Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KANGURY

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Kangury rude swoją nazwę zawdzięczają ubarwieniu futra.
1. Jak nazywa się największy kangur na świecie?
Kangur rudy.

Mimo że nazwa na to nie wskazuje, to największym kangurem na świecie jest kangur rudy. Samce tego gatunku mogą ważyć nawet 90 kilogramów, a całkowicie wyprostowane mogą mierzyć nawet 2 metry! Samice są mniejsze i lżejsze.

Drugim kangurem na podium największych i najcięższych torbaczy na świecie jest kangur olbrzymi, którego samce ważą około 60-70 kilogramów. Kangury szare za to mogą ważyć do około 54 kilogramów. Przedstawiciele pozostałych 11 gatunków kangurów są mniejsze i ważą od 4 do około 30 kilogramów. Wszystkie jednak są doskonałymi skoczkami!

2. Kangury to takie australijskie antylopy - ich głównym pożywieniem są trawy. Na zdjęciu widać pochylone sylwetki osobników, które właśnie się pasą.
2. Które zdanie jest prawdziwe?
Żołądek kangurów składa się z kilku części.

Kangury odżywiają się wyłącznie roślinami, a jeśli jakiś owad znajdzie się w ich żołądku, będzie to tylko przypadek. Będąc wegetarianami, nie polują na inne zwierzęta. Główny składnik diety kangurów to różne gatunki australijskich traw, a także rośliny zielne. Przeżute liście i łodygi są połykane i przetransportowane do żołądka, który składa się z kilku komór, podobnie jak u owiec i krów.

W pierwszej komorze żyją drobne żyjątka (bakterie i pierwotniaki) pomagające kangurom rozłożyć trudne do strawienia elementy komórek roślinnych. W tej części pokarm może przebywać do kilku godzin, a jego fragmenty mogą wrócić do jamy gębowej kangura, by ulec ponownemu przeżuciu (podobnie jak u krów). Po tych zabiegach całość przesuwa się do kolejnej komory, w której działają już enzymy trawienne, dokańczając proces trawienia. Co ciekawe, kangury rzadko piją wodę – większość zapotrzebowania na ten składnik pokrywa soczysta roślinność, którą zjadają.

3. W czasie żerowania kangury opierają się na przednich łapach, a nastepnie - podpierając się ogonem - unoszą i przesuwają do przodu łapy tylne. W ten sposób stają się...pięcionożne.
3. Prawdą jest, że kangury:
żyją w stadach.

Kangury żyją w stadach, które mogą liczyć od zaledwie kilku do nawet ponad 100 osobników. Przywódcą grupy jest zawsze dorosły, najsilniejszy samiec. Aby móc stać na czele stada, musiał zdobyć przewagę nad innymi samcami. Kangury z jednej grupy opiekują się sobą nawzajem i ostrzegają w razie niebezpieczeństwa. Zwierzęta te największą aktywność wykazują o zmierzchu i świcie. W dzień najczęściej odpoczywają w cieniu drzew, chroniąc się w ten sposób przed piekącym, australijskim słońcem.

Kangury są dobrymi pływakami, a choć skoki są ich głównym sposobem poruszania się, potrafią jeszcze „chodzić”. Używają do tego wszystkich swoich 4 kończyn i ogona – pochylają się do przodu i opierają na swoich krótkich, przednich łapach, a następnie, podpierając się na ogonie, unoszą w górę tylne kończyny i przesuwają je do przodu. Wśród wszystkich zwierząt tylko kangurzy ogon spełnia funkcję piątej nogi.

4. Kangurze dzieci zaczynają poznawanie świata od wystawiania głowy przez otwór torby.
4. Które zdanie jest fałszywe?
Mały kangur przebywa w torbie swojego taty, ale mlekiem karmi go wyłącznie mama.

Kangury należą do wyjątkowej grupy ssaków, które nazywamy torbaczami. Samice tych zwierząt na swoich brzuchach posiadają specjalne fałdy skóry nazywane torbami lęgowymi. Ciąża trwa krótko (około 30 dni), a nowonarodzony osesek ma wielkość nasiona fasoli, jest ślepy i nieowłosiony, jego nogi wyglądają jak niewielkie wyrostki.

