Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - CHOMIKI

Oto odpowiedzi do quizu:

chomik
1. Chomik ściera swoje siekacze
na kolbie.
1. Które zęby rosną chomikom przez całe życie?
Siekacze.

Chomiki mają 16 zębów, z czego 2 to stale rosnące siekacze. Aby nie były one za długie, zwierzęta muszą je regularnie ścierać. Jak zatem zadbać o zęby naszego pupila?

Jednym ze sprawdzonych i najzdrowszych sposobów jest wyposażenie klatki chomika w drewniane zabawki lub gałązki drzew, np. owocowych. Należy zadbać o to, aby gałązki nie pochodziły z drzew trujących lub pryskanych środkami chemicznymi.

Chomiki mogą ścierać siekacze również na kolbach zbożowych, gryzakach dla gryzoni lub suszonych częściach roślin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, by elementy te nie zawierały zbyt dużej ilości takich składników, jak: cukry, sztuczne barwniki, aromaty czy mąka, gdyż mogłyby mieć negatywny wpływ na zdrowie naszego futrzanego towarzysza.

chomik
2. Długa sierść chomików wymaga troskliwej pielęgnacji.
2. Czy chomiki zażywają wodnych kąpieli?
Nie, chomiki boją się wody.

Chomiki to zwierzęta, które same pielęgnują swoje futro i nie wolno ich kąpać. Do utrzymania prawidłowej higieny nie potrzebują wody – zwierzęta te boją się jej, a próby stosowania kąpieli wodnych zazwyczaj kończą się dla nich katastrofalnie. Takie zabiegi mogą być przyczyną osłabienia organizmu i przeziębienia, ale przede wszystkim powodem dużego i zupełnie niepotrzebnego stresu.

W klatce chomika można natomiast umieścić pojemnik ze specjalnym piaskiem do tzw. kąpieli suchych, które pomogą utrzymać futerko w należytym stanie. Chomiki poświęcają dużo czasu na mycie i zwykle nie potrzebują pomocy swoich właścicieli, by utrzymać futro w odpowiedniej czystości. Jednak w przypadku chomików o długiej sierści można wspomóc pielęgnację futerka, czesząc swojego ulubieńca bardzo delikatnie miękką szczoteczką, by nie doprowadzić do plątania i mechacenia jego sierści.

chomik
3. Główną funkcją toreb policzkowych
u chomików jest transport pożywienia.
3. Chomik europejski nadyma torby policzkowe, aby:
przestraszyć przeciwnika.

Chomik europejski to bardzo odważne stworzenie, które broni swojego terytorium przed innymi chomikami. Ale chomikowi zdarza się również walczyć z innymi gatunkami, które są jego naturalnymi wrogami, np. z kotami, tchórzami czy łasicami.

W chwili zagrożenia zwierzę to stara się wywrzeć wrażenie dużego i groźnego. Przybiera wówczas odstraszające pozy – nadyma torby policzkowe, staje na tylnych łapach lub wydaje ostrzegające dźwięki, takie jak syczenie lub szczekanie. Gdy zostanie zaatakowany, jego ostateczną bronią są siekacze – długie zęby, którymi może dotkliwie zranić przeciwnika i umiejętnie zniechęcić go do dalszej walki.

chomik
4. Chomik w swoim mieszkaniu.
4. Czy chomiki powinny być trzymane razem
w jednej klatce?

Nie, jedną klatkę powinien zamieszkiwać
tylko jeden chomik.

Chomiki to urodzeni samotnicy, więc nie należy trzymać ich razem w jednej klatce. Nie potrzebują one towarzystwa i najlepiej czują się, gdy mają swoje mieszkanie wyłącznie na własny użytek.

Chomiki to dość bojowe zwierzęta, które walczą o swoje terytorium. Trzymanie chomików w jednej klatce będzie prowadziło do nieustannych kłótni między współmieszkańcami oraz dominacji osobnika silniejszego. W konsekwencji słabszy chomik może zostać mocno pogryziony, a w najgorszym przypadku – umrzeć.

Pamiętajmy również o tym, że klatka dla tego zwierzęcia nie może być zbyt mała – chomiki mimo niewielkich rozmiarów ciała potrzebują dużej przestrzeni i sporej dawki ruchu, aby prawidłowo rozwijać się i rosnąć.

chomik
5. Chomik czujnie pilnuje
swojego terytorium.
5. Mieszkaniem chomika europejskiego jest:
nora, którą kopie w ziemi.

Mieszkaniem chomika europejskiego jest nora, którą zwierzę kopie w ziemi. Do jej wnętrza prowadzi zwykle kilka wejść – są to pionowe korytarze oraz ukośny tunel. Nora jest dość złożoną budowlą.

