Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Jak podwyższyć swoją inteligencję emocjonalną

Rozwój emocjonalny
w rodzinie

Z książki wspaniałej terapeutki, Jeanne Segal (która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem inteligencji emocjonalnej) oraz z doświadczenia wyniesionego z pracy zawodowej dowiedziałam się, że istnieją wyraźnie określone sposoby podwyższenia swojego EQ. Sama z nich korzystałam i chciałam się nimi z Wami podzielić.

Zaproponuję Wam kilka ćwiczeń, które – podobnie jak te wcześniejsze, będą prowadziły przez poszczególne etapy. Pierwszy z nich to odczuwanie emocji poprzez ciało. O tym, jak bardzo jest to ważne i że właściwie jest to sprawa podstawowa, napisałam w artykule Inteligentnie jest odczuwać. Najpierw go przeczytaj. To właśnie ciało podpowie Ci, co naprawdę czujesz, kiedy nie będziesz tego pewien, a w głowie będziesz miał mętlik i pełno najróżniejszych myśli i interpretacji własnych uczuć.

Drugi etap, to – podobnie jak w ćwiczeniach z dziećmi, akceptowanie uczuć. Bez sensu byłoby uświadomić sobie emocje, jeśli nie będzie to połączone z fazą pogodzenia się z nimi. Dopiero ich akceptacja daje Ci siłę do posługiwania się emocjami tak, by pomagały Ci w życiu. Ćwiczenia pomogą Ci wyłączać intelekt, kiedy będzie chciał ingerować, zakłócając otrzymywane komunikaty emocjonalne. Najpierw jednak przypomnij sobie artykuł Emocje i intelekt.

Etap trzeci pomaga wykształcić umiejętność posługiwania się uczuciami. Kiedy przez cały czas zdajesz sobie sprawę z tego, co odczuwasz, posiadasz tak zwaną aktywną świadomość emocjonalną. Podobnie jest w przypadku posiadania świadomości intelektualnej, kiedy świadomie rejestrujesz przepływające przez Twoją głowę myśli.

Ten etap wymaga szczególnej uwagi i wrażliwości z Twojej strony. Pozwoli Ci na posługiwanie się świadomością emocjonalną na równi z umiejętnościami intelektualnymi. Wcześniej jednak przeczytaj Emocje i uczucia kontra rozsądek. Zawarta w tym artykule wiedza wydatnie poszerzy Twoją świadomość na temat tego, jak myślenie wpływa na emocje – i odwrotnie.

Na etapie czwartym, dzięki temu, że zamiast ignorować uczucia, zaczniesz im poświęcać więcej uwagi, Twoja inteligencja emocjonalna znacznie wzrośnie. Będziesz nie tylko znał własne uczucia, ale z większą łatwością będziesz potrafił odczytywać emocje innych ludzi. Staniesz się o wiele bardziej empatyczny, a to z kolei rozwinie Twoją spostrzegawczość i intuicję. I co najważniejsze: nauczysz się utrzymywać równowagę między dbaniem o innych a troszczeniem się o siebie.

Pamiętasz quiz dla rodziców, który się pojawił w dziale „Ćwiczenia”? Jeśli go pominąłeś, to teraz jest właściwy czas, aby go wykonać. Pozwoli Ci on z jednej strony zorientować się, na jakim poziomie się znajdujesz, z drugiej strony – pomoże zrozumieć Twój sposób emocjonalnego funkcjonowania. Przejdź do QUIZU.

Zanim pójdziesz dalej, ważne jest, abyś zdał sobie sprawę, że nie każdy chce sobie uświadamiać własne braki czy niedoskonałości i że ta wiedza czasami jest nieprzyjemna. Dzięki tym ćwiczeniom uzyskasz wiele nowych informacji o sobie, które jednak mogą stać w sprzeczności z przekonaniami, jakie miałeś dotąd na swój temat.

Jeśli się jednak zdecydujesz, nagrodą będzie możliwość polepszenia Twoich relacji z dziećmi, partnerem, szefem, współpracownikami i przyjaciółmi. Dzięki tym ćwiczeniom będziesz mógł nie tylko udoskonalić i wzbogacić swoje życie rodzinne, zawodowe i towarzyskie, ale także przetrwać nieuniknione trudności życiowe, podejmować trafne decyzje i wychować zdrowe emocjonalnie dzieci. To zależy od Ciebie... Przejdź do ćwiczenia.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl

 

 

SuperKid.pl on Facebook