Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rodzaje technik plastycznych

Pytanie od użytkownika

Proszę o zamieszczenie informacji o rodzaju technik plastycznych (technik,które mają wykonywać dzieci, które mogą być wykorzystane na lekcjach sztuki np. malowanie pastą do zębów itd.) Będę bardzo wdzięczna.

Odpowiedź

Poniżej kilka prostych i efektownych technik plastycznych, które najmłodsze dzieci mogą wykorzystać na lekcjach sztuki.

Wydrapywanie

Kartkę z bloku rysunkowego zamalowujemy przy użyciu kredek świecowych. Kredki podczas pracy przyciskamy dosyć mocno do papieru. Pokolorowane powierzchnie powinny być błyszczące i śliskie. Następnie całość smarujemy klejem i zamalowujemy farbą plakatową. Gdy farba lekko podeschnie, ale jest jeszcze wilgotna, drewnianym patyczkiem wydrapujemy wzory, postacie, itp.

Wydrapywanie na plastelinie

Całość kartki z bloku rysunkowego pokrywamy plasteliną, którą rozcieramy palcami. Następnie drewnianym patyczkiem (np. wykałaczką) wydrapujemy dowolne wzory.

Stempelki

Stempelki możemy wykonać z bardzo różnych materiałów, np. ziemniaka, na którym wytniemy wzór foremką do ciastka. Możemy też użyć gąbki, gumki do wycierania, liści, suszonych kwiatów . Pieczątkę zamaczamy w farbie i odbijamy na kartce.

Rysunek świecą

Na kartce z bloku rysunkowego malujemy świecą rysunek. Potem pokrywamy całość farbą akwarelową i nasz rysunek pięknie się ujawnia, bo wcześniej jest niewidoczny. Możemy sami namalować coś świecą, a zadaniem dzieci będzie ujawnienie ukrytego rysunku. Daje to fajny efekt niespodzianki, uwielbiany przez dzieci.

Wysypywanki

Na małym kawałku kartki z bloku technicznego szkicujemy delikatnie dowolny wzór. Część rysunku smarujemy klejem i posypujemy grubo warstwą nasion, następnie kolejny fragment i tak do zapełnienia całości rysunku. Możemy użyć przypraw, tworząc kolorowe i pachnące kompozycje, a także zastosować kasze, ryże, makarony.

Collage

Kolaż jest techniką polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw, naklejanych na płótnie lub papierze. Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować farbami. Możemy używać resztek starych materiałów, guzików, koronek, kolorowych czasopism, zdjęć, kartek pocztowych, nici, włóczek, suszonych roślin i co nam tylko jeszcze wyobraźnia podpowie.

Woskowe obrazki

Strugamy kredki świecowe. Na kartce papieru układamy z ostrużyn dowolną kompozycję. Następnie nakładamy arkusik kalki technicznej lub folii aluminiowej i całość lekko prasujemy żelazkiem. Pod wpływem ciepła kredki rozpuszczą się i utworzą kolorowe plamy, co da nam ciekawą, oryginalną pracę.

Farba z mydła

Rozdrobnione szare mydło lub płatki mydlane zalewamy wrzątkiem i miksujemy. Gdy uzyskamy sztywną, mydlaną pianę, dolewamy do niej farby plakatowej lub tempery i uzyskujemy zupełnie nową jakość farby. Mamy jej dużo i nie musimy oszczędzać, malując duże powierzchnie przy użyciu np. gąbek, małych malarskich wałków lub po prostu rękami.

Chcesz otrzymywać informacje o nowych materiałach edukacyjnych dla dzieci?

Zapisz się na darmowy biuletyn