Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - SŁONIE

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Za pomocą trąby słoń podaje sobie do pyska pokarm i może wlewać około 10 litrów wody na raz!
1. Trąba słonia:
powstała poprzez zrośnięcie się nosa i górnej wargi.

Trąba jest chyba najbardziej charakterystyczną cechą słonia. Narząd ten powstał ze zrośnięcia się górnej wargi i nosa, a zakończony jest jednym (u słonia azjatyckiego) lub dwoma (u słoni afrykańskich) palczastymi wyrostkami otaczającymi dwa otwory nosowe. We wnętrzu trąby nie ma kości, ale znajdują się w niej dziesiątki tysięcy mięśni, które umożliwiają zwierzęciu wykonywanie wielu czynności – tych wymagających precyzji i delikatności, jak i takich, do których trzeba użyć siły. A więc trąba słonia służy jednocześnie do oddychania i wąchania, wydawania dźwięków, chwytania i przenoszenia przedmiotów, przenoszenia porcji wody i pokarmu do pyska.

Może mieć długość do 2 metrów, ważyć ponad 100 kilogramów i unieść ciężar dochodzący nawet do 250 kilogramów! Jest także delikatnym narządem dotyku – za jej pomocą zwierzę może poznać kształt, rozmiar i temperaturę różnych przedmiotów. Krótko mówiąc, trąba to słoniowa ręka i nos w jednym.

2. Ten osobnik zjada delikatne gałązki rośliny, zrywając je za pomocą swojej trąby.
2. Która lista zawiera ulubione pożywienie słoni?
Liście, trawy, owoce, kora drzew, korzenie i bulwy.

Słonie są wegetarianami, co oznacza, że odżywiają się wyłącznie pokarmem roślinnym. Zastanawiacie się pewnie, jak to możliwe, że tak ogromne zwierzę może przeżyć, jedząc wyłącznie zieleninę. Słonie radzą sobie świetnie – pochłaniają codziennie około 150 kilogramów różnych roślin i spędzają ponad 16 godzin na dobę, poszukując ich. Ich ulubionym pożywieniem są trawy, liście drzew i krzewów, owoce, młode gałązki i kora drzew, a także korzenie i bulwy różnych roślin.

Słonie piją bardzo dużo wody – od 70 do nawet 100 litrów dziennie! By uzupełnić dietę w minerały i sól, te olbrzymie ssaki często zjadają ziemię i pokruszone kamienie. Zdarza się także, że słonie wkraczają na obszary rolnicze i pożywiają się roślinami uprawianymi przez człowieka, np. trzciną cukrową, bananami czy ananasami, przez co niestety narażają się na konflikt z ludźmi.

3. Ile gatunków słoni występuje na świecie?
Trzy.

Na świecie występują trzy gatunki słoni. Największym z nich jest słoń afrykański, który zamieszkuje sawanny Afryki. Drugim gatunkiem, również występującym na tym samym kontynencie, jest słoń afrykański leśny, który preferuje tereny porośnięte roślinnością drzewiastą, pokrywające środkową część Afryki. Jest on najmniejszym słoniem z wszystkich trzech i ma ciemniejszą skórę od swojego afrykańskiego kuzyna. By spotkać przedstawicieli trzeciego gatunku słonia, musimy przenieść się z Afryki do Azji. Tam żyje słoń azjatycki, często nazywany także indyjskim. Od gatunków afrykańskich różni się on wyglądem – ma pośrednią wielkość ciała i mniejsze uszy, jest słabiej owłosiony, a jego trąba zakończona jest tylko jednym wyrostkiem palczastym.

Słonie afrykańskie sawannowe są największymi zwierzętami na ziemi. Mają duże uszy i wklęsłe grzbiety.
Słonie azjatyckie, nazywane potocznie indyjskimi, są mniejsze od słoni sawannowych, ich grzbiety są wypukłe, a uszy mniejsze.
4. Tu widzicie stado trzeciego gatunku słonia - afrykańskiego leśnego. Ta duża słonica po prawej stronie to zapewne przewodniczka stada.
4. Stado słoni składa się:
wyłącznie z samic i przewodzi mu najstarsza z nich.

