Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KROKODYLE

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Całkowicie zanurzony gawial - podobnie jak inne krokodyle - zakrywa swoje oczy półprzezroczystymi powiekami. Gawiale mają bardzo długie i wąskie pyski, a ich głównymi ofiarami są ryby.
1. Podczas całkowitego zanurzenia pod wodą krokodyle mają:
zamknięte nozdrza, ale nie oczy.

Tak jak wszystkie gady, krokodyle mają płuca i oddychają powietrzem atmosferycznym. Gdy zanurzają się pod wodę, muszą zamknąć nozdrza, by woda nie dostała się do ich płuc. Pomagają im w tym specjalne klapki, które automatycznie blokują wejście do jamy nosowej podczas nurkowania. Podobne klapki zamykają także ich przewody słuchowe. Oczy tych zwierząt jednak pozostają otwarte. Jak to się dzieje?

Otóż, podobnie jak inne gady i np. ptaki, krokodyle mają 3 powieki. Dwie z nich (górna i dolna) są nieruchome. Trzecia – tzw. migotka – podczas zanurzania przesuwa się od wewnętrznego kącika oka do zewnętrznego, pokrywając w ten sposób całą powierzchnię oka. Nie jest ona całkowicie przezroczysta, więc zanurzony krokodyl nie widzi zbyt wyraźnie, ale dostrzega różnice między światłem a ciemnością. W mętnej wodzie, pełnej wystających gałęzi i innych przeszkód, takie widzenie jest wystarczające. Funkcją migotki jest ochrona oka przed urazami.

2. Umieszczone na szczycie głowy oczy i nozdrza umożliwiają krokodylowi obserwację terenu, podczas gdy reszta jego ciała jest zanurzona pod wodą.
2. Na jak długo krokodyle zazwyczaj całkowicie zanurzają się w wodzie?
Na około 4-15 minut.

Przeciętny czas przebywania krokodyli pod wodą, gdy są całkowicie zanurzone, wynosi od 10 do 15 minut, ale częstsze są jeszcze krótsze zanurzenia, trwające od 4 do 6 minut. W wyjątkowych sytuacjach, np. gdy krokodyl czuje się zagrożony i chce uniknąć niebezpieczeństwa, może pozostać pod wodą nawet do 2 godzin. Tempo bicia jego serca spada wtedy do około 2-3 uderzeń na minutę (dla porównania Twoje serce bije około 70 razy na minutę). Długość przebywania pod wodą zależy też od temperatury samej wody i nastroju krokodyla – jeśli jest on spokojny, a woda zimna, zanurzenie może trwać dłużej niż wtedy, gdy coś go zaniepokoi i przebywa w cieplejszej wodzie.

3. Te krokodyle nilowe wygrzewają się na piaszczystej wysepce na środku rzeki. Poznajesz, jakie zwierzę im się przygląda?
3. Co to znaczy, że krokodyle są zmiennocieplne?
Oznacza to, że temperatura ich ciał zależy od tego, jaka jest temperatura otoczenia.

Podobnie jak ryby i płazy, wszystkie gady należą do zwierząt zmiennocieplnych (inna nazwa to zwierzęta zimnokrwiste). Oznacza to, że ich ciała nie potrafią utrzymywać stałej temperatury, ale zależy ona od tego, jak ciepło lub zimno jest w ich otoczeniu. Temperatura ciała krokodyla wynosi mniej więcej 30-33°C (temperatura Twojego ciała to około 36,6°C), ale utrzymanie jej na tym poziomie wymaga od krokodyla szeregu zabiegów. Na przykład po zimnej nocy temperatura ciała mocno spada (do około 15°C) i zwierzę musi wyjść na brzeg, by ogrzać się w promieniach słońca. W ciągu dnia zaś, gdy robi się upalnie (krokodyle żyją na obszarach o gorącym klimacie), krokodyl otwiera szeroko paszczę i poprzez błonę śluzową jamy gębowej pozbywa się nadmiaru ciepła. By się bardziej ochłodzić, zanurza się na jakiś czas w zimnej wodzie. Taki sposób na regulację temperatury ciała nazywamy regulacją behawioralną, czyli związaną ze zmianą zachowania zwierzęcia.

4. Ile gatunków krokodyli występuje na świecie?
26.

Krokodyle to bardzo zróżnicowany rząd gadów. W obrębie tej grupy wyróżniamy rodzinę tzw. krokodyli właściwych, których na świecie żyje 14 gatunków. Ich przedstawicielem jest największy krokodyl na świecie, czyli krokodyl różańcowy, zamieszkujący wybrzeża południowo-wschodniej Azji i północnej Australii. Do krokodyli zaliczamy też aligatorowate: 2 gatunki aligatorów (występujące na południu Ameryki Północnej i w Chinach) i 6 gatunków kajmanów, które można spotkać w Ameryce Południowej. Ostatnią grupą należącą do krokodyli są gawialowate (2 gatunki), których przedstawiciele zamieszkują rzeki Indii i Indonezji. Niektórzy naukowcy wyróżniają dodatkowe 2 gatunki krokodyli – w sumie można doliczyć się więc aż 26 gatunków tych gadów.

Aligatory mają szersze i krótsze pyski niż krokodyle, a czwarty ząb ich żuchwy nie jest widoczny na zewnątrz zamkniętego pyska.
Krokodyle właściwe mają węższe i dłuższe pyski, a czwarty ząb ich żuchwy (wskazuje go czerwona strzałka) jest dobrze widoczny.
5. Małe krokodylki muszą same wydostać się z jaj, ale w przejściu z gniazda do wody najczęściej pomaga im mama, która czeka w pobliżu na sygnał od swoich wykluwających się dzieci.
5. W jaki sposób krokodyle składają jaja?
Zakopują je w piasku lub w specjalnym kopcu z ziemi i liści.

