Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - LWY

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Dla wielu miłośników przyrody zobaczenie Wielkiej Piątki Afryki to największe marzenie!
1. Które zwierzęta są uważane za jedne z najniebezpieczniejszych na świecie i należą do tzw. Wielkiej Piątki Afryki?
Lew, bawół afrykański, nosorożec czarny, słoń afrykański, lampart.

Wielka Piątka Afryki to termin wymyślony przez myśliwych na określenie zwierząt, których upolowanie jest trudne i niebezpieczne. Tradycyjnie uważa się je za najgroźniejsze na kontynencie, ale nie jest to zupełnie zgodne z prawdą – najwięcej osób ginie po spotkaniu z hipopotamem, który nie należy do Wielkiej Piątki. Obecnie termin ten jest wykorzystywany w turystyce – zobaczenie na jednym obszarze wszystkich zwierząt należących do tej grupy jest możliwe tylko w 11 krajach Afryki. Ich podobizny znaleźć można także na banknotach Republiki Południowej Afryki.

2. Te młode lwy odpoczywają na sawannie, a w tle wznosi się najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro.
2. Czy to prawda, że lew jest „królem dżungli”?
Nie, ponieważ zamieszkuje sawannę.

Pomimo że potocznie lew określany jest jako „król dżungli”, nie jest to zgodne z prawdą. Lwy preferują otwarte równiny, czyli sawanny, na których mogą polować na ssaki kopytne. Drapieżniki te można także spotkać na obszarach porośniętych krzewami, górskich i półpustynnych. Dżungla, czyli gęste lasy równikowe, nie stanowi dla nich odpowiedniego środowiska życia.

Jak dużo jest lwów na sawannie? Wszystko zależy od dostępności ich ofiar – im więcej zwierzyny do upolowania, tym liczniej występują te drapieżniki. W Tanzanii, w Rezerwacie Ngorongoro, można spotkać około 38 lwów na 100 km2, a w Parku Narodowym Serengeti – około 12 lwów na 100km2.

3. Grzywa tego samca jest bujna i ciemna - inne lwy powinny na niego uważać!
3. Grzywa:
wyrasta tylko u samców lwów w wieku około 2 lat.

Grzywa jest atrybutem tylko samców lwów. W pełnej okazałości wyrasta ona młodym osobnikom po przekroczeniu drugiego roku życia, czyli w okresie, w którym są one zmuszone do opuszczenia swojego stada. Rola grzywy nie została jednoznacznie poznana i istnieje wiele teorii tłumaczących jej funkcję i występowanie. Uważa się, że bujne i gęste włosy na szyi samców mogą stanowić ochronę podczas walk, które staczają ze sobą, by zdobyć przewodnictwo nad stadem. Grzywa stanowić może także informację dla innych lwów – im bujniejsza i ciemniejsza, tym samiec jest silniejszy i zdrowszy, a więc nie warto z nim zadzierać. Dla samic zaś lew z bujną i ciemną grzywą to doskonały kandydat na przewodnika stada, ponieważ będzie w stanie obronić lwiątka przed atakami obcych lwów i innych drapieżników.

4. Wygląda na to, że tata się na coś zdenerwował. Może któryś malec był niegrzeczny? ;)
4. Które zdanie jest prawdziwe?
Lwy to jedyne kotowate, które żyją w stadach.

Wśród kotowatych wyróżnia się około 40 gatunków i większość ich przedstawicieli prowadzi samotniczy tryb życia (np. tygrys, jaguar czy puma). Jedynym wyjątkiem jest właśnie lew, który tworzy stada. Stado lwów może liczyć od 2 do 40 osobników i w jego skład wchodzą zarówno dorosłe samce, jak i samice oraz ich młode. Trzon stada stanowią spokrewnione ze sobą samice, a na ich czele stoi najsilniejszy samiec lub grupa od 2 do 7 samców. Każde stado ma swojego własnego przywódcę. Król stada nieustannie toczy walki z innymi lwami o władzę nad grupą, a jeśli zostanie pokonany, musi odejść i z reguły już nigdy do danego stada nie wraca. W związku z tym rzadko się zdarza, by samiec żył w jednym stadzie dłużej niż 3 lata. Samice za to zazwyczaj pozostają w stadzie swojej matki przez całe życie. Każda grupa lwów posiada własne terytorium, którego zaciekle broni przed lwami z innych stad.

5. Polująca lwica nie spuszcza wzroku z guźca.
5. Jak lwy polują?
Współpracują ze sobą i zaganiają swoje ofiary w zasadzkę.

W stadzie lwów to głównie samice zajmują się zdobywaniem pokarmu i najbardziej skuteczne polowania to te, w których biorą udział przynajmniej dwie lwice (samotna samica ma dwukrotnie mniejszą szansę na udane polowanie). Samce biorą udział w łowach, jeśli celem ataku jest duże zwierzę, takie jak bawół, ponieważ do jego powalenia potrzeba dużej siły. Polowanie zaczyna się od rozproszenia się lwów po znacznym obszarze. Następnie część osobników – zazwyczaj bardziej doświadczone lwy – czeka, aż inne nagonią w ich stronę upatrzone zwierzęta.

