Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - SARNY

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Wyrostki na głowie samca sarny to:
poroże zbudowane wyłącznie z tkanki kostnej.

Samce sarny, podobnie jak samce jeleni i łosi, noszą na swoich głowach poroże, które u saren nazywamy parostkami. U małych koziołków, w wieku 2-3 miesięcy, na kości czołowej zaczynają się pojawiać małe, parzyste guzki, tzw. możdżenie. Na tych wyrostkach, pokrytych skórą bogatą w naczynia krwionośne, narasta tkanka kostna, która jest głównym składnikiem poroża. Charakterystyczną cechą wszystkich poroży jest to, że są one co roku zrzucane. Samce sarny zrzucają poroże późną jesienią. Praktycznie od razu zaczyna się proces wzrostu nowych parostków i trwa aż do kwietnia. Poroże dorosłych samców sarny może osiągać 25-30 centymetrów.

Rogi to zupełnie inaczej zbudowany twór, występujący na głowach zwierząt, które nazywamy pustorogimi. Ta nazwa może podpowiedzieć Ci, czym te wyrostki różnią się od poroży. Rogi, w przeciwieństwie do poroży, są puste w środku. A do tego zbudowane są z substancji rogowej, a nie z kości i nigdy nie są zrzucane. Co więcej, rogi wyrastają na głowach zarówno samców, jak i samic. Do pustorogich należą np. kozica, żubr i krowa.

Rogi rosną przez całe życie
i nie rozgałęziają się.
Poroże jest corocznie zrzucane
i zazwyczaj rozgałęzione.
2. Zimowe stada saren składają się
z kozłów (samców), kóz (samic)
i koźląt (małych sarenek).
2. Które zdanie jest prawdziwe?
Sarny łączą się w stada, ale tylko na czas zimy.

Sarny grupują się w stada późną jesienią i przebywają w nich aż do wiosny. Takie zimowe stado (rudla) składa się z samic, samców i małych sarenek. W kwietniu rudle rozpadają się i każde ze zwierząt żyje samotnie. Ciężarne samice oddalają się, by w spokoju wydać na świat młode, samce zaś szukają obszarów, na których zakładają swoje terytoria i bronią ich przed innymi samcami. Zwierzęta ponownie grupują się na czas zimy.

3. Ryś to drapieżnik o charakterystycznych pędzelkach na uszach i krótkim, czarno zakończonym ogonie.
3. Które zwierzęta mogą upolować sarnę?
Wilk i ryś.

Sarna jest ulubioną zdobyczą rysi, ale chętnie polują na nią również wilki. Drapieżniki z tych dwóch gatunków są wystarczająco duże, by powalić dorosłego samca sarny, który przeciętnie waży około 25 kilogramów.

Łasica ledwo dorasta sarnie do pięt – jest tak mała, że mieści się w norach gryzoni, na które poluje. Wydra zaś to drapieżnik wodny, polujący na ryby, a dzik to zwierzę wszystkożerne, które nie poluje.

4. Sarna europejska to bardzo skoczne zwierzę. Przed drapieżnikami ratuje się ucieczką, podczas której może skakać na wysokość nawet do 1,5 metra.
4. Ile gatunków saren występuje w Polsce?
Jeden - sarna europejska.

W Polsce występuje tylko jeden gatunek sarny - sarna europejska i można ją spotkać na obszarze całego kraju. Jest zdolna do zasiedlania różnorodnych środowisk: od zwartych i dużych kompleksów leśnych, aż po tereny zupełnie pozbawione drzew. Ulubionym obszarem występowania są jednak niewielkie lasy poprzedzielane polami uprawnymi. Niektóre sarny przystosowały się do życia wyłącznie na obszarach otwartych pół uprawnych i nie wchodzą nigdy do lasów. Takie sarny często nazywa się sarnami polnymi, ale nie są to zwierzęta należące do odrębnego gatunku.

Sarna syberyjska to blisko spokrewniony gatunek, zamieszkujący północno – wschodnią i centralną Azję. Jest ona większa i bardziej masywna od naszej sarny, co stanowi przystosowanie do przetrwania surowych i długich zim na północy.