W jej skład wchodzą pomieszczenia służące do różnych celów. Jednym z pomieszczeń jest sypialnia, czyli gniazdo, w którym chomik odpoczywa oraz zapada w sen zimowy. Inną ważną częścią nory są spiżarnie, czyli komory przeznaczone do magazynowania jedzenie. Ślepo zakończone korytarze służą chomikowi za toaletę – tutaj zwierzę gromadzi swoje odchody.

Jak widać, nora chomika europejskiego jest dobrze zaplanowanym i funkcjonalnym mieszkaniem, które wyróżnia się na tle domów innych gryzoni.

chomik
6. Chomik europejski ma chara-kterystyczny czarny brzuch.
6. Ile gatunków chomików występuje w Polsce?
Jeden – chomik europejski.

W Polsce występuje jeden gatunek chomika – chomik europejski. Możemy go najczęściej spotkać na obszarach rolniczych, ale również na łąkach, ogrodach czy przydrożach. Charakterystyczny wygląd pozwala łatwo rozpoznać tego gryzonia – jego brzuch jest czarny, grzbiet ubarwiony w odcieniach brązu, a policzki i boki ciała są białe. Długość chomika może dochodzić do 30 centymetrów, a jego masa – od 200 do nawet 1000 gramów.

Większą część doby zwierzę spędza w swojej norze – opuszcza ją zwykle, wyruszając na poszukiwanie pożywienia. Chomik jest wszystkożerny, ale podstawowym elementem jego diety są rośliny. Od czasu do czasu spożywa pokarm zwierzęcy w postaci np. ślimaka, dżdżownicy lub owada. Gryzonie te żyją samotnie – jedną norę zajmuje jeden dorosły chomik. Samiec i samica spotykają się w okresie rozmnażania, który przypada na okres od kwietnia do lipca. Samica chomika rodzi średnio 6-8 młodych, które po mniej więcej miesiącu usamodzielniają się i odchodzą. Zwierzę prowadzi aktywne życie między marcem a październikiem, po czym zapada w hibernację – sen zimowy.

Obecnie chomika europejskiego możemy spotkać w południowej części Polski. Jest to gatunek objęty ochroną prawną, którego występowanie na terenie naszego kraju jest zagrożone. Czynnikami, które niekorzystnie wpływają na populację tego gryzonia, są przede wszystkim silny rozwój rolnictwa, utrata odpowiednich siedlisk do zamieszkania, ale również niechęć rolników do tego zwierzęcia, które uważają za szkodnika.

chomik
7. Chomik znosi pokarm do nory
małymi porcjami.
7. Ile pokarmu potrafi zmagazynować na zimę
chomik europejski?

Nawet 30 kilogramów.

Chomik europejski gromadzi zazwyczaj 2-3 kilogramy pożywienia w swoich spiżarniach wewnątrz podziemnej nory. Jednak zwierzę to potrafi zmagazynować dużo więcej pokarmu – znane są przypadki, gdy chomiki gromadziły 30 kilogramów jedzenia, a nawet dwa razy więcej!

Zwierzęta te przynoszą pożywienie do nory w małych porcjach, upychanych w torbach policzkowych. Są to przede wszystkim różne części roślin – bulwy lub nasiona (np. ziarna zbóż).

Po co chomikom tyle jedzenia, skoro zapadają w sen zimowy? Otóż zwierzęta te nie śpią twardym snem, lecz od czasu do czasu wybudzają się, by podjeść nieco zgromadzonych smakołyków.

chomik
8. Chomiki lubią różne zabawki,
np. drewniane domki.
8. Gdy w domu ma zamieszkać chomik,
warto wyposażyć się m.in. w:

kołowrotek.

Jedną z ulubionych zabawek chomików jest kołowrotek, dlatego warto wyposażyć mieszkanie naszego ulubieńca w taki gadżet. Chomiki to bardzo ruchliwe zwierzęta, a ta zabawka pozwoli im się wybiegać i zadbać o dobrą kondycję fizyczną, a co za tym idzie – zdrowie.

Należy mieć jednak na uwadze, by kołowrotek był dopasowany do wielkości chomika – zbyt mała zabawka może wyrządzić szkodę naszemu pupilowi. Chomik, biegając w za małym kołowrotku, wygina swój delikatny kręgosłup, co może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych naszego zwierzęcia. W kołowrotku chomik powinien poruszać się swobodnie, tak by jego kręgosłup znajdował się w naturalnej pozycji.

Warto również zadbać o to, by powierzchnia, po której biega chomik, była gładka – wtedy będziemy mieli pewność, że nasz pupil nie zahaczy łapką o szczebelki.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.