Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - NOSOROŻCE

Oto odpowiedzi do quizu:

nosorożec
1. Przedni róg, znajdujący się bliżej nosa, zwykle jest o wiele dłuższy
od tylnego.
1. Czy wszystkie nosorożce mają dwa rogi?
Nie, niektóre mają tylko jeden.

Współcześnie żyje pięć gatunków nosorożców – dwa afrykańskie i trzy azjatyckie. Zwierzęta te różnią się od siebie wyglądem, m.in. liczbą rogów na głowie. Gatunki pochodzące z Afryki, do których należą nosorożce czarny i biały, mają po dwa rogi. Długość przedniego rogu, znajdującego się bliżej nosa, może wynosić ponad metr. Gatunki azjatyckie charakteryzują się mniejszymi rozmiarami tej części ciała i tylko jeden z nich – nosorożec sumatrzański – może się pochwalić dwoma rogami. U tego zwierzęcia przedni róg mierzy nie więcej niż 25, a tylny – zwykle mniej niż 10 centymetrów. Pozostałe dwa gatunki z Azji – nosorożce jawajski i indyjski – mają po jednym krótkim rogu o przeciętnej długości 25 centymetrów.

Rogi nosorożców zbudowane są z keratyny, czyli białka znajdującego się też np. w ludzkich paznokciach. Ulegają ścieraniu, a jeśli się złamią, po jakimś czasie odrastają. Nosorożce używają ich do takich celów jak np. walka w obronie terytorium lub potomstwa, przedzieranie się przez rośliny czy zdobywanie pożywienia.

błotna kąpiel
2. Nosorożce uwielbiają kąpiele błotne.
2. Jakie korzyści przynoszą nosorożcom kąpiele błotne?
Chronią przed słońcem i ukąszeniami owadów.

Kąpiele błotne są bardzo ważną częścią życia nosorożców. Przede wszystkim pomagają zwierzętom utrzymywać prawidłową higienę skóry. Dzięki tym zabiegom nosorożce pozbywają się pasożytów, np. kleszczy. Błoto chroni również przed ukąszeniami owadów. Ponadto nosorożce mogą w ten sposób schłodzić ciało w letnie, upalne dni. Warstwa błota, która zostaje na ich skórze, dodatkowo chroni je przed oparzeniami słonecznymi.

odżywianie
3. Nosorożce to zwierzęta roślinożerne.
3. W skład diety nosorożców wchodzą:
rośliny.

Nosorożce to zwierzęta roślinożerne. Jednym z ważniejszych składników pokarmowych tych „dwutonowych kosiarek” jest trawa. W ich diecie znajdziemy także m.in.: liście różnych roślin, gałązki drzew i krzewów oraz opadłe owoce.

W zależności od tego, który rodzaj pokarmu dominuje w ich jadłospisie, zwierzęta te różnią się budową pyska. Na przykład nosorożce jawajski i czarny mają długą, spiczastą górną wargę, która ułatwia im chwytanie liści i gałązek. Nosorożec biały ma natomiast szerokie wargi, które umożliwiają mu zrywanie większej ilości soczystej trawy.

nosorożec indyjski
4. Skóra nosorożca indyjskiego przypomina pancerz.
4. Nosorożce należą do:
gruboskórców.

Nosorożce należą do gruboskórców. Jak sama nazwa wskazuje, ich skóra jest gruba. Jak bardzo? To zależy od gatunku. Pod tym względem przodują nosorożce biały i czarny – grubość ich skóry dochodzi do prawie dwóch centymetrów, a najtwardsza jest na podeszwach stóp. U niektórych nosorożców, np. u jawajskiego i sumatrzańskiego, tworzą się fałdy skórne. U nosorożca indyjskiego przybierają one postać pancerzy, częściowo pokrytych charakterystycznymi guzkami.

Skóra nosorożców zwykle jest naga – włosy występują jedynie w postaci rzęs oraz kępek na uszach i końcówkach ogonów. Jedynym owłosionym gatunkiem jest nosorożec sumatrzański, który spośród krewniaków wyróżnia się też najcieńszą skórą.

