Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - NIETOPERZE

Oto odpowiedzi do quizu:

nietoperz
Nietoperze są bardzo dobrze przystosowane do latania.
1. Nietoperze to:
jedyne ssaki, które potrafią aktywnie latać.

Spośród ok.4300 gatunków ssaków tylko nietoperze są zdolne do ciągłego lotu. Ich ciało - jak u wszystkich ssaków - pokryte jest sierścią, a młode "nietoperzyki" odżywiają się mlekiem matki.

nietoperz
Głową w dół to ulubiona pozycja nietoperzy.
2. Nietoperze żyją:
na strychach starych budynków, w jaskiniach i dziuplach drzew.

Także w szczelinach domów, stodołach, ruinach, rozpadlinach skał.

3. Ile gatunków nietoperzy znanych jest człowiekowi?
Ok. 1000

Dokładniej około 925, z czego aż 760 gatunków to nietoperze owadożerne. Jedne gatunki żyją w dużych skupiskach (czasami po wiele tysięcy osobników), inne preferują samotność. Nietoperze różnią się kształtem głowy i pyska.

nietoperz
Ten nietoperz preferuje
soczyste owoce.
4. Czym żywią się nietoperze?
Różnie, to zależy od gatunku.

Gatunki żyjące w Polsce są owadożerne - żywią się motylami, ćmami, chrząszczami i muchami.

W wiecznie wilgotnych strefach tropikalnych żyją nietoperze, których ulubionym pokarmem są owoce, nektar i pył z kwiatów. Te owocożerne nietoperze należą do największych przedstawicieli gatunku. Ze względu na wydłużony pysk nazywa się je latającymi lisami. Największy z nietoperzy to rudawka olbrzymia - rozpiętość jego skrzydeł osiąga aż półtora metra!

Niektóre inne gatunki prowadzą drapieżniczy tryb życia, polując na żaby, jaszczurki, ryby, czy nawet myszy. Natomiast w Południowej Ameryce żyją trzy gatunki żywiące się krwią ssaków i ptaków.

Nie widać na skrzydle ani jednego piórka - bo nietoperz to NIE ptak!
5. Skrzydła nietoperza:
to skórzaste błony rozpięte między przednimi i tylnymi odnóżami.

Dokładniej mówiąc, skrzydło tworzy podwójna fałda skórna, rozciągnięta szeroko pomiędzy czterema wydłużonymi palcami kończyn przednich, boczną powierzchnią ciała i kończynami tylnymi.

6. Jak rozpoznać, że lecący nietoperz to nie ptak?
Nietoperz szybko macha skrzydłami i często zmienia kierunek lotu.

Nie jest prawdą, że tylko nietoperze latają w dużych grupach, ani też że tylko one latają po zmroku. Jeden z największych polskich gatunków, zwany potocznie "wieczornym żeglarzem", rozpoczyna łowy już w ciągu dnia. Wtedy widać je czasem w blasku słońca, jak szybują wysoko w powietrzu, niekiedy w towarzystwie jaskółek.

W grupie raźniej :)
7. Oprócz latania nietoperz potrafi:
pełzać.

W trakcie ewolucji nietoperze przystosowały się do latania, ale stało się to kosztem kończyn, które zrobiły się zbyt słabe, aby podeprzeć ciało. Kości kończyn są tak cienkie, że zwierzęta te nie mogą chodzić. Poruszają się pełzając po podłożu.

Na czas wypoczynku, nietoperze zaczepiają się tylnymi kończynami u stropu pomieszczenia lub o gałąź i zwisają głową w dół, całkowicie odciążając w ten sposób swoje słabe kończyny.
Teraz już wiesz, dlaczego nietoperze śpią "do góry nogami" :-).

Czyż te uszy nie są imponujące?
8. Nietoperze podczas lotu wydają cienkie, piskliwe dźwięki. Dzięki nim:
potrafią omijać w locie przeszkody.

Nietoperze, poprzez pyski lub nozdrza, wydają bardzo szybkie serie dźwięków wysokiej częstotliwości, często niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dźwięki te, trwające czasem tylko ułamek sekundy, odbijają się od obiektów napotykanych przez nietoperza w locie, tworząc coś w rodzaju echa. Ucho nietoperza "łowi" owo echo i na jego podstawie może określić odległość od przeszkody.

Dzięki temu, mimo krótkowzroczności, zwierzęta te posiadają doskonałą orientację w przestrzeni, także w zupełnej ciemności. Wiele gatunków bez trudu wykryje na swej drodze nawet nić o grubości 0,08 mm i ominie ją bezpiecznie. Za pomocą takiego systemu echolokacji nietoperze lokalizują również swoją ofiarę. Nic dziwnego, że nietoperze mają takie wielkie uszy :-).

Jedynie duże nietoperze owocożerne maja dobry wzrok, a ich wyraźnie słyszalne, głośne piski służą tylko utrzymaniu kontaktu w grupie. Mają duże oczy, małe uszka i dobrze rozwinięty zmysł wzroku i węchu.

nietoperz
Ależ ma ostre ząbki...
9. Nietoperz wampir:
żywi sie krwią spijaną ze ssaków i ptaków.

Wampir to nazwa małego, wielkości myszy, nietoperza, którego jedynym pokarmem jest krew. Jego cienkie i bardzo ostre zęby - siekacze i kły - przecinają bezboleśnie skórę śpiącego zwierzęcia. Z małej ranki nietoperz spija krew. Zdarza się, że spija jej tak dużo, że nie może ulecieć. Ślina nietoperza nie pozwala krwi szybko krzepnąć, dlatego rana długo później krwawi.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.