Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - JEŻE

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Ile gatunków jeży występuje w Polsce?
Dwa.

W Polsce występują dwa gatunki jeży: jeż wschodni (Erinaceus roumanicus) i jeż zachodni (Erinaceus europaeus). Nazwy tych gatunków mówią nam o tym, skąd jeże przywędrowały do naszego kraju, a także o tym, gdzie dany gatunek najłatwiej spotkać - jeża wschodniego na wschodzie Polski, a zachodniego na zachodzie :).

Jak je odróżnić? Nie jest to łatwe! Trzeba obejrzeć brzuszną stronę ciała jeża :). Jeż wschodni ma wyraźną, białą plamę sierści na brzuchu. Brzuszek jeża zachodniego jest brązowy. Dodatkowo jeż zachodni ma dużo więcej kolców. Ale komu uda się je wszystkie policzyć?

jeż zachodni jeż wschodni
Jeż zachodni ma bardziej brązowe umaszczenie.
Jeż wschodni - zwróć uwagę na białą sierść
na brzusznej stronie ciała.
dżdżownice
2. Dżdżownice są jednym
z ulubionych dań jeży.
2. Która lista zawiera ulubiony jadłospis jeży?
Chrząszcze, dżdżownice, larwy owadów, małe kręgowce.

Mimo że jeże nie kojarzą się nam ze zwierzętami, które polują, to są to drapieżniki. Zjadają różne bezkręgowce: owady, pajęczaki, mięczaki, skorupiaki i skąposzczety (do których należą dżdżownice). Ich ulubionymi owadami są chrząszcze biegające po ziemi, a także ich larwy.

Potrafią także rozgryźć skorupki ślimaków, a ich silne, przednie łapki skutecznie rozgrzebują ziemię w poszukiwaniu dżdżownic. Jeże potrafią szybko biegać, więc upolowanie żaby czy małej myszy nie stanowi dla nich problemu. Nie jedzą orzechów, szyszek, zołędzi czy liści. Owoce nie są ich ulubionym pokarmem. Okazjonalnie, w przypadku braku lepszego pożywienia, schrupią kawałek jabłka czy gruszki, ale nie są w stanie przeżyć, jedząc same owoce.

jeż
3. Czy widzisz ukryte w sierści uszy jeża i jego wilgotny nos?:)
3. Które zmysły są najlepiej rozwinięte u jeży?
Słuch i węch.

Jeże, w czasie polowania na owady i inne bezkręgowce, posługują się głównie węchem i słuchem. Mają bardzo ruchliwy, spiczasty nosek, którym węszą w ściółce i trawie w poszukiwaniu biegających po ziemi owadów. Doskonale też słyszą - najmniejszy szmer w gąszczu roślin przyciąga ich uwagę. Nie widzą za to zbyt dobrze i nie polegają raczej na wzroku w czasie polowania.

jeż
4. To gniazdo jeszcze nie jest ukończone. Jeż ma przed sobą
sporo pracy przed zimą!
4. Co jeże robią w czasie zimy?
Chowają się we wcześniej przygotowane gniazdo i przechodzą w stan hibernacji

Jeże są aktywne od marca do listopada. Gdy robi się chłodniej, poszukują dobrego miejsca na zbudowanie gniazda. Najlepszym na to miejscem są np. sterty gałęzi, przestrzenie między wystającymi korzeniami drzew czy gęste krzewy. Po znalezieniu dobrego miejsca, jeże intensywnie gromadzą duże ilości suchych liści i wyściełają nimi wnętrze gniazda, tak żeby zimno nie przedostawało się do środka.

Dodatkowo jesienią jeże bardzo dużo jedzą, ponieważ muszą przybrać na wadze. Zgromadzony w ciele tłuszcz umożliwi im dotrwanie do końca zimy. W listopadzie jeże wchodzą do swoich gniazd i zapadają w hibernację. Nie jest to zwykły sen zimowy. Podczas hibernacji tempo bicia serca spada do kilku uderzen na minutę, a temperatura obniża się do około 4°C. Gdy na wiosnę robi się ciepło i pojawiają się pierwsze owady, jeże wybudzają się i opuszczają swoje gniazda.

młody jeż
5. Ten jeżyk ma około 2 tygodni.
Pomiędzy białymi, dość miękkimi jeszcze kolcami, pojawiły się już
ciemniejsze i twardsze.
5. Czy jeże rodzą się pokryte kolcami?
Tak, mają kolce, ale jest ich mało i są zupełnie miękkie jak włosy.

