Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - ZAJĄCE

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Zając w kotlince zawsze pozostaje czujny.
1. Czy zające kopią nory?
Nie, nie kopią nor, a odpoczywają w niewielkich zagłębieniach terenu.

Zające szaraki odpoczywają w niewielkich zagłębieniach w ziemi zwanych kotlinkami - szaraki wygrzebują je samodzielnie albo wykorzystują naturalne obniżenia terenu. Na polach, legowiska mogą być umieszczone na miedzach, a w lesie - wśród traw, krzewów lub pod zwalonymi pniami drzew. W takiej kryjówce zając leży nieruchomo na brzuchu, z uszami położonymi wzdłuż grzbietu. Samice zajęcy rodzą w nich także swoje młode.

Ponieważ są to płytkie zagłębienia, zające nie są chronione przed drapieżnikami, więc gdy tylko lis czy wilk pojawią się w pobliżu kotlinki, zając jednym susem z niej wyskakuje i ucieka przed napastnikiem.

2. W czaszce zająca widać z przodu ostre siekacze, którymi odcina fragmenty roślin. Duża przerwa za nimi to właśnie diastema.
2. Kły zajęcy:
zające w ogóle nie mają kłów, ponieważ są wyłącznie roślinożerne.

Zające nie mają kłów. Ten rodzaj zębów służy zwierzętom mięsożernym do zabijania ofiar, a zające są przecież wyłącznie roślinożerne. W miejscu, gdzie u innych zwierząt występują kły w szczękach (zaraz za siekaczami), u zajęcy występuje charakterystyczna przerwa, którą nazywamy diastemą. Podobną przerwę mają gryzonie, np. myszy czy norniki, które także zjadają głównie pokarm roślinny.

3. Jak odróżnić zająca od królika?
Zając jest większy, a królik mniejszy.

Zając szarak i królik to bardzo podobne do siebie zwierzęta. Osobniki obu gatunków mają szarawe futerko i poruszają się skokami. By je odróżnić, najlepiej popatrzeć na uszy – zając ma je dużo dłuższe niż jego głowa, a ich końce mają czarny kolor. U królika uszy są krótsze niż głowa i nie mają czarnych szczytów. Zazwyczaj też króliki są mniejsze od zajęcy: ważą około 2 kilogramów, podczas gdy zające mogą ważyć nawet 6 kilogramów. Zające nie kopią nor, a odpoczywają w kotlinkach, podczas gdy króliki znane są z kopania rozległych systemów nor.

Uszy królika są dość krótkie,
a tęczówka oka ma ciemną barwę.
Zając ma bardzo długie uszy,
a tęczówka oka ma jasną barwę.
4. Żerujące zające pozostają ze sobą
w zasięgu wzroku lub słuchu.
4. Które zdanie jest fałszywe?
Zające żyją w grupach rodzinnych, złożonych z osobników należących do różnych pokoleń.

Zające są samotnikami i nie tworzą grup rodzinnych. Zdarza się jednak, że w czasie żerowania widywane są w większych grupach, co interpretuje się jako sposób ochrony przed drapieżnikami, ponieważ poświęcają wtedy mniej uwagi na rozglądanie się po otoczeniu, niż zwierzęta żerujące pojedynczo.

5. Małe zające bardzo szybko stają się samodzielne.
5. Zające rodzą się:
z otwartymi oczami i stają się samodzielne po 1 miesiącu.

Zające są gotowe do opuszczenia kotlinki zaraz po urodzeniu. Rodzą się z otwartymi oczami, by od razu móc dostrzec drapieżnika. Są także zupełnie pozbawione zapachu, by drapieżnik nie wyczuł ich, gdy zbliży się do kotlinki. Matka zostawia je w kotlince i dwa razy na dobę wraca, by je nakarmić mlekiem. Po około dwóch tygodniach zostają rozdzielone do różnych kotlinek, by - w razie ataku drapieżnika - nie zginęły wszystkie. Gdy minie miesiąc, stają się już zupełnie samodzielne.

Jeśli podczas spaceru w lesie natkniesz się na małego zajączka, nie zabieraj go ze sobą, nawet jeżeli wydaje ci się, że został opuszczony. On po prostu czeka na swoją mamę.

6. Po dwukrotnym przejściu przez układ pokarmowy odchody zająca mają kulisty kształt.
6. Zające NIE zjadają:
dżdżownic i gąsienic.

Zające nie zjadają dżdżownic i gąsienic, ani żadnego innego pokarmu pochodzenia zwierzęcego. To prawdziwi weganie!

To może być dla Ciebie zaskakujące, ale u zajęcy występuje zjawisko zwane koprofagią. Oznacza to, że zwierzęta te, po wydaleniu swoich odchodów, ponownie je zjadają. Mimo, że może wydawać się to niezbyt przyjemne, spełnia bardzo ważną funkcję. Pokarm zajęcy to wyłącznie rośliny, które w swoich komórkach zawierają ciężkostrawny cukier – celulozę. My, ludzie, nie jesteśmy w stanie strawić tego cukru, ale zające mają jelito ślepe o wiele dłuższe od naszego. To miejsce jest zamieszkiwane przez miliony bakterii i innych małych żyjątek, które u zająca rozkładają celulozę, a do tego produkują bardzo ważne dla niego witaminy i białka.

Jelito ślepe leży jednak prawie na końcu układu pokarmowego, a tymczasem wchłanianie składników pokarmowych przez organizm odbywa się wcześniej. Stąd pierwsze odchody po każdym posiłku – bogate w witaminy i białka - są przez zające zjadane i te ważne składniki, przechodząc przez część poprzedzającą jelito ślepe, mogą zostać wchłonięte.

7. Walczące zające uderzają się przednimi kończynami.
7. Czy zające walczą ze sobą nawzajem?
Tak, samce mogą walczyć o jedną samicę.

Od połowy stycznia do końca sierpnia każdego roku trwa okres rozrodczy zajęcy. Wtedy to samce biegają za uciekającą samicą, a zdarza się, że czyni to kilka samców jednocześnie. Prowadzi to często do walk pomiędzy konkurentami: uderzają się one przednimi nogami, mrucząc przy tym głośno. By ostrzec przeciwników, zające tupią też mocno w ziemię tylnymi nogami. Zdarza się też, że w tym okresie walczą ze sobą samce i samice. Ponieważ najintensywniejsze walki przypadają na marzec, okres ten określa się jako „marcowe szaleństwo zajęcy”.

8. Zające są jednymi z najszybszych polskich ssaków, a ich skoki mogą mieć długość nawet do 2 metrów!
8. Które zdanie jest prawdziwe?
Zające są aktywne nocą.

Zające wykazują nocny tryb życia, a najintensywniej żerują o świcie i zmierzchu. Często korzystają z tych samych ścieżek, by dotrzeć wieczorem do swoich ulubionych poletek z roślinami. Zupełnie inaczej jednak wracają rano do miejsc dziennego odpoczynku: zostawiają bardzo skomplikowany trop, często klucząc i podwajając swoje ślady. Tuż przed swoją kotlinką, skaczą daleko w bok, żeby przerwać trop zapachowy. Wszystko to ma na celu zmylenie drapieżnika, gdyby chciał podążać tropem zająca. Po takich zabiegach zające w spokoju układają się w swoich kotlinkach. Cóż za spryciarze!

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.