Nosorożce biały i czarny mają – wbrew nazwie – szarą skórę. U nosorożca jawajskiego jest ona szara lub szarobrązowa, u indyjskiego srebrnobrązowa, a u sumatrzańskiego – czerwonobrązowa.

Samica z młodym
5. Samica i jej młode zawsze przebywają blisko siebie.
5. Samica nosorożca rodzi:
jedno młode w miocie.

Samice wszystkich pięciu gatunków nosorożców rodzą po jednym młodym w miocie. Ciąża trwa około 15-16 miesięcy. Nowo narodzony cielak waży 45-50 kilogramów i szybko przybiera na wadze, pijąc odżywcze mleko matki przez następnych kilkanaście miesięcy. Młode na ogół pozostaje u boku rodzicielki przez dwa lata, ale ten okres może się wydłużyć nawet do pięciu lat.

Samice nosorożców są bardzo troskliwe i czujne. Matka i jej dziecko zawsze trzymają się blisko siebie, ale nie zawsze w taki sam sposób. Co ciekawe, różnica dotyczy dwóch gatunków afrykańskich. U nosorożca białego młode idzie przed matką, by ta na otwartej przestrzeni sawanny miała swoje dziecko zawsze na oku, natomiast u nosorożca czarnego cielak podąża za samicą, która toruje malcowi drogę przez rośliny.

walka samców
6. Gdy dwa samce się spotkają,
może między nimi dojść do walki.
6. Nosorożce żyją:
samotnie.

Nosorożce to zwierzęta żyjące przede wszystkim samotnie. Osobniki spotykają się zwykle w porze zalotów lub nad wodopojem. Wyjątkiem są również samice, które wychowują swoje młode – wówczas mały nosorożec zostaje przy matce na dłużej.

Najbardziej towarzyskim nosorożcem jest nosorożec biały. Przedstawiciele tego afrykańskiego gatunku mogą tworzyć małe stada składające się z młodocianych osobników lub matek z ich cielakami. Nosorożce indyjskie również potrafią się łączyć w zgodne grupy.

bąkojady
7. Bąkojady siedzą na grzbiecie nosorożca i wyjadają pasożyty
z jego skóry.
7. Bąkojady to:
ptaki, które wyjadają pasożyty ze skóry nosorożców.

Bąkojady to ptaki żyjące na afrykańskiej sawannie. Ich pożywienie stanowią kleszcze i larwy owadów pasożytujące na skórze dużych zwierząt roślinożernych, np. nosorożców.

Współżycie nosorożców z bąkojadami nazywamy protokooperacją, która jest rodzajem symbiozy. Związek taki przynosi korzyści jednej i drugiej stronie, ale nie jest konieczny do przeżycia tych osobników. W tym przypadku nosorożce pozbywają się uciążliwych drobnych pasożytów „podróżujących na gapę”, a bąkojady zyskują pokarm.

nosorożec
8. Nosorożce są zwierzętami zagrożonymi. Ich największym
wrogiem jest człowiek.
8. Nielegalne polowania na zwierzęta, np. na nosorożce, nazywamy:
kłusownictwem.

Nielegalne polowania na zwierzęta nazywamy kłusownictwem, a osobę, która bierze w nich udział – kłusownikiem. Nosorożce są zabijane ze względu na rogi. Te części ciała zwierząt od lat wykorzystuje się w tradycyjnej medycynie azjatyckiej, choć ich rzekome właściwości lecznicze nigdy nie zostały potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi. Z rogów wyrabia się również różnego rodzaju przedmioty, np. trzony do ceremonialnych noży zwanych „jambiya” (czyt. dżambia), używanych w krajach arabskich. Za te praktyki odpowiedzialne są zorganizowane grupy ludzi, które sprzedają rogi nosorożców za astronomiczne kwoty.

Mimo zakazów polowań oraz handlu rogami nadal dochodzi do ataków na nosorożce. Przez tę niechlubną działalność człowieka zwierzęta te zagrożone są wyginięciem. Niekiedy weterynarze obcinają im rogi  – w ten sposób chronią je przed ewentualnymi ranami postrzałowymi kłusowników, którzy pragną jedynie zdobyć „towar” i zarobić pieniądze.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.