Małe jeże rodzą się na początku lata, w specjalnych gniazdach rozrodczych, które buduje ich mama. Są bardzo małe, ślepe i mają różową skórę. Nie rodzą się zupełnie nagie - ich ciało pokrywają rzadkie, białe i miękkie włosy, które z czasem twardnieją i ciemnieją. Gdy jeże mają około 1 miesiąca, ich ciało pokryte już jest tysiącami twardych i ostrych kolców, które skutecznie chronią je przed drapieżnikami.

jeż
6. Ruch samochodowy jest dużym zagrożeniem dla jeży.
6. Czy jeże można spotkać w mieście?
Tak, jeże dobrze sobie radzą nawet w dużych miastach.

Naturalnym środowiskiem życia jeży były do tej pory lasy liściaste i mieszane. Jednakże w ostatnich dziesięcioleciach obserwujemy zwiększanie się liczebności jeży na obszarach zajmowanych przez człowieka. Jeże są doskonale przystosowane do życia w miastach. Są aktywne nocą, kiedy ludzie śpią, lubią budować gniazda w różnych zakamarkach, których w mieście nie brakuje, a także chętnie korzystają z jedzenia wystawianego dla kotów. Możemy je spotkać nie tylko w parkach, ale także wśród bloków na osiedlach, gdzie na trawnikach poszukują różnych owadów.

Niestety, jeże często giną pod kołami samochodów. Dlatego ważne jest to, by jeździć ostrożnie, a gdy zauważy się jeża przechodzącego przez jezdnię, należy mu pomóc, przenosząc go na drugą stronę (oczywiście samemu trzeba być ostrożnym, a najlepiej poprosić o pomoc kogoś dorosłego!).

jeż
7. Zobacz, jak grube pazury
posiadają jeże.
7. Które z tych zdań jest fałszywe?
Jeże przenoszą jabłka na grzbiecie i gromadzą je w specjalnych kryjówkach.

To słynny i powtarzany przez wszystkich mit. Jeże nie zbierają jabłek, a także niespecjalnie za nimi przepadają. Jeśli mają do wyboru inne pożywienie, jak np. owady czy dżdżownice, na jabłko nawet nie spojrzą. Jeśli do Twojego ogrodu przyjdzie jeż i chcesz mu pomóc, przynieś mu raczej kawałek mięsa lub larwy owadów (można kupić larwy mącznika w sklepach zoologicznych).

Jeże doskonale pływają i małe zbiorniki wody, o łagodnych brzegach, nie stanowią dla nich problemu. Jednak te, których ściany są za wysokie, by jeż mógł się wydostać, stanowią dla nich śmiertelną pułapkę

Ich ostre pazury i silne łapy pomagają im w wykopywaniu larw owadów i dżdżownic z gleby, a także w kopaniu różnych nor, w których mogą założyć gniazdo.

wibrysy jeża
8. Czy widzisz "wąsy" na pysku jeża?
To właśnie wibrysy.
8. Kolce jeży to:
przekształcone włosy, które twardnieją i zaostrzają się w trakcie życia.

Kolce jeży powstają dokładnie tak samo jak włosy - są wytwarzane przez naskórek pokrywający ciało zwierzęcia. Nowo narodzony jeż ma miękkie, krótkie i białe włosy, które z czasem twardnieją i ciemnieją, a ich końce stają się ostre. Ciało dorosłego jeża nie jest całkowicie pokryte kolcami. Pyszczek, łapy, a także cała brzuszna strona ciała jeża jest pokryta miękkimi, krótkimi włosami, tworzącymi sierść. Wokół pyska jeże mają specjalne włosy, zwane wibrysami (zupełnie jak u kotów i psów), które służą im do orientowania się w przestrzeni.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.