Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - PAPUGI

Oto odpowiedzi do quizu:

pisklęta w gnieździe
1. Tuż po wykluciu z jaj małe papugi nie mają piór i nic nie widzą.
1. Pisklęta papug wykluwają się:
całkowicie pozbawione piór i ślepe.

Papugi należą do tzw. gniazdowników, czyli zwierząt, których młode wylęgają się z jaj lub rodzą się całkowicie niezdolne do samodzielnego życia i są zależne od opieki rodzicielskiej. Na przykład pisklęta ary ararauny wykluwają się po 30 dniach od momentu rozpoczęcia wysiadywania jaj. Są ślepe i nieopierzone – pierwsze pióra wyrastają im po tygodniu – a samodzielność osiągają dopiero po trzech miesiącach. Do gniazdowników należą także różne gatunki ssaków, np. myszy, koty, psy i człowiek.

papuga
2. Dziuple to główne miejsca gniazdowania większości papug.
2. Większość papug zakłada gniazda:
w dziuplach różnych gatunków drzew.

Większość papug zakłada gniazda w dziuplach drzew lub w naturalnych szczelinach, np. między skałami na klifach. Niektóre ptaki wyściełają te miejsca różnymi materiałami, np. liśćmi eukaliptusa (jak australijska kakadu różowa). Nie robi tego m.in. amazonka niebieskoskrzydła występująca w Portoryko. Poza tym tylko kilka gatunków papug potrafi wić gniazda i umieszczać je wśród gałęzi drzew. Np. mnicha – papuga z Ameryki Południowej – buduje ogromne konstrukcje z kilkoma wejściami. Korzysta z nich nawet kilkanaście par ptaków jednocześnie!

Jedną z niewielu papug, które zakładają gniazda na ziemi, jest kakapo – gatunek pochodzący z Nowej Zelandii.

papużki faliste
3. Po prawej stronie jest samiec z niebieską woskówką, a po lewej – samiczka z brązową.
3. Woskówka to:
miękka skóra u nasady dzioba niektórych ptaków, m.in. papug.

Papugi, a także np. ptaki szponiaste, gołębie i sowy, mają wokół dziobów miękką, silnie ukrwioną skórę, którą nazywamy woskówką. Często jest ona kontrastowo zabarwiona, a po jej kolorze można niekiedy rozpoznać płeć ptaka. Tak jest np. u chętnie hodowanych w domach papużek falistych. Dorosłe samce tego gatunku mają intensywnie niebieską woskówkę, a dorosłe samice białą lub beżową (czasem brązową lub jasnoniebieską).

żako
4. Charakterystyczną cechą żako są jej czerwone sterówki, czyli pióra ogonowe.
4. Która papuga jest znana ze swoich wyjątkowych zdolności do naśladowania ludzkiej mowy?
Żako.

Uznaje się, że żako – papuga pochodząca ze środkowej Afryki – jest mistrzem w naśladowaniu ludzkiej mowy. Jednym z najbardziej znanych ptaków tego gatunku był Alex. Papuga ta potrafiła sprawnie używać ponad stu słów i liczyć do sześciu. Doskonałymi naśladowcami mowy są także amazonki (pochodzące z Ameryki Południowej) lub kakadu (zamieszkujące Australię). Słabiej radzą sobie słynne ary – potrafią się nauczyć zaledwie kilku słów. Co ciekawe, najpopularniejsze hodowlane ptaki – papużki faliste – także mogą się stać niezłymi „gawędziarzami”.

Papugi nie są jednak jedynymi ptakami potrafiącymi naśladować ludzką mowę. Bardzo dobrymi uczniami okazują się także gwarki – kuzyni szpaka pochodzący z południowej Azji.

papużki faliste
5. Stada dzikich papużek falistych mogą być złożone z kilku tysięcy osobników.
5. Skąd pochodzą papużki faliste?
Z Australii.

W swoim naturalnym środowisku papużki faliste żyją w stadach, które mogą liczyć nawet do kilku tysięcy osobników. Odżywiają się nasionami roślin, np. traw i zbóż. Stada papużek falistych przemieszczają się na znaczne odległości w poszukiwaniu wody i pożywienia. Są aktywne głównie rano i wieczorem, a noc spędzają na gałęziach drzew. Dziko występujące ptaki tego gatunku mają ubarwienie zielono-żółte, a odmiany o innych kolorach w naturze zdarzają się rzadko. Po raz pierwszy papużki faliste sprowadzono do Europy w 1840 roku.

gronostaj
6. Gronostaje wyjadają jaja z gniazd kakapo – w ten sposób stały się jedną z przyczyn zagłady tych nielotnych ptaków.
6. Jedyną papugą na świecie, która nie potrafi latać jest:
kakapo.

Kakapo to zielono-żółta papuga, która obecnie występuje wyłącznie na kilku wyspach wokół Nowej Zelandii. Jest krytycznie zagrożona wyginięciem, a na wolności pozostało już tylko około 125 osobników. Ptak ten nie lata, a jego skrzydła są bardzo krótkie i używane do utrzymywania równowagi w czasie zeskakiwania z drzew, na które potrafi się dobrze wspinać. Kakapo ma świetnie rozwinięty węch, co przydaje się nocą – w głównej porze jej aktywności. Odżywia się liśćmi, nasionami i owocami różnych gatunków roślin.

Przed przybyciem człowieka na wyspy Nowej Zelandii gatunek ten był dość liczny. Polowania na te ptaki dla mięsa, wycinanie lasów, a także sprowadzenie szczurów, kotów i gronostajów (dla których gniazdująca na ziemi kakapo była łatwym łupem) – to tylko kilka przyczyn, które doprowadziły do drastycznego spadku liczebności tego gatunku.

ary
7. Proszek z piór pudrowych ma za zadanie pielęgnować te piękne, kolorowe pióra okrywowe.
7. Jaki rodzaj piór jest charakterystyczny dla papug, gołębi i czapli?
Pióra pudrowe.

W pióra pudrowe wyposażone są m.in. papugi, czaple i gołębie. Służą one do pielęgnacji pozostałego upierzenia – głównie chronią je przed wilgocią. Ptaki rozkruszają dziobem końce piór pudrowych, a powstały w ten sposób proszek rozprowadzają po całym ciele. Co ciekawe, substancja ta jest częstym alergenem – może wywoływać u ludzi silne reakcje uczuleniowe.

kea
8. Ostry dziób kei jest doskonałym narzędziem do zdobywania pokarmu, również zwierzęcego.
8. Która informacja jest fałszywa?
Wszystkie papugi są roślinożerne – nie zjadają żadnego pokarmu pochodzenia zwierzęcego.

To prawda, że większość papug jest roślinożerna. Odżywiają się głównie nasionami, owocami, pączkami kwiatów, nektarem i pyłkiem różnych gatunków roślin. Ale są też takie, których dieta składa się z pokarmu zwierzęcego. Na przykład żałobnica żółtosterna zjada owady, a występująca w Ameryce Południowej sterniczka złotoskrzydła gustuje w ślimakach wodnych. Nowozelandzka kea potrafi atakować owce, by wyskubać skórę z ich grzbietów, a pochodząca z Antypodów modrolotka zielona poluje na dorosłe ptaki morskie, np. na oceanniki szarogrzbiete.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.