Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KOZICE

Oto odpowiedzi do quizu:

kozica
1. W Polsce występuje
kozica tatrzańska.
1. Ile gatunków kozic występuje na świecie?
Dwa – kozica północna i południowa.

Kozice zamieszkują wysokie góry Europy i Azji. Zwierzęta te są reprezentowane tylko przez dwa gatunki – kozicę południową oraz północną. Kozice są ściśle przywiązane do środowiska, w którym żyją i nie przemieszczają się pomiędzy pasmami gór – te zamieszkujące Pireneje nigdy nie przywędrują w Tatry, a nasze tatrzańskie osobniki nigdy nie spotkają się z kozicami z Alp.

Kozice zamieszkujące odrębne tereny różnią się między sobą. W związku z tym opisano kilka podgatunków tych zwierząt, których nazwy nawiązują do miejsca ich występowania. Przykładowo podgatunek kozicy południowej, który zamieszkuje Pireneje, to kozica pirenejska, a podgatunek żyjący w Apeninach – to kozica apenińska. W Polsce występuje jeden podgatunek kozicy północnej – żyje tylko w Tatrach. Zgadnijcie, jak się nazywa :).

2. Jaki kolor sierści mają kozice?
Latem brązowy, a zimą czarny.

Dwa razy do roku kozice zmieniają sierść – zimą posiadają ciemne futro, które skutecznie chroni je przed mrozem. Latem nie potrzebują tak ciepłego okrycia.

Kozice już na początku jesieni zaczynają przybierać szatę zimową. Letnia, brązowa sierść jest stopniowo zastępowana przez zimowe futro w kolorze czarnym. Białe włosy zdobią jedynie część ich pysków oraz brzuch.

Późną wiosną zwierzęta te ponownie zmieniają sierść i latem w ich ubarwieniu dominuje kolor brązowy. Ciemniejsze pozostają nogi. Przez grzbiet kozic, wzdłuż linii kręgosłupa, przebiega także ciemnobrązowa lub czarna pręga.

kozica kozica
Zimą łatwo jest wypatrzyć
kozice na tle śniegu.
Latem mają jaśniejszą sierść.
kozica
3. Na każdym rogu kozicy (haku)
co roku odkłada się jeden karb.
Ile lat ma ten osobnik?
3. Rogi kozic są nazywane:
hakami.

Wielu ludzi uważa kozice za jedne z najpiękniejszych zwierząt górskich. Są zwinne i pełne gracji, a ich czarne rogi często wzbudzają podziw i respekt. Zdobią one głowy nie tylko samców, ale i samic kozicy. Są puste w środku, a ze względu na charakterystyczny kształt, zostały nazwane hakami.

Młode kozice rodzą się bez rogów, jednak te wkrótce wyrastają na ich głowach. Na początku są króciutkie, lecz z wiekiem zwiększają swoje rozmiary. Na każdym rogu
co roku powstaje jeden karb, czyli zgrubienie w kształcie obrączki – jeśli chcemy dowiedzieć się, ile dany osobnik ma lat, wystarczy policzyć zgrubienia na jego rogach.
Nie próbujmy jednak w tym celu podchodzić do kozic
– najlepiej obserwujmy je przez lornetkę z oddalonego, bezpiecznego miejsca.

kozica
4. Kozice żyją w niewielkich stadach (kierdelach).
4. Kto przewodzi stadu kozic?
Najstarsza samica.

Kozice to bardzo towarzyskie zwierzęta. Żyją w niewielkich stadach nazywanych kierdelami. Kierdel zwykle liczy
ok. 10 osobników. Jednak gdy warunki środowiska stają się wyjątkowo trudne (np. podczas długich i mroźnych zim), kozice skupiają się w znacznie większe grupy.

Stadu kozic przewodzi najstarsza, najbardziej doświadczona samica. To ona doskonale zna okolicę. Wie, gdzie znaleźć pożywienie, skąd może nadejść niebezpieczeństwo i kiedy należy zmienić teren. Prowadzi swoje stado po bezpiecznych, sprawdzonych szlakach.

Samce w kierdelach spędzają tylko dzieciństwo – opuszczają je w wieku ok. 3 lat i od tej pory prowadzą samotny tryb życia. Stada kozic odwiedzają tylko w czasie godów, kiedy zalecają się do samic.

kozica
5. Wspiąć się tutaj?
Dla kozicy to nie problem.
5. Przystosowaniem kozic do życia w górach nie są:
mocne rogi.

Kozice nie bez przyczyny nazywane są żywym symbolem gór. Zwierzęta te doskonale przystosowały się do trudnych warunków panujących w tym nieprzyjaznym środowisku.

Gęste futro chroni je przed chłodem zarówno zimą,
jak i latem – tam, gdzie żyją, nawet w lipcu może zalegać śnieg. Niezwykle silne mięśnie nóg pozwalają im na sprawne przeskakiwanie pomiędzy półkami skalnymi. Dzięki mocnym nogom kozice bez trudu mogą wspinać się po stromych skarpach, a nawet schodzić z nich głową w dół. Potrafią też zeskakiwać z dużych wysokości, by zgrabnie wylądować na nogach.

