Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KOTY

Oto odpowiedzi do quizu:

kot
1. Koty to prawdziwe śpiochy.
1. Ile godzin przesypia kot w ciągu doby?
Około szesnastu godzin.

Koty słyną między innymi z tego, że lubią dobrze się wyspać. Przeciętnie w ciągu doby przesypiają kilkanaście godzin, z przerwami na jedzenie, zabawę, higienę osobistą i tym podobne aktywności. Mistrzowie przeznaczają na sen nawet dwadzieścia godzin na dobę, co oznacza, że na inne czynności pozostają im tylko cztery godziny.

Jednak sen kota zazwyczaj nie jest tak twardy jak nasz, kiedy odpoczywamy w nocy. To raczej lekkie drzemki, z których naszego pupila łatwo jest wybudzić. Z jednej strony koty potrzebują wiele odpoczynku, z drugiej – prawie cały czas zachowują czujność. W naprawdę głęboki sen zapadają na krótko.

Dlaczego koty tyle śpią? Jako drapieżniki dużo energii zużywają na polowaniach. W trakcie snu regenerują się przed kolejną wyprawą na poszukiwanie jedzenia. Koty, które całe życie spędzają w domu, również lubią w ten sposób odpoczywać i zbierać siły – na przykład na zabawę z opiekunem. Pamiętajmy o tym, by codziennie zapewnić kotu odpowiednią dawkę ruchu – w innym razie wylegiwanie się na parapecie może być przyczyną nadwagi i w konsekwencji chorób naszego pupila.

kot
2. Mrucząc, kotka uspokaja
swoje młode.
2. Kiedy koty mruczą?
Gdy są zadowolone lub kiedy cierpią.

Mruczenie to zwykle wyraz kociego zadowolenia. Odprężony kot, który czuje się bezpiecznie, często mruczy podczas głaskania. Niektóre mruczą nawet w trakcie jedzenia lub zabawy z opiekunem. Uczą się tej sztuki już jako kocięta – tym dźwiękiem kotka uspokaja swoje dzieci, a one odpowiadają jej w ten sam sposób.

Jednak mruczenie nie zawsze jest oznaką szczęścia. Wiele kotów wydaje te dźwięki, kiedy cierpi. Mruczenie może być oznaką zarówno strachu (na przykład podczas wizyty u weterynarza), jak i choroby. Wibracje wydawane przez koty mają działanie uspokajające i łagodzą ból – to koci sposób na samoleczenie.

kot
3. Szczepienia chronią koty
przed śmiertelnymi chorobami.
3. Czy koty trzeba szczepić przeciw chorobom?
Tak, nawet te, które nigdy nie wychodzą na dwór.

Koty, jak wszystkie inne zwierzęta, mogą zachorować. Zdarza się, że się przeziębiają i kichają, zarażają bakteriami lub wirusami. Szczepionki pozwalają nam uchronić pupila przed wieloma problemami ze zdrowiem.

Jedną z groźnych chorób, które często dotykają koty, jest tak zwany koci katar, powodowany przez wirusy. Objawia się kichaniem i ropieniem oczu. Chore koty mają gorączkę, są bardzo osłabione i potrzebują fachowej pomocy, by wrócić do zdrowia.

Na tego typu dolegliwości bardziej narażone są koty, które regularnie wychodzą z domu. Jednak typowo kanapowe czworonogi, obserwujące świat zza okna, także mogą złapać te (i nie tylko te) zarazki – mikroorganizmy są wszędzie. Niczego nieświadomy opiekun także może przynieść do domu wirusy i bakterie – na przykład na podeszwach butów.

Z tego powodu kocięta w wieku około ośmiu tygodni powinny zostać zaszczepione przeciw najczęściej spotykanym kocim chorobom. Po kilku miesiącach można wykonać szczepienie dodatkowe, by uchronić zwierzę przed zachorowaniem na przykład na wściekliznę.

kot
4. Czesanie to przyjemny obowiązek.
4. Czy koty trzeba szczotkować?
Tak, raz lub dwa razy w tygodniu.

Koty to prawdziwe czyściochy. Na pielęgnację sierści i pazurów poświęcają około czterech godzin dziennie. Szorstkim językiem wylizują prawie całe swoje ciało – niewiele jest miejsc, do których nie sięgają i w czyszczeniu których muszą sobie pomóc zwilżoną łapą. Czy te zabiegi nie są wystarczające i czy naprawdę musimy kotom pomagać w utrzymywaniu lśniącego futra?

