Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - LISY

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Lis rudy nie zawsze jest rudy :).
1. Czy futro lisów rudych jest zawsze rude?
Nie, istnieje kilka różnych kolorów futra u osobników tego gatunku.

Futro lisów rudych, wbrew nazwie, nie zawsze jest rude. Istnieje ponad 80 różnych odcieni i barw ich futer. Lisy rude mogą być zupełnie czarne, białe albo szare. Mogą mieć różnej wielkości i koloru plamy na futrze. Wszystkie te lisy należą do tego samego gatunku, a ich cechą wspólną jest biała końcówka ogona. W niektórych przypadkach, wraz ze zmianą umaszczenia zmieniają się inne cechy lisów: mogą być one bardziej lub mniej agresywne, a nawet pachnieć trochę inaczej! Wiele z tych odmian lisów zostało wyhodowanych przez człowieka, ponieważ lisie futro od wieków było wykorzystywane w przemyśle futrzarskim.

2. Oczy kota, podobnie jak u lisa,
świecą w ciemności.
2. Dlaczego oczy lisów świecą po zmroku w świetle latarki?
Ponieważ są wyposażone w specjalną błonę odblaskową, która poprawia i wyostrza wzrok lisa, gdy oświetlenie jest słabe.

Oczy lisów i wielu innych ssaków drapieżnych, gryzoni, waleni, a nawet rekinów, są wyposażone w specjalną błonę odblaskową. Jej rolą jest polepszenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia np. nocą. Dlatego najczęściej występuje u zwierząt prowadzących nocny tryb życia. To właśnie ta błona powoduje charakterystyczne świecenie oczu np. kota domowego.

3. Ciekawe, jak głęboka jest ta nora?
3. Gdzie śpią i odpoczywają lisy?
Lisy kopią w ziemi bardzo rozległe nory, o wielu komorach i korytarzach.

Lisy kopią bardzo rozległe nory. Typowa lisia nora ma jedno główne, okrągłe wejście, które umożliwia zwierzęciu szybkie schowanie się do jej wnętrza. Wejście to prowadzi w dół i rozszerza się do miejsca, od którego prowadzą liczne korytarze. Niektóre z tych korytarzy kończą się otworami na powierzchni ziemi i służą jako dodatkowe drogi dostania się do wnętrza nory. Na końcu innych znajdują się komory, w których lisy odpoczywają i w których przychodzą na świat młode. Lisie nory sięgają na głębokość około 2 metrów. Lisy mogą także wykorzystywać gotowe nory innych zwierząt, np. borsuków.

Jak rozpoznać, że nora, którą spotkasz w lesie, jest zamieszkana przez lisa? Przed wejściem zamieszkanych lisich nor widać świeżo wykopany piasek, ponieważ lisy często pogłębiają lub odnawiają swoje nory. Ale najbardziej charakterystyczne dla lisich nor są pozostawione przed nimi resztki jedzenia (np. kości, fragmenty futer ofiar). Lisy nie bardzo dbają o porządek!:)

4. Tym razem na obiad ptasie mięso.
4. Czym odżywiają się lisy?
Lisy są wszystkożerne: potrafią polować, ale jedzą także inne pokarmy niż mięso, np. owoce różnych gatunków roślin.

Lisy, mimo że należą do ssaków drapieżnych, mają bardzo urozmaiconą dietę. Wbrew powszechnej opinii, kury nie są ich ulubionym pokarmem, chociaż nie pogardzą takim łupem, jeśli nadarzy się okazja. Najczęściej polują na małe gryzonie, takie jak myszy czy norniki, a także na zające, małe ptaki i ryby. Jedzą także różne zwierzęta bezkręgowe: ślimaki, dżdżownice, chrząszcze, larwy motyli. Ważną częścią ich diety są owoce różnych roślin. W niektórych okresach roku, np. jesienią, mogą one stanowić bardzo dużą część wszystkich posiłków lisa. Najczęściej jedzone są owoce leśne, jak jagody, maliny, jeżyny, ale opadłe z drzew jabłka czy gruszki w przydomowych sadach też są smakowitym kąskiem. Lisy jedzą także padlinę, czyli martwe zwierzęta np. potrącone przez samochód.

5. Puszysty ogon lepszy niż poduszka :)
5. Które z tych zdan jest fałszywe?
Ogon służy lisowi do wabienia ofiar.

Lisi ogon ma wiele funkcji, ale na pewno nie jest nią wabienie ofiar. Lisy polują czatując, jak koty, na swoje ofiary i atakując z zaskoczenia. Ogon służy im przede wszystkim do utrzymania równowagi podczas skoków i szybkiego biegu, chociaż lisy bardzo rzadko ścigają swoją ofiarę. Puszysty ogon może służyć także jako miękka kołderka, którą częściowo przykrywa się lis śpiący w swojej norze. Podobnie jak u psów, ogon lisi wysyła sygnały dla innych osobników: gdy jest podwinięty pod spód, oznacza to, że lis boi się lub okazuje uległość, a uniesiony ku górze oznacza pewność siebie.

6. Lisy są ssakami i należą do rodziny:
psowatych, jak psy, wilki, kojoty i szakale.

Lisy należą do gromady ssaków, rzędu drapieżnych i rodziny psowatych. Wszystkie dzikie psowate charakteryzują się posiadaniem dość długich łap, zakończonych tępymi pazurami, których nigdy nie mogą chować. Mają trójkątne uszy, spiczasty nos i długi, puszysty ogon. Są bardzo wytrzymałymi biegaczami. Najlepiej rozwiniętymi zmysłami są słuch i węch. Kopią własne nory lub chronią się w norach stworzonych przez inne ssaki. Zwierzęta należące do tej rodziny mogą zakładać terytoria – obszary, na których polują, kopią nory, rodzą młode. Obszar taki uznają za swoja własność i bronią go przed innymi osobnikami.

lis
wilk
kojot
7. Ma się te zębiska ;)
7. Łamacze lisów i innych ssaków drapieżnych to:
specjalne zęby, które służą im do łamania kości i odcinania kawałków mięsa.

Zwierzęta drapieżne posiadają specjalnie zmodyfikowany ostatni górny ząb przedtrzonowy i pierwszy dolny ząb trzonowy po dwóch stronach szczęk. Razem tworzą one właśnie „łamacze”. Zęby te działają jak nożyce, a ich ostre krawędzie umożliwiają łamanie kości i cięcie twardego mięsa upolowanych ofiar. Jeśli posiadasz dużego psa, przyjrzyj się jak gryzie kość – umieszcza jej długą krawędź głęboko w pysku, właśnie tam, gdzie znajdują się u niego łamacze.

8. Tędy właśnie przebiegł lis.
8. "Sznurowanie" to:
sposób, w jaki lis stawia łapy na ziemi podczas spokojnego biegu.

Sznurowanie to określenie, jakie stosuje się na specjalny sposób stawiania łap przez lisy. Polega on na stawianiu tylnych łap w odciski pozostawione przez łapy przednie, w taki sposób, że na ścieżce widać tylko pojedyncze tropy, ułożone w idealnie prostej linii. Tropy takie wyglądają jak koraliki na sznurku i stąd wzięła się nazwa sznurowanie. Sznurować potrafią także wilki: gdy wataha przemieszcza się razem, poszczególne wilki idą jeden za drugim i stawiają łapy w odciski łap swoich poprzedników.

Sposób, w jaki lisy polują na myszy nazywa się „myszkowaniem”. Polega on na systematycznym przeszukiwaniu traw i krzewów, a także długotrwałym czatowaniu przy wyjściach z nor tych małych ssaków.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.