Ruchome raciczki także pomagają kozicom w poruszaniu się po stromych skałach. Doskonale dopasowują się one do podłoża, chronią też zwierzę przed poślizgnięciem się. Wędrując po śniegu, kozica szeroko rozstawia racice, dzięki czemu nie zapada się w białym puchu.

Trud życia w wysokich partiach gór związany jest także gęstością powietrza. Wraz ze wzrostem wysokości powietrze jest coraz rzadsze – im wyżej się wspinamy, tym trudniej nam oddychać.
To dlatego, że jesteśmy przystosowani do życia w niższych partiach terenu. A kozice – wręcz przeciwnie. Zwierzęta te mają bardzo dobrze rozwinięte płuca oraz duże i silne serce. Dzięki temu potrafią żwawo skakać i biegać nawet tam, gdzie nam szybko zabrakłoby tchu.

Natomiast rogi kozic nie mają wiele wspólnego z przystosowaniem do życia w górach. Mogą one służyć do obrony, są też wykorzystywane przez samce do walk o samice. Takie starcia bywają zacięte, lecz słabszy osobnik zwykle poddaje się, zanim któremuś ze zwierząt stanie się krzywda.

kozica
6. Jednym z przysmaków kozic
jest trawa.
6. Kozice nie żywią się:
zbożem.

Kozice to zwierzęta roślinożerne. Należą do przeżuwaczy, czyli do tej samej grupy zwierząt, do której zaliczamy
np. krowy oraz… żyrafy (choć nie są z nimi blisko spokrewnione). Nazwa „przeżuwacze” związana jest z długim przeżuwaniem pokarmu przez te zwierzęta.

Przy wyborze posiłku kozice nie są wybredne. Smakują im niemal wszystkie rośliny, które rosną w wysokich partiach gór. Zwierzęta te odżywiają się zatem alpejskimi kwiatami, trawami, młodymi gałązkami drzew iglastych, borówkami i jeżynami, a zimą nawet korą drzew. Niewykluczone, że zasmakowałyby im także zboża, jednak nikt nie prowadzi upraw na tak dużych wysokościach, na jakich żyją kozice.

kozica
7. Który drapieżnik jest zdolny
dogonić tę kozicę?
7. Na kozice nie polują:
jastrzębie.

Kozicom zagraża wiele drapieżników. Zdarza się, że stają się ofiarami dużych ptaków, jakimi są orły przednie. Kozice nie są jednak atrakcyjnym pokarmem dla jastrzębi, które gustują w znacznie mniejszych zwierzętach – często polują na inne ptaki, a do największych ich zdobyczy należą zające.

Kozice mogą być natomiast atakowane przez lisy i wilki, jednak nasi rogaci przyjaciele potrafią skutecznie się przed nimi obronić – gdy zauważą zagrożenie, szybko uciekają, pnąc się wysoko w górę po bardzo stromych skałach. Lisy i wilki, mniej wprawione we wspinaczce, muszą się wtedy obejść smakiem.

Błyskawiczna ucieczka po stromych, prawie niedostępnych miejscach nie jest jednak wystarczająco skutecznym sposobem na uniknięcie jednego z najgroźniejszych górskich drapieżników – rysia. Te duże koty są bardzo zwinne, świetnie się wspinają i doskonale skaczą. Z tego powodu często są opisywane jako największe naturalne zagrożenie dla kozic. Innym niebezpieczeństwem, którego zwierzęta te muszą się strzec, są lawiny. W przeszłości na ich życie czyhał także człowiek.

Tatrzański Park Narodowy
8. Kozica jest symbolem
Tatrzańskiego Parku Narodowego.
8. Czy w Polsce można polować na kozice?
Nie – zwierzęta te są u nas chronione.

Kozice tatrzańskie mają tylko jeden dom – Tatry. W naturze nie spotkamy ich nigdzie indziej na świecie. Niestety w ciągu ostatnich stu lat ich los kilkukrotnie wisiał na włosku.

W przeszłości ogromnym zagrożeniem dla kozic był człowiek – dawniej chętnie polowano na te zwierzęta. Wiele osób pragnęło ozdobić swój dom pięknymi rogami, twierdzono także, że niektóre części ciała kozic mają uzdrawiające moce. W trakcie wojen światowych, gdy w górach panował głód, kozice stanowiły cenne źródło pokarmu dla ludzi. Pod koniec XIX w. w polskich Tatrach żyło jedynie ok. 40 kozic, po drugiej wojnie światowej naliczono zaledwie 26 osobników.

Obecnie kozice tatrzańskie objęte są ochroną gatunkową. Miejsce ich występowania także jest chronione prawnie – to Tatrzański Park Narodowy. Oznacza to, że w żaden sposób nie wolno zakłócać spokoju tych unikatowych zwierząt (a w szczególności nie wolno ich zabijać!). Należy także dbać o zachowanie jak najbardziej naturalnego stanu Tatr.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.