Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Gra Memory (litery, sylaby, słowa)

memory sylaby

Prawdopodobnie wszystkim znana jest gra memory. Sprzyja ona rozwijaniu pamięci wzrokowej, ale przy okazji może służyć do wielu innych celów. Tutaj posłuży nam do utrwalania liter, do nabierania wprawy w ich rozróżnianiu, łączeniu, składaniu w sylaby i słowa. Pomocniczo może być też wykorzystywana do ćwiczeń u dzieci mających problemy z percepcją wzrokową, problemy ze skupieniem uwagi oraz zapobiegawczo przeciwko dysleksji.

Każdy arkusz jest w dwóch wersjach: A i B:
- wersja A: pisana jest czcionką prostą, bezszeryfową, łatwiejszą w odbiorze.
- wersja B: litery są pisane czcionką szeryfową, trudniejszą w odbiorze.

Ćwiczenie ma charakter zabawy, więc jeśli tylko będziemy tę zabawę odpowiednio dawkować (nie za dużo i nie za długo naraz), to na pewno dziecko będzie chętnie do niej zasiadać. Arkusze, przed pocięciem, można podkleić sztywniejszym brystolem - starczą wtedy na dłużej.

Na początek, przygotowaliśmy arkusze z sylabami i zbitkami 2-literowymi.

Za pomocą arkuszy można przeprowadzić m.in. następujące zabawy:

1. Drukujemy jeden arkusz w dwóch egzemplarzach i tniemy obie karty wg linii, by uzyskać kartoniki z sylabami. Kartoniki rozkładamy na stole lub podłodze, niezadrukowaną stroną do góry. Dziecko wybiera 2 kartoniki i odsłania je, próbując znaleźć parę takich samych sylab (zbitek literowych). Jeśli odkryło identyczne sylaby i poprawnie je odczytało, ma prawo do jeszcze jednej kolejki. Jeśli nie znalazło pary, odkłada kartoniki na te same miejsca, a swojego szczęścia próbuje kolejny zawodnik. Jest to typowa gra memory. Ważne, żeby elementy łączone w pary były identyczne, tzn. parą będzie na przykład: MO - MO, ale parą NIE będzie: MO - Mo lub MO - mo. W ten sposób dziecko nabierze wprawy w rozróżnianiu dużych i małych liter.

Można też umówić się, że w danej grze będziemy łączyć nie identyczne sylaby, ale np. odwrotności (om - mo) lub do sylaby pisanej dużą literą poszukamy tej samej sylaby pisanej małą literą (Do - do). To tylko kwestia ustalenia zasady przed samą grą.

2. Gra na punkty dla dwóch lub więcej osób: dziecko wyciąga ze stosiku jeden kartonik, odsłania go, odczytuje sylabę i próbuje podać przykład wyrazu, który zawiera wybraną przez niego sylabę. Jeśli poda wyraz rozpoczynający się na tę sylabę, otrzymuje 1 punkt. Jeśli sylaba wystąpi w środku wyrazu - 2 punkty, jeśli na końcu - 3 punkty. Przykład: po wybraniu sylaby MO - za słowo morze jest 1 punkt, za słowo klamoty są 2 punkty, za słowo widmo są 3 punkty. Jeśli dziecko nie będzie potrafiło podać słowa z daną sylabą, lub wybrana zbitka literowa nie występuje w żadnym słowie polskim jako sylaba, zapisujemy 0 punktów. Potem przychodzi kolej na następnego zawodnika.

3. Drukujemy dwa lub trzy różne arkusze, tniemy je i próbujemy z sylab, które są do dyspozycji, ułożyć jak najwięcej słów. Jeśli grają dwie osoby lub więcej, wygrywa ta, która ułoży więcej wyrazów.

4. Gra na punkty dla dwóch lub więcej osób: dziecko losuje kartonik i próbuje utworzyć wyraz, dodając tylko jedną literę z przodu lub z tyłu (np. po wylosowaniu KO może podać słowo OKO lub KOT). Jeśli utworzy słowo - zapisujemy jeden punkt. Można się umówić, że za podanie większej liczby słów będzie więcej punktów (OKO, KOT, KOS - 3 punkty).

Stopniowo będziemy dodawać nowe zestawy.

Dostępne są następujące arkusze:

Chcesz otrzymywać informacje o nowych materiałach edukacyjnych dla dzieci?

Zapisz się na darmowy biuletyn
SuperKid.pl:
  • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
  • ZERO irytujących treści i reklam
  • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
  • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
  • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.