Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Myślący i czujący brzuch

Rozwój emocjonalny
w rodzinie

Kiedy jesteś wściekły, naprawdę trudno Ci się powstrzymać przed zrobieniem lub powiedzeniem „czegoś”. Zazwyczaj czegoś nieprzemyślanego… Teraz zadam pytanie: czy rzucasz się na jedzenie, kiedy jesteś głodny? Czy mimo to potrafisz zjeść spokojnie? Zgoda, czasem dajesz się ponieść obżarstwu, zwłaszcza kiedy nikt nie patrzy… ;) Jednak zwykle w przypadku jedzenia panujesz nad sobą. W przypadku złości też można się tego nauczyć.

Po pierwsze musisz uwierzyć: funkcje myślenia i odczuwania nie są odseparowane od siebie. Uczucia nie powstają, jak dotychczas sądzono, w jednym rejonie mózgu (układzie limbicznym), ale w kilku miejscach odpowiedzialnych za różne zadania, co wywiera silny wpływ na Twoje myślenie. Mózg pracuje nie lokalnie, ale jako jednolity system.*

Mało tego, brzuch też ma uczucia! Twój układ pokarmowy może stracić równowagę, czasem reagując gwałtownie, pod wpływem psychicznego obciążenia. Okazało się, że posiadasz jelitowy układ nerwowy, a przełykiem, żołądkiem, jelitem cienkim i grubym steruje więcej niż sto milionów komórek nerwowych!** Znasz to przyjemnie uczucie, które odczuwasz po jedzeniu, zawdzięczasz to dużej ilości serotoniny w brzuchu. Medycyna już dawno udowodniła to, co kiedyś było uważane za urojenia: Twoja intuicja mieści się w brzuchu. Pomaga Ci ona w podejmowaniu decyzji, sygnalizując strach, złość, czy zdenerwowanie.

ból brzucha u dzieckaPamiętasz na pewno niejeden „skurcz żołądka” w kryzysowej sytuacji, czy choćby przed egzaminem. Oczywiście Twój myślący i czujący brzuch jest w stałym kontakcie z mózgiem i przesyła do niego wszystkie reakcje i informacje.** Dlatego nie podejrzewaj swojego dziecka o symulowanie, kiedy przed pójściem do przedszkola, szkoły, lekarza czy w innej sytuacji skarży się na ból brzucha. Okaż zainteresowanie, zrozumienie i współczucie pomagając mu rozwiązać napotkany problem i uporać się z emocjami.

Nie istnieje jedno centrum uczuć. Za ich powstawanie i odczuwanie odpowiedzialne jest całe Twoje ciało. Dawniej uważano, że umysł jest narzędziem sterującym, ciało zaś jedynie jego posłusznym sługą. Tymczasem mózg i ciało to nierozłączny organizm.

A teraz spróbujmy porozmawiać rzeczowo, odkładając jednocześnie uczucia na potem – to jest niemożliwe do zrealizowania! Myślenie i odczuwanie są nierozerwalnie związane i tworzą związek na całe życie. Przy pozytywnych emocjach cała inteligencja funkcjonuje bez zarzutu i jest gotowa na nowe doświadczenia. Negatywne emocje przeszkadzają w tym, hamują myślenie i powodują powracanie przykrych myśli. Procesy intelektualne i emocjonalne są organicznie powiązane. Z tego też powodu przytulanie pomaga w nauce o wiele bardziej niż najlepszy program komputerowy - zostało to potwierdzone przez naukowców z USA. Tomografia wykazała, że każde czułe głaskanie i przytulanie działa jak naciśnięcie guzika na miliardy neuronów, które wtedy łączą się w sieci. „Kiedy trzymamy dziecko w ramionach i rozmawiamy z nim, jest to ogromna doza energii dla jego inteligencji. Słowa lotem błyskawicy pokrywają mózg.”**

Podsumujmy: przeciwstawienie rozumu i uczucia oraz oddzielenie ciała od umysłu (z jego myślami i uczuciami) to przesądy, które należy odłożyć do lamusa.

„Tak więc uczucia nie przeszkadzają w myśleniu, lecz przeciwnie, to właśnie nasza zdolność emocjonalnego zabarwiania doświadczeń umożliwia rozsądne myślenie.”
- „Skarbnica edukacji dobrego serca” - Charmaine Liebertz

* „Inteligencja emocjonalna” – Daniel Goleman
** „Błąd Kartezjusza” – Antonio Damasio
--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook