • Osoby bardziej empatyczne wykazują się większą życzliwością w stosunku do ludzi, co poprawia jakość ich relacji międzyludzkich i jakość ich życia.
  • Łatwiej jest wychowywać dzieci tym rodzicom, którzy posiadają umiejętność wczuwania się w nastroje i potrzeby swoich pociech.
  • Osobom o rozwiniętym zmyśle empatii również łatwiej nawiązywać przyjaźnie i miłości. Najlepsi partnerzy to Ci, którzy potrafią zrozumieć się nawzajem - to oni mają najbardziej udane i satysfakcjonujące związki.
  • Jak Daniel Goleman zauważa w „Inteligencji Emocjonalnej”, by odnosić sukcesy w branżach sprzedażowych, usługowych, w zarządzaniu czy polityce, trzeba posiadać empatyczne nastawienie.

CO DZIECIOM DAJE EMPATIA?

Amerykańscy badacze, Murray i Herrnstein, dowodzą, że:

  • dzieci potrafiące reagować empatycznie są bardziej lubiane przez innych,
  • osiągają również lepsze wyniki w nauce (choć empatia nie jest jednoznaczna z IQ),
  • są bardziej doceniane przez nauczycieli,
  • trafniej wybierają przedmioty zainteresowań i szkoły,
  • w dorosłości częściej osiągają sukcesy zawodowe.

Doprawdy trudno w życiu obejść się bez empatii. I choć niektórych elementów inteligencji emocjonalnej można nauczyć dorosłych, to empatii trzeba się nauczyć w dzieciństwie. Jak rozwijać ten cenny dar u naszych dzieci? O tym już wkrótce w następnym artykule.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook