Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KACZKI

Oto odpowiedzi do quizu:

kaczka
1. Stopy kaczki działają jak wiosła.
1. Wskaż zdanie fałszywe.
Kaczka co pół godziny musi wychodzić na ląd, by wysuszyć przemoknięte pióra.

Kaczki są świetnie przystosowane do pływania. Ich pióra nie chłoną wody i nie wymagają stałego suszenia, ale to nie znaczy, że ptaki nie muszą o nie dbać. Kaczki – poza tym, że regularnie czyszczą swoje ciało – stale natłuszczają pióra, by te były wodoodporne. Tłusta wydzielina jest produkowana przez specjalny narząd – gruczoł kuprowy, który znajduje się pod ogonem (czyli pod kuprem). Za pomocą dzioba kaczka starannie rozprowadza tę wydzielinę po piórach.

Kaczki pływają, poruszając naprzemiennie nogami – gdy jedna noga wysuwa się do przodu, druga przemieszcza się do tyłu i tak na zmianę. Ich palce łączy błona pławna. Poruszając nogą w tył, ptak rozpościera palce, błona pławna rozpina się między nimi i działa niczym wiosło. Natomiast przemieszczając stopę w przód, kaczka łączy palce ze sobą, by błona nie hamowała ruchu nogi.

Kaczki uwielbiają nurkować – pod wodą poszukują pożywienia. Niektóre zanurzają tylko przednią część ciała, ale wiele gatunków specjalizuje się w pływaniu na znacznych głębokościach. Należą tu między innymi czernica, głowienka i gągoł, które gdy nurkują, całkowicie znikają pod wodą i smakowitych kąsków poszukują przy dnie.

kaczka
2. Kaczki czubate mają na głowach ozdobne pióra.
2. Kaczki domowe hoduje się:
dla jaj, mięsa, a nawet dla ozdoby.

Kaczka domowa to cenne zwierzę gospodarskie. Daje nam jaja i mięso, ale nie tylko. Wykorzystujemy też jej pierze do wypychania poduszek, kołder i kurtek. Istnieje wiele gatunków i ras tych ptaków. Które najlepiej jest hodować? To zależy od naszych potrzeb i upodobań.

Kaczki nieśne znoszą dużo jaj, ale mają mniejszą masę ciała niż odmiany mięsne. Te drugie z kolei szybko przybierają na wadze, lecz zwykle dają mniej jaj. W Polsce najczęściej hoduje się kaczki ogólnoużytkowe, czyli takie, od których otrzymujemy zadowalającą liczbę jaj oraz smaczne mięso.

Dla wielu osób największe znaczenie ma jednak wygląd kaczki. Liczni gospodarze hodują gatunki ozdobne. Jedne odznaczają się wyjątkowym ubarwieniem (to przede wszystkim dotyczy kaczorów), inne mają ciekawe cechy, na przykład ogony zadarte w górę lub zawadiackie czubki na głowach.

3. Która nazwa nie dotyczy kaczki?
Śnieżka.

Krzyżówka, mandarynka, karolinka – te wyrazy mają więcej niż jedno znaczenie, są między innymi nazwami gatunków kaczek. Śnieżka to również ptak, ale zupełnie niepodobny do kaczki – wyglądem przypomina wróbla.

Kto nie zna kaczki krzyżówki? Ten wspaniały ptak od dawna mieszka blisko ludzi. Możemy go spotkać nawet w parkach dużych miast, jeśli znajduje się tam zbiornik wodny.

Mandarynka jest egzotycznym gatunkiem kaczki, pochodzi z Azji. Zamieszkuje leśne zbiorniki wodne, występuje także w górach. W Polsce mandarynki są hodowane z uwagi na piękne ubarwienie piór. Zdarza się, że ptaki uciekają z niewoli i zasiedlają nasze zbiorniki wodne. Takich zbiegów można spotkać między innymi w parkach Warszawy.

Kaczka karolinka to również ptak ozdobny. Naturalnie zamieszkuje Amerykę Północną, gdzie jest nazywana leśną kaczką. Bardzo lubi przebywać w koronach drzew – na wysokości czuje się bezpiecznie. Gniazda buduje w dziuplach.

karolinka mandarynka
Kaczka karolinka...
...i mandarynka – która bardziej Ci się podoba?
kaczka
4. Kaczki lubią polować na inne zwierzęta, chleb nie jest dla nich
odpowiednim pożywieniem.
4. Wskaż zdanie prawdziwe.
Kaczki można dokarmiać warzywami.

Spacerując brzegiem rzeki lub jeziora, nieraz możemy zobaczyć ludzi dokarmiających kaczki. Nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że robią to mądrze.

Kaczki chętnie połykają pokarm, który im dajemy, nie zdając sobie sprawy, że może im to zaszkodzić. Niestety bardzo często się zdarza, że przechodnie rzucają im chleb lub inne jedzenie przeznaczone dla ludzi. W ten sposób narażają ptaki na bóle brzucha, poważne choroby, a nawet śmierć. Dodatkowo wrzucając różne produkty spożywcze do jeziora lub rzeki, zanieczyszczają je – a to przecież domy i woda pitna dla wielu organizmów!

Jak zatem dokarmiać kaczki? Można im dawać drobno pokrojone warzywa lub ugotowaną kaszę. Pożywienie dla kaczek nie może być w żaden sposób przyprawione, zabroniona jest nawet niewielka ilość soli. Jedzenie nie może być też zepsute. Jeśli chcesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz ptakom, możesz w sklepie zoologicznym kupić gotową paszę, przygotowaną specjalnie dla nich.