Słonie żyją w grupach rodzinnych złożonych z różnej liczby (kilka do kilkunastu) spokrewnionych ze sobą samic – babć, ciotek, kuzynek, sióstr i córek. Przewodzi im zawsze najstarsza, najbardziej doświadczona samica, która zna najlepsze źródła pożywienia i wody, wie, gdzie znajdują się rzeki i jeziora służące do kąpieli, a także pamięta wszystkie ścieżki, by do nich dotrzeć. Rodzina może składać się tylko z dwóch osobników, a czasem ich liczba może dochodzić nawet do 50. Niekiedy pojedyncze grupy rodzinne łączą się ze sobą w większe stada. Samce słoni są samotnikami – zaraz po osiągnięciu dojrzałości, opuszczają swoją rodzinę i zaczynają samodzielne życie.

5. Zwróć uwagę na ogromne uszy tych słoni, paznokcie na ich stopach i włosy na głowie słoniątka.
5. Które zdanie jest prawdziwe?
Uszy słoni służą ochładzaniu ciała.

Uszy słoni to, podobnie jak trąba, narząd wielozadaniowy. Oprócz typowej dla uszu funkcji, czyli słyszenia, ich najważniejszą rolą jest chłodzenie ciała słonia. Małżowina uszna słoni pokryta jest niezwykle cienką skórą (o grubości około 1 milimetra), w której wnętrzu znajdują się liczne naczynia krwionośne połączone w skomplikowane sieci. Gdy jest gorąco, słoń intensywnie wachluje swoimi uszami, powodując, że przepływająca przez nie krew oddaje nadmiar ciepła do otoczenia i dzięki temu zwierzę ochładza się. Podobnie jest u człowieka – gdy jest ciepło, skóra na naszych policzkach robi się czerwona. Jest to oznaka tego, że krew podpływa bardzo blisko powierzchni ciała i oddaje ciepło na zewnątrz.

Słonie nie są zupełnie pozbawione włosów. Gdy bliżej się im przyjrzymy, dostrzeżemy rzadkie, szczeciniaste włosy pokrywające ich ciało. Najwięcej jest ich wokół oczu, uszu, na podbródku i ogonie. Małe słoniątka mają znacznie więcej włosów niż dorosłe osobniki.

Stopy słoni mają po 5 palców, które osłonięte są przez paznokcie. Co ciekawe, nie wszystkie palce są chronione przez paznokcie – słonie afrykańskie mają po 4-5 paznokci, a azjatyckie po 3-4.

6. Ten słoń pokazuje nam dwa górne zęby policzkowe (w głębi pyska) i dwa piękne ciosy.
6. Ile zębów mają słonie?
26 i nie posiadają kłów.

Słonie mają 26 zębów – 12 zębów przedtrzonowych, 12 trzonowych i 2 słynne „kły”. W rzeczywistości słonie nie mają prawdziwych kłów – te długie zęby to mocno wyrośnięte siekacze i fachowo nazywamy je ciosami. Para ciosów może ważyć nawet do 150 kilogramów i mierzyć ponad 3,5 metra, rosnąc przez całe życie (około 17 centymetrów rocznie). Pokaźnymi ciosami mogą pochwalić się zarówno samce, jak i samice słoni afrykańskich, a wśród słoni azjatyckich tylko samce (u samic tego gatunku zęby te nie występują lub są bardzo krótkie). Rolą ciosów jest przede wszystkim obrona przed zagrożeniem, ale służą także jako narzędzie do wykopywania pożywienia czy wygrzebywania studni w poszukiwaniu wody. Co ciekawe, podobnie jak ludzie mogą być prawo- i leworęczni, słonie mogą być prawo- lub lewo-… ciosowe. Poznać to można po tym, że jeden z ciosów jest mocniej wytarty od drugiego.