5. Podczas zimy sarny odkopują spod śniegu rośliny w lasach i na polach uprawnych.
5. Co robią sarny w czasie zimy?
Nie zapadają w sen zimowy i aktywnie poszukują pokarmu pod śniegiem.

Sarny są aktywne przez cały rok. Zimą, kiedy pokarmu jest mało, wchodzą głębiej w las, gdzie łatwiej jest im przeżyć ten trudny okres. Odkopują wtedy spod śniegu, przednimi nogami, rośliny i owoce drzew. Chętnie korzystają też, wraz z innymi zwierzętami, z wystawianych w lesie paśników. Zlizują też sól ze specjalnych leśnych lizawek.

Jak sarny radzą sobie z mrozem? Po pierwsze, pod koniec jesieni futro saren staje się grubsze, izolując je od zimna, podobnie jak robi to Twoja zimowa kurtka, czapka i szalik. Dodatkowo, na okres zimy zwierzęta te zbierają się w duże grupy i przytulając się do siebie, ogrzewają się nawzajem. A w końcu, kończyny saren wyposażone są w specjalny mechanizm przepływu krwi, który powoduje, że ciepło nie ucieka z ich nóg i nie potrzebują one rękawiczek i zimowych butów jak my, ludzie.

6. Tak wygląda kopyto sarny.
Te duże dwa palce to racice,
a dwa mniejsze - to raciczki.
6. Ile palców w kończynach mają sarny?
Sarny mają po 4 palce w każdej kończynie.

Kończyny saren mają po 4 palce – jeden palec uległ u nich zanikowi (w Twojej dłoni byłby to kciuk, a w stopie duży palec). Zwierzęta te opierają ciężar swojego ciała na dwóch środkowych palcach (odpowiadają one palcowi trzeciemu i czwartemu w Twojej dłoni), a dwa pozostałe (drugi i czwarty) są znacznie krótsze i nie dotykają zazwyczaj ziemi. Wszystkie te palce pokryte są warstwą rogową, chroniącą je przed urazami, którą nazywamy kopytem. Kopyta pokrywające dwa największe palce saren to racice, a pokrywające te dwa mniejsze nazywane są raciczkami. Zwierzęta, których kończyny zakończone są racicami i raciczkami nazywamy zwierzętami parzystokopytnymi. Oprócz sarny, należą do nich także jelenie, łosie, dziki, owce, kozy czy świnie.

7. Dolna połowa tego zdjęcia pokazuje, jak widzi człowiek, a górna połowa pokazuje w przybliżeniu, jak widzi sarna.
7. Czy sarny widzą tyle kolorów, ile ludzie?
Nie, nie widzą koloru czerwonego i zielonego.

Sarny, podobnie jak większość ssaków, wcale nie widzą tylu kolorów, co ludzie. Ich oczy rozpoznają odcienie żółci, niebieskiego i szarości, ale zupełnie nie dostrzegają zieleni i czerwieni. Wśród ssaków, tylko naczelne (do których należą małpy i człowiek) są w stanie odróżniać wszystkie te kolory i różne ich odcienie. Sarny za to mają bardzo szerokie pole widzenia, co oznacza, że wcale nie muszą obracać głowy, by zobaczyć zbliżającego się z boku drapieżnika. Mimo to wzrok nie jest najważniejszym zmysłem dla sarny. Są nimi słuch i węch.

8. Zaniepokojona sarna może zacząć wydawać dźwięki zwane szczekaniem (przypominają one bardzo szczekanie psa).
8. Jak nazywa się dźwięk, który wydaje sarna?
Szczekanie.

Sarny wydają dźwięki, które nazywamy szczekaniem. Odgłos ten wydawany jest najczęściej, gdy zwierzę jest zaniepokojone lub zdenerwowane - na przykład widokiem człowieka. Samce saren wydają te dźwięki znacznie częściej niż samice – informują w ten sposób inne samce, że dane terytorium jest zajęte. Głośne szczekanie służy też informowaniu drapieżnika, że został zauważony i nie ma po co zaczynać pogoni.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.