Lwy biegają z prędkością około 60 kilometrów na godzinę i są w stanie utrzymać takie tempo tylko na krótkich odcinkach – od 100 do 200 metrów. Jeśli potencjalnej ofierze uda się uciec, lwy rzadko kiedy ścigają ją na dalsze odległości. Lwy polują głównie w nocy, ale na terenach, gdzie rośnie wysoka trawa, ataki zdarzają się także za dnia, jednak są one o wiele mniej skuteczne.

Innym sposobem zdobywania pokarmu przez lwy jest odbieranie zdobyczy innym drapieżnikom, np. gepardom albo hienom. Zdobytą czy upolowaną zwierzyną posila się całe stado – najpierw przywódca grupy i inne samce, następnie samice, a na samym końcu lwiątka.

6. Lwia paszcza to naprawdę
straszne miejsce!
6. Które zdanie jest fałszywe?
Kły lwów mogą osiągać długość do około 2 centymetrów.

Kły lwów mogą dorastać aż do około 7 centymetrów długości. W połączeniu z tym, że lwy są w stanie otworzyć swoją paszczę na szerokość około 30 centymetrów, stanowią one dość zatrważający widok.

Lwy to tak naprawdę „trochę większe” koty domowe ;). Oprócz znacznie większych rozmiarów ciała, różnią się od nich także posiadaniem okrągłej, a nie pionowej źrenicy w oku. Za to ich język, dokładnie jak u kotów domowych, jest pokryty haczykowatymi wypustkami, które powodują, że w dotyku jest on szorstki. Jest to przystosowanie, które umożliwia dokładne zeskrobanie mięsa z kości upolowanych zwierząt, a także dokładniejsze wyczyszczenie swojej sierści. Chowane pazury to cecha prawie wszystkich kotowatych. Jedyny przedstawiciel tej grupy, który nie może całkowicie schować pazurów to gepard.

7. Który zestaw zawiera wyłącznie te koty, które potrafią ryczeć?
Jaguar, lampart, lew, tygrys.

Wśród zwierząt należących do kotowatych wyróżniamy dwie grupy: wielkie kotowate, których przedstawiciele potrafią ryczeć i małe kotowate, które nie umieją wydawać tego dźwięku, ale za to potrafią mruczeć. Zdolność do ryczenia związana jest ze specjalną budową krtani tych kotów. Ryk lwa służy komunikacji – dźwięk ten może być słyszany przez inne osobniki nawet z odległości kilku kilometrów. Za jego pomocą zwierzęta z jednego stada informują się o tym, gdzie się w danej chwili znajdują, a także ostrzegają osobniki z innych grup o tym, żeby trzymały się z daleka.

Wielkie koty to właśnie lew, tygrys, jaguar i lampart, a małe koty to np. ryś, puma i gepard.

Lampart plamisty to czwarty pod względem wielkości kot na świecie. Żyje w Afryce i w Azji.
Tygrys to największy żyjący współcześnie kot. Występuje w południowej i południowo-wchodniej Azji.
Jaguar amerykański to trzeci co do wielkości kot po tygrysie i lwie. Mieszka w Ameryce: od południowego zachodu Stanów Zjednoczonych aż do północnej Argentyny.
8. Wielu ludzi podejmuje działania, by uchronić lwy przed wyginięciem. Ten maluszek ma na pewno dobrą opiekę!
8. Co stanowi największe zagrożenie dla lwów?
Działalność człowieka.

Największym zagrożeniem dla lwów jest działalność człowieka. Około 2000 lat temu ponad milion lwów zamieszkiwało naszą planetę. Jeszcze w roku 1940 liczba tych drapieżników wynosiła około 450 tysięcy, ale już w 2015 roku naukowcy oszacowali, że jest ich mniej niż 20 tysięcy. Jednym z czynników, który wpływa na życie lwów, jest stale rosnąca liczba ludzi w Afryce i zamienianie naturalnych obszarów w tereny rolnicze. Powoduje to zmniejszenie dostępnych dla lwów terenów łowieckich.

Te lwy, które na swoim coraz mniejszym terytorium nie mogą upolować odpowiedniej liczby zwierząt, wkraczają na obszary siedzib ludzkich i atakują zwierzęta hodowlane. Narażają się przez to na konflikt z ludźmi i często są zabijane przez właścicieli gospodarstw. Dodatkowo lwy padają ofiarą kłusowników oraz narażone są na szereg chorób, których źródłem są często psy i bydło hodowane przez człowieka.

Na szczęście istnieje wiele organizacji, w których pracują ludzie o szerokiej wiedzy na temat lwów i metod ich ochrony. Uczą oni lokalnych gospodarzy, jak zabezpieczyć bydło przed atakami lwów, a także monitorują drapieżniki, by uchronić je przed kłusownictwem.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.