Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - ŁOSIE

Oto odpowiedzi do quizu:

łoś
1. Możdżenie pokrywa skóra;
nigdy nie są zrzucane.
1. Poroże wykształcają:
wyłącznie samce łosi.

Poroże to kostny twór pojawiający się na głowach ssaków należących do rodziny jeleniowatych. Wyrasta ono z tzw. możdżeni, czyli wyrostków kości czołowej, które są stale pokryte skórą. Co roku jest zrzucane i odrasta na nowo. Zwykle poroże występuje wyłącznie u samców – jedynym wyjątkiem jest renifer, gdyż pojawia się ono u osobników obydwu płci. Poroże łosia (podobnie jak jelenia) służy m.in. do walk między samcami w czasie okresu godowego.

łoś
2. Na początku nowe poroże składa się
z niewielu odgałęzień.
2. Kiedy łosie zrzucają poroże?
Co roku, w okresie od października do marca.

Pierwsze poroże zaczyna wyrastać już w 8-9 miesiącu życia młodego samca łosia. Zrzucanie starego poroża następuje co roku (w okresie od października do marca) i uzależnione jest od wieku zwierzęcia – u starszych samców następuje wcześniej, a u młodszych później. Po tym czasie następuje tzw. okres spokoju – około cztery miesiące, kiedy łoś nie nosi poroża. W kwietniu lub maju zaczynają się pojawiać nowe wyrostki.

Wielkość poroża jest zależna od wieku oraz kondycji zwierzęcia, genów przekazanych przez rodziców, a także warunków środowiska. Zwykle wraz z wiekiem zwiększa się jego grubość i długość, a także masa i liczba odnóg. Dopiero u najstarszych osobników dochodzi do zmniejszania wielkości poroża tak, że u bardzo starych łosi wygląda ono jak u młodocianych.

łoś
3. Czasem na świat przychodzą bliźnięta.
3. Młode łosie przychodzą na świat:
pod koniec maja lub na początku czerwca.

Młode łosie, czyli łoszaki, przychodzą na świat po ok. ośmiu miesiącach ciąży. Samica, nazywana łoszą albo klępą, rodzi zwykle jedno lub dwoje dzieci. Po narodzinach mały łoś waży ok. 16 kilogramów i już po trzech dniach jest zdolny do podążania za swoją mamą. W czasie, gdy klępa opiekuje się swoim młodym, staje się bardzo niebezpieczna i atakuje każdego, kto się do niej lub jej dziecka zbliży. Mleko, którym samica karmi łoszaka, jest bardzo gęste i odżywcze. To jedyny pokarm małego łosia aż do osiągnięcia przez niego ok. trzech miesięcy. Po tym czasie młody łoś zaczyna odżywiać się roślinami, ale do ok. piątego miesiąca jest jednocześnie nadal karmiony mlekiem. Jesienią tego samego roku, w którym przyszły na świat, „małe” łosie mogą już ważyć nawet
120-200 kilogramów! Ze swoją mamą pozostają zwykle przez okres 12 miesięcy, po czym opuszczają ją i muszą od tej pory radzić sobie same.

łoś
4. Soczyste liście to prawdziwy przysmak!
4. Łoś jest zwierzęciem:
roślinożernym – je wyłącznie rośliny.

Łoś jest typowym roślinożercą. Całe menu tego zwierzęcia stanowią wyłącznie rośliny. Z racji swojego wzrostu wybiera takie, których wysokość mieści się w granicach 50-200 centymetrów. Latem łosie zjadają nawet 50 kilogramów pokarmu dziennie! W tym okresie preferują liście, owoce i kwiaty różnych roślin zielnych oraz drzew i krzewów (np. wierzby i topoli). Uwielbiają też rośliny wodne, a także porastające obrzeża zbiorników wodnych (np. kaczeńce). Zimą, gdy pokarmu jest mniej, zjadają korę drzew oraz igły m.in. sosny.

wilk
5. Działając w stadzie, wilki mogą upolować nawet dorosłego łosia.
5. Prawdą jest, że łosie:
są bliskimi krewnymi saren i jeleni.