Samice wszystkich gatunków krokodyli składają jaja na lądzie. Osobniki niektórych gatunków, np. krokodyla orinokańskiego i nilowego, wykopują w ziemi niewielkie zagłębienie i zagrzebują w nim złożone jaja. Inne, np. krokodyl różańcowy i aligator amerykański, budują z ziemi i liści niewielkie kopce i w ich centralnej części umieszczają jaja. Składanie jaj odbywa się zazwyczaj nocą i trwa około 40 minut.

U wielu gatunków krokodyli samice zaciekle bronią zbudowanych przez siebie gniazd, co jest cechą wyjątkową wśród gadów (zwykle nie opiekują się one ani złożonymi przez siebie jajami, ani wyklutym potomstwem). Przez cały okres tzw. inkubacji jaj (czyli czasu, w którym młode krokodyle rozwijają się i rosną w ich wnętrzu) samice pozostają w ich pobliżu i odstraszają potencjalnych drapieżców. W zależności od temperatury młode krokodyle wykluwają się po około 65-95 dniach.

Tuż przed wyjściem z jaj maluchy wydają serie pisków, które dają znać ich mamie, że za chwilę będą gotowe do wyklucia się. Samica zazwyczaj rozgrzebuje wtedy zbudowany przez siebie kopiec lub zagłębienie w ziemi i w ten sposób ułatwia dzieciom wydostanie się na powierzchnię. Większość samic pomaga maluchom nawet w drodze do wody, przenosząc je we wnętrzu swoich pysków i przez kilka miesięcy ochrania je przed drapieżnikami, pływając w ich pobliżu.

6. Krokodyle jako jedyne gady potrafią podczas chodzenia unieść ciało wysoko ponad ziemię tak, że ich brzuchy nie dotykają powierzchni gruntu.
6. Które zdanie jest prawdziwe?
Krokodyle potrafią galopować w czasie poruszania się na lądzie.

Mimo że krokodyle najwięcej czasu spędzają w wodzie, to potrafią całkiem sprawnie poruszać się także na lądzie. Czasem są zmuszone do pokonywania znacznych dystansów, gdy np. zbiornik wody, w którym przebywały, wysycha i muszą znaleźć sobie nowy.

Głównym ich sposobem poruszania się na lądzie jest spokojny chód, w czasie którego ciało krokodyla opiera się na wszystkich czterech nogach, brzuch uniesiony jest nad ziemię, a ogon ciągnięty jest za zwierzęciem. W czasie schodzenia ze stromego brzegu rzeki krokodyl może ślizgać się na brzuchu, odpychając się ogonem. Najszybszym sposobem poruszania się niektórych gatunków krokodyli, np. krokodyli australijskich, jest galop, który umożliwia im bardzo szybkie przemieszczanie się i sprawne pokonywanie różnych przeszkód, np. kłód czy kamieni. Jest to jednak bardzo męczące dla krokodyla i po przebiegnięciu około 100 metrów zwierzę musi się zatrzymać i odpocząć. Krokodyle australijskie galopują z prędkością około 18 kilometrów na godzinę (dla porównania koń może galopować z prędkością 40-48 kilometrów na godzinę).

Krokodyle mają języki i wykluwają się z jaj wyposażone w zęby. Całe ciało krokodyla jest pokryte grubą skórą z twardymi łuskami, które tworzą bardzo mocny pancerz.

7. Niektóre zęby tego krokodyla są ułamane. Nie jest to jednak dla niego problem, bo wszystkie może wymienić nawet kilka razy.
7. Ile zębów ma największy krokodyl na świecie – krokodyl różańcowy?
66.

Największy krokodyl świata wcale nie ma najwięcej zębów ze wszystkich krokodyli. W górnej szczęce posiada ich 36, a w dolnej 30, co w sumie daje 66 zębów. Najwięcej zębów, bo aż 110, mają gawiale – krokodyle zamieszkujące rzeki Indii. Na szczęście ich dieta składa się wyłącznie z ryb i nie są one niebezpieczne dla człowieka. Wszystkie zęby krokodyli mają stożkowaty kształt i służą wyłącznie do przytrzymywania ofiar. Ciekawym zjawiskiem jest także zdolność krokodyli (i pozostałych gadów) do wielokrotnej wymiany zębów w ciągu życia – na miejsce zużytego zęba wyrasta nowy i taki proces może powtórzyć się kilkukrotnie. Dodatkowo zęby krokodyli (podobnie jak ssaków) są mocno osadzone w zębodołach – niewielkich zagłębieniach w kości szczękowej i żuchwie. U pozostałych gadów zęby przyrastają tylko niewielką powierzchnią do górnej części tych kości, więc są dużo słabsze.

8. Krokodyle to niezwykle sprawni pływacy. Potrafią nawet wyskoczyć wysoko z wody, w czym pomaga im silny ogon.
8. Jakiego wieku dożywają zwykle krokodyle na wolności?
60-70 lat.

Wiek krokodyli jest bardzo trudny do określenia, ale uważa się, że przedstawiciele największych gatunków potrafią dożyć 60-70 lat na wolności. Osobniki mniejszych gatunków, jak np. kajmany, żyją przeciętnie 30-40 lat. Maksymalny wiek krokodyla trzymanego w niewoli, jaki do tej pory odnotowano, wynosił 115 lat.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.