Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

KALAMBURY Z PRZYSŁOWIAMI

- Kalambury z przysłowiami -

Do zabawy będą potrzebne:

  • małe karteczki,
  • długopis,
  • pojemnik na karteczki (może być miska lub czapka)
  • ewentualnie kartki do rysowania,

Jak się bawić?

Przed rozpoczęciem zabawy osoby dorosłe bądź dzieci umiejące już pisać przygotowują na małych karteczkach jak najwięcej polskich przysłów, np. „Gdzie kucharek sześć, tam nie ma, co jeść”, „Gdy kota nie ma, myszy harcują”, itp. Wszystkie karteczki wrzucamy do jednego pojemnika. Kiedy wszyscy uczestnicy zabawy rozsiądą się już wygodnie, prowadzący zabawę wybiera pierwszą osobę do pokazania bądź też narysowania wylosowanego przez nią przysłowia. Osoba ta pokazuje treść przysłowia mimiką i gestami, nie wolno jej wypowiadać żadnych słów. Pozostali uczestnicy zabawy próbują odgadnąć, o jakie przysłowie chodzi. Innym pomysłem na kalambury mogą być np. różne czynności, zawody, zwierzęta - w zależności od wieku uczestników zabawy.

Jeśli w zabawie bierze udział dziecko, które nie potrafi odczytać przysłowia z kartki, najlepiej jeśli w jego drużynie jest dorosły (np. mama lub tata), który szepnie mu cichutko na uszko, jakie przysłowie ma pokazać. Możemy również bawić się bez karteczek. Wówczas bawimy się w kalambury ze zwierzątkami lub zawodami. Po określeniu tematu, dziecko samo decyduje w myślach, co chce pokazać.

Wesołej zabawy!