Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Logopedia

Logopedia - artykuł wstępny

Mowa – właściwa tylko ludziom – pozwala nam w pełni funkcjonowac w społeczeństwie. Na co dzień zwykle nie dostrzegamy jej wartości. Tego, że jest najbardziej podstawową, najważniejszą formą komunikacji z otoczeniem, że umożliwia nam nie tylko kontakt z ludźmi, ale także wyrażanie własnych myśli, uczuć, przeżyć, pragnień.

Rozwój mowy dziecka

Już noworodek komunikuje się z otoczeniem i choć czyni to w sposób bezsłowny, to potrafi bardzo wiele przekazać za pomocą krzyku, płaczu. Są one jedyną formą komunikacji noworodka do ok. 6-8 tygodnia życia. Różniące się wysokością, natężeniem, barwą, mogą wyrażać głód, ból, zmęczenie, potrzebę bliskości.

Kiedy do logopedy

Kiedy należy się udać z dzieckiem do logopedy? Jakie objawy mogą świadczyć o zaburzeniach rozwoju mowy u dziecka? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Jak wspomagać rozwój mowy dziecka?

Wspieranie rozwoju mowy u dziecka jest bardzo proste i może to robić każdy rodzic. Sprawdź, jak możesz pomóc swojemu dziecku nauczyć się mówić ładnie i poprawnie.

Czy moje dziecko się jąka?

U małych dzieci (3 - 5 lat) czasem występuje tzw. niepłynność fizjologiczna, która bardzo przypomina jąkanie. Jest ona spowodowana tym, że małe dziecko chce i próbuje dużo powiedzieć, ale jego skromne jeszcze możliwości językowe na to nie pozwalają. W każdym przypadku niepłynności (zarówno tej rozwojowej – naturalnej, jak i tej wymagającej terapii) warto wiedzieć, jak postępować, by pomóc dziecku osiągnąć płynność mówienia.

Czy moje dziecko sepleni?

Rodzice dzieci w wieku przedszkolnym często zadają sobie pytanie: „Czy moje dziecko sepleni?” Istotnie, seplenienie jest częstą wadą wymowy spotykaną u dzieci zarówno w wieku przedszkolnym, jak i w wieku szkolnym. Seplenienie to nieprawidłowa wymowa głosek syczących (s, z, c, dz), szumiących (sz, ż, cz, ) lub ciszących (ś, ź, ć,).

Ćwiczenia mowy i języka

Ćwiczenia buzi i języka wspomagające rozwój mowy u dziecka.

Pierwsze słowo: tata.

Chyba każdy z rodziców, stojąc nad łóżeczkiem lub trzymając malucha na kolanach, wiele razy prosił: „Powiedz mama!” lub: „Powiedz tata!” – i, wyczekując upragnionego pierwszego słowa, liczył w duchu, że to właśnie on zostanie obdarowany tym niezapomnianym prezentem. A tymczasem pierwsze słówko rodzi się w ustach dziecka dużo bardziej banalnie, niż byśmy tego chcieli.

Na początku było pytanie

Gdyby nie umiejętność zadawania pytań, pewnie do dziś bylibyśmy przekonani, że Ziemia jest płaskim dyskiem spoczywającym na sześciu krokodylach, a burza z piorunami jest klątwą bogów. No i nie byłoby wiadomo, że nasz charakter i nasze skłonności są zakodowane w genach. Gdyby nie zadawanie pytań, nie mielibyśmy pojęcia, gdzie żyjemy, kim jesteśmy i co tak naprawdę nas otacza.

Gdy dziecko nie mówi R

Nie przyspieszajmy wymowy „r”! Jeśli zniecierpliwiony rodzic, widząc, że koleżanki, koledzy w przedszkolu już mówią „r”, zacznie zachęcać „powiedz rower”, „powiedz krowa”, może to wywołać u dziecka wadę wymowy.