Koty długowłose, na przykład koty perskie, bez naszej pomocy chodziłyby z kołtunami. Takie rasy wymagają codziennego szczotkowania – zwierzę samo nie poradzi sobie z higieną gęstego, długiego i bardzo puszystego futra. Zaniedbanie obowiązków pielęgnacyjnych wpływa niekorzystnie nie tylko na wygląd zwierzęcia, ale może też być przyczyną chorób jego skóry.

Koty krótkowłose można czesać rzadziej. Zazwyczaj wystarczy wyszczotkować zwierzę raz na tydzień. Ten prosty zabieg usuwa martwe włosy i zanieczyszczenia ze skóry. Regularnie czesane koty połykają mniej sierści podczas wylizywania ciała. Dzięki temu rzadziej wymiotują, ponieważ nie muszą pozbywać się futra z przewodu pokarmowego.

Aby czesanie było dla kota przyjemne, należy dobrać odpowiednie narzędzie. Inne szczotki sprawdzą się przy pielęgnacji kotów krótkowłosych, inne są przeznaczone dla ras długowłosych. Jeśli masz wątpliwości, jaką szczotkę kupić, możesz poradzić się weterynarza.

kot
5. Zabawka w kształcie myszy ucieszy każdego kociego rozrabiakę.
5. Którym z poniższych przedmiotów
kot nie powinien się bawić?

Kłębkiem włóczki.

Zabawa to bardzo ważna aktywność w życiu kota domowego. Wesołe harce sprawiają przyjemność kotu, zaspokajając jego potrzeby jako myśliwego. Budują też więź pomiędzy zwierzęciem a opiekunem, który się z nim bawi. Pamiętajmy jednak o wyborze odpowiedniej zabawki dla naszego pupila.

Koty uwielbiają wszelkiego rodzaju sznurki, rzemyki i linki – przez to czasem pakują się w tarapaty. Jeśli zwierzę połknie nitkę, fragment sznurowadła czy łańcucha choinkowego, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Weterynarz będzie musiał usunąć połknięte przedmioty, by uratować kota, a w przypadku tak długich elementów jest to bardzo trudne.

Najlepiej jest kupić zwierzęciu kilka zabawek. Doskonale sprawdzają się tu plastikowe piłeczki dla kotów i pluszowe myszki – pod warunkiem, że nie mają przyszytych żadnych drobnych elementów (na przykład guziczków), które kot mógłby odgryźć i połknąć.

Koty czasami bawią się też swoim jedzeniem. Może to denerwować opiekunów, którzy cenią sobie czystość, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia. Popularne są nawet zabawki, do których można włożyć trochę karmy. To przydatne akcesorium dla leniwych kotów – jeśli mają ochotę na smakołyk, muszą potoczyć pojemniczek – dopiero wtedy wypadnie z niego przysmak.

Zostawiając kota samego w domu, nie chowajmy mu wszystkich zabawek, żeby się nie nudził. Jeśli wybiega się w dzień, odgłosy szalonych gonitw nie obudzą nas w nocy.

kot
6. Odpowiednie żywienie jest
bardzo ważne dla zdrowia.
6. Czy kot powinien zjadać resztki ze stołu?
Nie, koty nie mogą jeść tego, co ludzie.

Koty są drapieżnikami – powinny żywić się głównie mięsem. Jednak nawet mięso im zaszkodzi, jeśli pochodzi z naszego talerza. Kot może jeść tylko mięso surowe, niczym nieprzyprawione. Nie podawajmy mu też warzyw, owoców ani słodyczy. Zwierzęta czasami chętnie próbują naszych potraw, lecz nieraz potem chorują. Czasem boli je brzuch i mają biegunkę lub wymiotują, innym razem mogą się poważnie zatruć i nawet umrzeć.