Zaraz po narodzinach, czołgając się wśród sierści swojej mamy, musi przedostać się do cieplutkiego wnętrza jej torby lęgowej. Cała ta podróż trwa około 3 minut, ale dla takiego malucha to bardzo duży wysiłek. Po dotarciu do wnętrza torby przyczepia się on do jednego z 4 sutków swojej mamy i ssie mleko. Przez kolejne 6 miesięcy nie opuści tego przytulnego miejsca. Po tym okresie kangurzątko najpierw wystawia na zewnątrz tylko głowę, a potem coraz śmielej wyskakuje na zwiedzanie terenu. Gdy ukończy 8 miesięcy, nie potrzebuje już torby, a w jej wnętrzu jego mama może już nosić nowego malucha. W związku z tym umie ona wyprodukować dwa rodzaje mleka o różnej zawartości substancji odżywczych: jeden typ dla nowonarodzonego kangurzątka, a drugi dla swojego starszego dziecka.

5. Ogon kangura jest na tyle silny, że spokojnie może utrzymać ciężar ciała całego zwierzęcia, np. podczas walki.
5. Walki kangurów to:
boksowanie.

Bokserami wśród kangurów są głównie samce, ale samicom także zdarza się czasem walczyć. Najbardziej zaciekłe walki toczą samce o przywództwo nad stadem. Stają wtedy naprzeciw siebie i – unosząc się na ogonie – mocno uderzają swojego przeciwnika tylnymi łapami w brzuch lub, używając przednich łap, popychają się nawzajem. Większość walk kończy się bez szwanku dla przeciwników, ale ponieważ łapy kangurów wyposażone są w ostre pazury, zdarza się, że któryś z nich zostaje ranny.

Zaniepokojone kangury mogą czasem atakować przedstawicieli innych gatunków zwierząt, a także ludzi. Najczęściej robią to osobniki, które zostały przyzwyczajone do otrzymywania smakołyków od człowieka, a kiedy ich nie dostają, są niezadowolone. Wypadki zdarzają się także wtedy, gdy kangury są niepokojone przez psy i bronią się, atakując zwierzę oraz właściciela czworonoga. Na kangury trzeba więc uważać – są to przecież dziko żyjące stworzenia.

6. Te ciemne plamy na przednich łapach to ślady gęstej śliny, którą kangury pokrywają swoją skórę, by się ochłodzić.
6. Temperatura powietrza w Australii może przekraczać 40°C. W jaki sposób kangury ochładzają swoje ciało?
Leżą w cieniu i liżą wewnętrzne strony swoich przedramion.

Kangury są doskonale przystosowane do życia w bardzo gorącym i suchym klimacie Australii. Zwierzęta te są aktywne głównie o zmierzchu i świcie, gdy temperatura powietrza nie jest aż tak wysoka, jak za dnia. W dzień kangury przebywają w miejscach zacienionych. By ochłodzić swoje ciało, podobnie jak psy, dyszą, wystawiając język na zewnątrz. Jeśli robi się naprawdę gorąco, zwierzęta te pokrywają grubą warstwą śliny wewnętrzne strony swoich przedramion. Skóra w tych miejscach jest bardzo cienka i przepływa przez nią bardzo dużo krwi, która w kontakcie ze śliną ochładza się i w ten sposób obniża temperaturę całego ciała. Jednak po takich zabiegach, kangury muszą uzupełnić zapas wody, zjadając soczyste rośliny.

7. Przednie łapy kangurów są dużo krótsze niż tylne i mają więcej palców.
7. Ile palców w swoich łapach mają kangury?
Po 5 w przednich i po 4 w tylnych.

Przednie łapy kangurów mają po 5 palców zakończonych pazurami, które służą im do przytrzymywania gałązek roślin, drapania się, a czasem do walki. Tylne łapy są przystosowane do skoków i mają 4 palce. Palec drugi jest mocno wydłużony oraz masywny i to na nim opiera się ciało kangura podczas wykonywania skoków. Palce trzeci i czwarty są pokryte wspólną skórą tak, że wyglądają jak jeden. Palce tylnych łap wyposażone są w bardzo miękkie poduszeczki (takie jak na łapach psa lub kota), które powodują, że skaczące kangury są niemal bezgłośne.

8. Dingo australijski żyje w grupach składających się z 3 do 12 osobników.
8. Które zwierzę jest naturalnym wrogiem dorosłych kangurów?
Dingo australijski.

Dorosłe kangury mogą stać się ofiarami dingo australijskiego. Drapieżniki te były w przeszłości udomowionymi psami towarzyszącymi człowiekowi, ale z czasem ich grupy zdziczały i zamieszkują teraz obszar Australii. Psy dingo polują w stadach i bez problemu złapią dorosłego kangura.

Wilki workowate były największymi drapieżnymi torbaczami, ale na początku XX wieku człowiek całkowicie je wytępił. Pożywieniem tych zwierząt były m.in. kangury.

Wombaty zaś to współcześnie żyjące torbacze, ale roślinożerne, a więc dla kangurów niegroźne.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.