Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KOALE

Oto odpowiedzi do quizu:

koala
1. Dzieci koali dorastają w torbie
na brzuchu mamy.
1. Najbliższymi krewnymi koali są:
wombaty i kangury.

Potocznie wielu z nas mówi o „misiach” koala. To błędne określenie wywodzi się z pierwszych opisów koali jako zwierząt podobnych do niedźwiedzi. W rzeczywistości jednak koale nie są blisko spokrewnione z misiami i bardzo się od nich różnią: czym innym się odżywiają, gdzie indziej żyją, są innej wielkości, a przede wszystkim koale - w przeciwieństwie do niedźwiedzi - na brzuchu mają torbę. Torby tej nie mają ani wiewiórki, ani susły,
ani koty, ani leniwce.

Koala natomiast jest torbaczem – tak jak wombaty, kangury, dydelfy i wiele innych australijskich ssaków. Ich torby to torby lęgowe – tam dorastają ich młode po porodzie. Spośród torbaczy to wombaty są najbliższymi kuzynami koali.

koala
2. Pnie drzew mogą być nawet
o kilka stopni chłodniejsze
niż powietrze.
2. Koale nie posiadają:
gruczołów potowych.

Koale nie posiadają gruczołów potowych, czyli struktur odpowiedzialnych za pocenie się. Gruczoły te pozwalają nam, ludziom, regulować temperaturę ciała – gdy jest nam za ciepło, pocimy się. To zapobiega przegrzaniu organizmu. Koale wynalazły inną metodę – kiedy temperatura powietrza jest zbyt wysoka, schodzą w niższe partie drzew lub… przytulają się do chłodnych pni. W ten sposób schładzają swoje ciała.

W sylwetce koali trudno dojrzeć ogon – z pewnością dlatego, że jest on bardzo krótki, można wręcz powiedzieć, że jest to ogon szczątkowy. Wielu zwierzętom długi ogon pomaga w utrzymaniu równowagi, np. podczas chodzenia po drzewach. Jednak koala, pomimo braku ogona, nie może narzekać na brak zmysłu równowagi – świetnie się wspina i lubi spędzać czas w wysokich koronach drzew. Ma ku temu doskonałe przystosowanie – silne, chwytne łapy zaopatrzone w pazury.

koala
3. Koala pod grubym futrem
skrywa szczupłe ciało.
3. Prawdą jest, że koale:
są szczupłe.

Najlżejsze z nich ważą niewiele więcej niż koty domowe, choć dorodne samce mogą ważyć nawet 15 kg. Jednakże zwierzęta te nie mają zapasów tłuszczu – to ich gęste futro sprawia, że wyglądają na krępe. W rzeczywistości pod grubą warstwą sierści skrywa się drobne, lecz umięśnione ciałko.

Koale to typowe zwierzęta nocne, przesypiające dzień i wychodzące na żer po zmroku. Pomimo iż są przystosowane do nadrzewnego trybu życia, to czasem schodzą na ziemię. Potrafią wtedy szybko biegać, ale nie jest to ich najmocniejsza strona – znacznie lepiej radzą sobie ze wspinaczką.

Samce najczęściej są samotnikami – każdy samiec koala żyje na osobnym drzewie. Spory terytorialne o zamieszkiwane drzewo czasem prowadzą do walk.
Te na co dzień spokojne i płochliwe zwierzęta w bitwach między sobą nie poddają się łatwo.

koala
4. Pierwsze pół roku życia
koale spędzają w torbie mamy,
a następne kilka miesięcy
na jej grzbiecie.
4. Młode koale rodzą się:
latem.

Młode koale przychodzą na świat w miesiącach od grudnia do marca. Choć czas ten kojarzy nam się z zimą, w Australii trwa wtedy najcieplejsza pora roku – lato.

Australia leży na południowej półkuli Ziemi, a Europa na północnej. Gdy jedna półkula naszej planety znajduje się blisko Słońca, przeciwna jest od niego oddalona. Dlatego podczas naszego lata w Australii panuje zima, a w trakcie naszej zimy Australijczycy mają lato.

Zatem koala urodzone w grudniu, styczniu, lutym i marcu obchodzą swoje urodziny latem.

koala
5. Ulubionym pokarmem koali
są liście eukaliptusa.
5. Pokarm koali to:
kilka gatunków eukaliptusa, inne rośliny oraz gleba.