Ciosy słoni od wieków były przedmiotem bardzo wartościowym dla ludzi, przez co ginęły dziesiątki tysięcy tych zwierząt. Mimo że obecnie handel kością słoniową (czyli ciosami) jest zabroniony, a słonie są zwierzętami chronionymi, to kłusownictwo na słoniach jest nadal olbrzymim problemem – szacuje się, że rocznie w Afryce ginie aż około 30.000 tych zwierząt!

Oprócz ciosów słonie posiadają 24 zęby rosnące w bocznych częściach ich pysków (nazywamy je zębami policzkowymi). W pysku słonia są jednak tylko 4 takie zęby naraz, ale każdy z nich może zostać wymieniony 6 razy w ciągu życia zwierzęcia (człowiek wymienia każdy swój ząb tylko raz – mleczny na stały). Ząb policzkowy może ważyć około 2 kilogramów, a jego powierzchnia pokryta jest specjalnymi listewkami, których rolą jest rozcieranie pokarmu. Długość życia słonia zależy od stanu jego zębów – najstarsze osobniki umierają z głodu, ponieważ w ostatnim zestawie zębów listewki pokrywające ich powierzchnie ścierają się i uniemożliwiają żucie pokarmu.

7. Słonie są ssakami, a więc ich młode piją mleko swoich matek. Ten mały słonik ma niezły apetyt!
7. Które zdanie jest fałszywe?
Samice słoni w ciągu całego swojego życia rodzą tylko jedno młode.

W ciągu swojego życia samica słonia może wydać na świat około 12 małych słoniątek. Za każdym razem rodzi jednak tylko jedno dziecko, a bliźniaki zdarzają się niezwykle rzadko. Ciąża u słoni trwa prawie 2 lata (22 miesiące). Mały słonik rodzi się w odosobnieniu od stada, ale po kilku dniach razem z matką do niego dołącza.

Zaraz po urodzeniu młode słoniątko staje na nogi i uczy się chodzić. Całe stado dostosowuje tempo swojego marszu do nowego osobnika, a także każdy z członków opiekuje się maluchem – pomaga mu w pokonywaniu przeszkód i broni go przed niebezpieczeństwami. Przez dwa pierwsze lata młode odżywia się mlekiem matki, ale począwszy od 6 miesiąca życia próbuje też innych pokarmów – traw, liści i owoców. W ten sposób uczy się, które rośliny należy zjadać, a których nie. Jeśli młody słoń jest samcem, pozostaje on w swojej grupie rodzinnej przez 12-15 lat, a następnie odchodzi, by żyć w samotności. Samice zazwyczaj nie opuszczają swoich grup rodzinnych.

8. Te dwa słonie właśnie dotykają się trąbami, podobnie jak my podajemy rękę komuś, z kim się witamy.
8. Do porozumiewania się słonie używają:
Dotyku, słuchu, węchu i wzroku.

Słonie mają doskonale rozwinięty system komunikacji. Do porozumiewania się używają większości swoich zmysłów.

Głównym sposobem komunikacji, niesłyszalnym dla ludzkiego ucha, jest wydawanie bardzo niskich dźwięków (tzw. infradźwięków), które mogą docierać do innych słoni oddalonych nawet o 2,5 kilometra! Dzięki specjalnie skonstruowanym narządom słuchu mogą odbierać te sygnały i bardzo dokładnie lokalizować ich źródło.

By poinformować inne osobniki o swoim nastroju, zwierzęta te używają języka ciała: w różny sposób poruszają uszami, trąbami, ogonami, głowami i nogami. Węch także jest istotnym zmysłem w rozpoznawaniu samopoczucia wśród słoni. Ponadto całe ciało słonia, w szczególności trąba, pokryte jest receptorami dotyku (występują one także u ludzi), dzięki którym zwierzę może poznawać otoczenie, dotykając przedmiotów i innych słoni. Używając tych wszystkich sposobów, słonie stale pozostają ze sobą w kontakcie.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.