Łosie, sarny i jelenie to bliscy kuzyni. Razem z wieloma innymi gatunkami (np. danielami i reniferami) tworzą rodzinę zwaną jeleniowatymi. Zwierzęta te charakteryzują się wytwarzaniem poroża, które ulega corocznej wymianie, mają też smukłe ciała i długie kończyny, zakończone racicami. Są świetnie przystosowane do biegu, a ich pożywieniem są rośliny.

Łosie mogą stanowić pokarm dwóch dużych drapieżników – wilka i niedźwiedzia. Szczególnie zagrożone są zarówno bardzo młode łosie, jak i najstarsze oraz najsłabsze zwierzęta.

Łosie z reguły są samotnikami. Czasem łączą się w niewielkie stada
(od trzech do pięciu osobników) – zwykle tworzą je samice ze swoimi dziećmi.

łoś
6. Gdy jest gorąco, łoś chłodzi się
w wodzie.
6. Wskaż zdanie nieprawdziwe. Łosie:
mają doskonały wzrok, ale bardzo słabo słyszą.

Oczy łosia są dość małe, a wzrok słaby. Najważniejszymi zmysłami u tego zwierzęcia są słuch, węch oraz dotyk. U dorosłego osobnika uszy mogą osiągać długość nawet 26 centymetrów. Zwierzę potrafi obracać każde ucho niezależnie od siebie, dzięki czemu może precyzyjnie rejestrować kierunek, z którego pochodzi dźwięk. Poszukując pożywienia, łoś polega głównie na węchu – zwłaszcza, gdy szuka go pod grubą warstwą śniegu. Łosie biegają z prędkością ok. 30 km/h, więc z łatwością mogą prześcignąć człowieka. Bardzo nie lubią, gdy temperatury otoczenia rosną powyżej 10°C – chłodzą się wtedy, pozostając w cieniu drzew lub zanurzając całe ciało w wodzie.

łoś
7. Samce walczą ze sobą, przepychając się za pomocą poroża.
7. Okres godowy łosi nazywamy:
bukowiskiem.

Gody łosi rozpoczynają się we wrześniu i trwają do połowy października. Byki, czyli samce, zwykle milczące, stają się wtedy bardzo aktywne wokalnie. Nawołują samice, stękając. W czasie bukowiska są tak pochłonięte znalezieniem partnerki, że przestają jeść i chudną. Jeśli spotkają na swojej drodze innego samca, zwykle prężą się i prezentują swoje poroże, próbując w ten sposób pokazać przeciwnikowi, jakie są silne i okazałe. Zwykle to wystarcza i jeden z byków odchodzi. Ale gdy żaden nie jest skłonny odpuścić, może rozpocząć się walka, która polega na przepychaniu się za pomocą poroża. Wygrywa silniejszy i to on pozostaje przy samicy.

Rykowisko to gody jeleni, bekowisko – danieli, a toki to zachowania lęgowe ptaków.

łoś
8. Przestraszony łoś może być niebezpieczny.
8. W przypadku spotkania łosia w mieście należy:
zawiadomić odpowiednie służby i pozostawić zwierzę w spokoju.

W ostatnich latach widok łosia w środowisku miejskim w wielu miejscach nie jest już zaskoczeniem. Dużo osiedli mieszkaniowych i dróg zachodzi na obszary wystę-powania łosi. Coraz częściej więc zdarza się tym zwierzętom zawędrować zbyt blisko siedzib ludzkich. Niestety takie sytuacje mogą skończyć się dla łosia tragicznie, ponieważ w panice może on np. zderzyć się z nadjeżdżającym pojazdem i przypłacić to życiem. W przypadku spotkania łosia w miejscu, w którym nie powinno go być (np. na ulicy w mieście), należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby (np. straż miejską, gminną lub komendę policji), dzwoniąc na numer alarmowy. Nie należy podchodzić do zwierzęcia ani próbować robić mu zdjęć, bo przestraszony i zdezorientowany łoś może być agresywny w stosunku do człowieka. Nie wolno też próbować go przegonić ani płoszyć, gdyż uciekając, może zrobić sobie krzywdę, a dodatkowo spowodować inne szkody.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.