Prawdopodobnie nasze koty byłyby najszczęśliwsze, gdyby od czasu do czasu mogły pożywić się czymś, co same upolowały. Jednak wiele z nich na co dzień w ogóle nie wychodzi z domu, a te, które odbywają spacery, nie potrzebują polować, by przeżyć. Dla kotów domowych najodpowiedniejsze są specjalne karmy. Jedne zwierzęta wolą suchą karmę, innym bardziej smakują musy, galaretki i pasztety dla kotów. Nie starajmy się zbytnio oszczędzać na pokarmie dla pupila. Najtańsze produkty zwykle nie są wysokiej jakości i nie zapewnią kotu wszystkich potrzebnych składników, by zdrowo żyć. Wielu hodowców samodzielnie przygotowuje posiłki dla swoich kotów, ale to niełatwe zadanie. Gotowanie dla zwierzęcia jest zdecydowanie czym innym niż gotowanie dla ludzi, mogą się tym zajmować wyłącznie specjaliści.

Kot powinien jeść około pięciu razy dziennie. Niektóre czworonogi potrafią same sobie regulować częstość i objętość posiłków – można im zostawić pełną miskę na cały dzień, a one i tak się nie przejedzą. Inne wręcz przeciwnie – prawdziwym łakomczuchom musimy podawać małe porcje pokarmu kilka razy dziennie.

kot
7. Trawę dla kota można uprawiać
w doniczce.
7. Czym kot się nie zatruje?
Trawą.

Kot to typowy mięsożerca, jednak czasem może zainteresować się pokarmem roślinnym. Zwierzęta, które wychodzą na dwór, od czasu do czasu skubią trawę. Natomiast te, które cały czas przebywają w domu, mogą próbować podjadać kwiaty doniczkowe. Rośliny pomagają im oczyścić żołądek i jelita z sierści, którą połykają podczas wylizywania futra. Są też źródłem witamin i minerałów.

Czasami koty próbują podgryzać rośliny ozdobne. Wiele z nich jest trujących, dlatego warto zwracać uwagę na to, czy nasz pupil zagląda do doniczek. Przestawienie kwiatów w inne miejsce zwykle na niewiele się zdaje – kot, jeśli chce, wskoczy na najwyższą szafę i przejdzie każdy tor przeszkód. Najlepszym wyjściem jest kupienie specjalnej trawy dla kotów – gdy nasz zwierzak będzie miał ją w dostępnym miejscu, powinien przestać interesować się kwiatami.

Pokarm dla ludzi jest nieodpowiedni dla zwierząt. To, co nam bardzo smakuje, na przykład czekolada, może być przyczyną choroby kota. Jeszcze większą trucizną dla niego są między innymi: cebula, czosnek i inne przyprawy.

kot
8. Niektóre koty lubią pić wodę
prosto z kranu.
8. Co najlepiej podawać kotu do picia?
Wodę z kranu.

Nieraz słyszymy, że koty uwielbiają mleko lub śmietanę. Jednak najlepszym napojem dla nich jest zwykła woda – w strumieniu, jeziorze lub kranie. Niektórzy dają kotom wodę mineralną, ale w ten sposób mogą zaszkodzić swojemu pupilowi. Stężenie pierwiastków w takich napojach, na przykład sodu i potasu, jest dostosowane do potrzeb człowieka – dla kota, który jest znacznie mniejszy od nas, takie dawki mogą być niebezpieczne.

Wodę dla kota możemy nalewać do miski bezpośrednio z kranu. Opiekunowie, którzy nie są pewni dobrej jakości wody, podają ją po przegotowaniu. W takim przypadku muszą pamiętać, by zawsze ją ostudzić przed przelaniem do miseczki.

Koty nie piją dużo, szczególnie gdy dostają głównie mokrą karmę. Jednak zawsze powinny mieć dostęp do świeżej wody. Nawet jeśli Twój ulubieniec niewiele wypija, codziennie zmieniaj mu wodę.

A co z mlekiem? Kocięta rzeczywiście je piją – to przecież ich naturalny pokarm, który na początku życia dostają od matki. Jednak już w wieku ośmiu tygodni zmieniają rodzaj pożywienia – zaczynają jeść mięso. Od tamtej pory ich układ pokarmowy funkcjonuje inaczej i koty nie trawią mleka. Tym bardziej że to, które mu podajemy, pochodzi od krowy. Wiele dorosłych kotów lubi mleko, jednak nie powinny go pić. Jeśli nie chcesz, żeby Twojego kota bolał brzuch, nie podawaj mu mleka.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.