Nie wrzucaj karmy do wody, lecz rozsyp ją na brzegu i odejdź od tego miejsca. Po chwili powinny pojawić się głodne kaczki. Jednak żadna pasza nie zastąpi im wodorostów, ślimaków i innych kaczych przysmaków. Dlatego ptaki powinniśmy dokarmiać tylko zimą, kiedy śnieg i lód uniemożliwiają im odżywianie się w naturalny sposób. Wiosną, latem i jesienią, kiedy mają łatwy dostęp do swoich ulubionych potraw, wszystkie dzikie zwierzęta powinny radzić sobie same.

kaczka
5. Kaczka pekińska to najczęściej hodowana rasa w Polsce.
5. Gdzie po raz pierwszy udomowiono kaczki?
W Chinach.

Dzikie kaczki po raz pierwszy zostały udomowione około 5000 lat temu w południowych Chinach. To kraj, w którym do dziś hoduje się najwięcej kaczek na świecie. Z tamtych stron pochodzi jedna z najczęściej hodowanych ras w Polsce – kaczka pekińska. To ptak ogólnoużytkowy, ceniony zarówno za jajka, jak i mięso. Jego przodkiem jest kaczka krzyżówka.

Po drugiej stronie oceanu, w Ameryce, Indianie również udomowili dzikie kaczki – kaczki piżmowe, które także często można spotkać na naszych podwórkach. Ptaki te są hodowane głównie dla mięsa, ale znoszą też dość dużo jajek.

Samica kaczki pekińskiej może mieć potomstwo z kaczorem piżmowym. W ten sposób powstają mieszańce nazywane mulardami. Z jaj mulardów nigdy nie wykluwają się kaczątka, ponieważ ptaki te są bezpłodne. Ceni się je przede wszystkim za mięso.

kaczka
6. Jak myślisz, które z tych jaj zniosła kura, a które kaczka?
6. Ile jajek w ciągu roku znosi kaczka domowa?
Od 100 do 200.

Kaczki składają mniej jaj niż kury, ale za to kacze jaja są zdecydowanie większe. Mają większe żółtko, a białko jest mniej wodniste. Różnią się także w smaku.

Nieśność kaczek, czyli zdolność do znoszenia jaj, zależy od rasy, wieku i sposobu hodowli. Odpowiednia pasza, bezpieczny i obszerny wybieg z pewnością pozytywnie wpłyną na ilość i jakość znoszonych jaj. Odmiany mięsne dają ich około 100 rocznie, a nieśne nawet dwa razy więcej.

Wartości odżywcze jaj kaczych i kurzych są podobne. To źródła białka, wielu witamin, żelaza i innych substancji, które są nam niezbędne, by zachować zdrowie. Jedno jajko kacze ma ich nieco więcej niż jedno jajko kurze, ale różnica ta wynika głównie z tego, że kury znoszą mniejsze jajka.

Dzikie kaczki składają znacznie mniej jajek. Przykładowo krzyżówka robi to tylko raz w roku – wiosną składa około 10 jaj, z których później wykluwają się jej młode. Kaczki domowe zachowują się inaczej, wpłynęli na to ludzie. W trakcie tysięcy lat starali się uzyskać rasy, które dawałyby więcej jaj. I udało się – wskutek odpowiedniej hodowli człowiek zmienił funkcjonowanie organizmu kaczek domowych, „przeprogramował” je, dostosowując do własnych potrzeb.

kaczka
7. Domek z dostępem do wody
to marzenie każdej kaczki.
7. Kacznik to:
budynek gospodarski dla kaczek.

Kury mieszkają w kurniku, a kaczki w kaczniku :). Takie budynki gospodarskie pełnią bardzo ważną funkcję dla ptaków. Zwierzęta chronią się tam przed deszczem, latem szukają cienia, a zimą uciekają do środka przed mrozem. Muszą się tam czuć bezpiecznie – to także ich miejsce odpoczynku, gdzie spędzają noce. Dlatego każdy gospodarz powinien odpowiednio przygotować kacznik i stale o niego dbać. Szczęśliwe i zdrowe kaczki odwdzięczą mu się wesołym kwakaniem, smacznymi jajami i mięsem.

Kacznik powinien mieć odpowiednią powierzchnię, by ptakom nie było w nim ciasno. Musi też znaleźć się tam miejsce na wstawienie karmników i poideł. Gdy jest ciepło, kaczki dostają posiłki na dworze, ale w trakcie mrozów warto karmić je w pomieszczeniu. W kaczniku zwykle montuje się okna, by nie było w nim ani ciemno, ani duszno. Podłogę wykłada się wyściółką, którą należy regularnie wymieniać.

kaczka
8. Ta odmiana kaczki domowej jest bardzo podobna do swojego dzikiego przodka.
8. Kaczka staropolska to:
jedna z polskich odmian kaczki domowej.

Kaczka domowa do Europy przybyła z dalekiej Azji, ale nasz kraj także może pochwalić się własną odmianą kaczek – kaczką staropolską.

Kaczka staropolska pochodzi od kaczki krzyżówki. Występuje w kilku odmianach różniących się kolorem upierzenia. Wszystkie są dość podobne do swojego dzikiego przodka – pokrewieństwo widać szczególnie w przypadku kaczorów, które mają charakterystyczne zielone głowy. U większości odmian zielona jest również szyja, na której wyraźnie się odznacza biała obrączka – zupełnie jak u krzyżówki.

Kaczka staropolska powinna być hodowana w małych stadach. Lubi duże wybiegi porośnięte gęstą trawą. Świetnie się czuje na podwórkach z oczkiem wodnym – jak każda kaczka. Dawniej była powszechnie hodowana dla jaj, mięsa i pierza. Obecnie nie spotyka się jej aż tak często, ale nadal jest bardzo ceniona – nie tylko ze względu na użytkowość, ale i na wspaniałą urodę.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.