Koale są roślinożerne i odżywiają się głównie liśćmi eukaliptusa. Choć w Australii rośnie kilkaset gatunków tych drzew, nie wszystkie są pokarmem koali.

W zależności od rejonu występowania zwierzęta te mogą żywić się różnymi gatunkami eukaliptusa, ale zwykle wybierają nie więcej niż 3-5 gatunków. Poza tym od czasu do czasu swoją dietę urozmaicają liśćmi innych roślin,
np. akacji. Niekiedy schodzą też z drzew i zjadają nieco ziemi. Pomaga im ona w trawieniu twardych liści eukaliptusa. W przypadku koali ziemia jest również źródłem ważnych dla zdrowia minerałów. Niestety, zjadając ją, narażają się na liczne choroby – np. grzybice.

koala
6. Koale w przednich łapach
mają dwa przeciwstawne palce.
6. Nieprawdą jest, że:
koale w tylnych łapach mają więcej palców
niż w przednich.

Wszystkie cztery kończyny koali zaopatrzone są w 5 palców, lecz w tylnych łapach dwa palce są częściowo ze sobą zrośnięte. Ponieważ jeden palec w stopie koali jest przeciwstawny do pozostałych – tak jak w ludzkich dłoniach – można powiedzieć, że te połączone palce stóp to odpowiedniki naszych palców: wskazującego i środkowego. Służą one koalom do pielęgnacji futra.

Natomiast dłonie tych zwierząt wyglądają zupełnie inaczej niż ludzkie – w przednich łapach koale posiadają po dwa przeciwstawne palce, to tak, jakby w każdej dłoni miały dwa kciuki. To doskonałe przystosowanie do wspinania się na drzewa i chwytania różnych przedmiotów, np. pysznych pędów eukaliptusa.

koala
7. Koale z południa Australii są większe i często mają ciemniejsze futro od tych z północy kontynentu.
7. Ile gatunków koali obecnie występuje na świecie?
Tylko jeden, występuje w Australii.

Niektórzy wyróżniają kilka podgatunków koali - różnią się one miejscem występowania i wyglądem, ale to wciąż jeden gatunek. W przeszłości rodzina koali była znacznie większa. Przodkowie dzisiejszego gatunku pojawili się na naszej planecie ponad 20 milionów lat temu. Wszyscy przedstawiciele koalowatych znani są tylko z Australii.

Współczesne koale jeszcze 50 tysięcy lat temu miały w Australii bliskich krewnych, często nazywanych koalami olbrzymimi, gdyż byli oni więksi od swoich kuzynów. Jednak duzi przedstawiciele koali wyginęli i do dzisiejszych czasów przetrwał tylko jeden gatunek. Zagadka wyginięcia dużego gatunku koali nadal jest nierozwiązana.

koala
8. Koale przesypiają ok. 20 godzin w ciągu doby.
8. Koala przesypiają większość swojego życia, ponieważ:
liście eukaliptusa nie dają im zbyt wiele energii i muszą ją oszczędzać.

Czasami można spotkać się z twierdzeniem, że koale prawie ciągle śpią, ponieważ są odurzone olejkiem eukaliptusowym, ale to tylko mit, nieprawda. W rzeczywistości zwierzęta te śpią, ponieważ stale muszą oszczędzać swoje siły.

Liście eukaliptusa nie dostarczają zwierzętom zbyt dużo energii, a w dodatku ich trawienie nie jest łatwe i wymaga od organizmu sporego wysiłku. Dlatego koale muszą ograniczać tempo zużywania energii, a najlepszym sposobem jej oszczędzania jest oczywiście sen. Kiedy zwierzęta śpią, trawienie pokarmu przebiega u nich powoli, dzięki czemu mogą z niego pozyskać maksymalnie dużo energii i zachować ją tylko do najważniejszych życiowych celów.

Koale śpią ok. 20 godzin na dobę, co oznacza, że codziennie, a raczej conocnie, mają tylko 4 godziny na jedzenie, zdobywanie i obronę terytorium czy poszukiwania partnerów. I choć przestraszone potrafią szybko się poruszać, z reguły robią to powoli – bez przerwy oszczędzają swoje siły.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.