Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - Ćw. 14

Rozwijanie empatii (2)

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia
"Empatia – jest ona głównym sposobem rozumienia dziecka.”
– Jacek Świst

Jak poprzednio, najpierw zaproponuję kilka ćwiczeń dla rodziców, a dopiero potem wspólną zabawę z dziećmi. Zadania dla rodziców mogą wymagać wiedzy z poprzednich artykułów. Zaleca się wykonywanie ich na co dzień. Zaczynamy!

  • Znajdźmy codziennie wolną chwilę i poświęćmy ją na rozmowę z naszym dzieckiem. Możemy czasem wieczorem, zamiast czytania bajki, porozmawiać z nim o uczuciach naszych i innych ludzi. Warto skonfrontować jego uczucia z uczuciami rodzeństwa czy światem uczuć dorosłych. To pomoże dziecku z czasem zrozumieć wiele rzeczy i wczuć się w położenie innych osób.
  • Aby dziecko czuło się bezpiecznie podczas rozmowy, musimy się nauczyć respektować wszystkie jego uczucia. Czy są jakieś granice? Tylko dla sposobów wyrażania emocji. Pomocne będzie wprowadzenie określonych reguł i zakresu tolerancji, których jednak powinni przestrzegać wszyscy członkowie rodziny.
  • Doskonalmy aktywne słuchanie. Okazujmy zainteresowanie światem uczuć dziecka i nauczmy je jak uważnie słuchać każdego człowieka. Pokażmy, jak patrzeć bez uprzedzeń, jak zainteresować się światem innych ludzi. Zachęcajmy dziecko do refleksji na temat innych, podsuwając mu odpowiednie pytania, np. „Czy wiesz, co twój kolega lubi?, gdzie mieszka?, czy ma przyjaciół?, czy może jest samotny jak palec?”

ZABAWY Z DZIEĆMI

1. Złamane serca - dla dzieci od 3 do 8 lat. Wystarczy 10-20 min.

Wskazówka: To jest zabawa, w której możemy wyrazić nasze (rodziców) uczucia albo życzenia i usłyszeć niewypowiedziane uczucia i życzenia dzieci. Obowiązuje zasada, że mówimy tylko o takich życzeniach, które można spełnić odpowiednim zachowaniem.

Materiały: karton, nożyczki

Zabawa:

Bawimy się całą rodziną, im nas więcej tym lepiej. Przygotowujemy razem z dziećmi duże serca z kartonu, które pośrodku przecinamy, modelując za każdym razem inną linię „złamanego serca”. Połówki serc mieszamy i każdy losuje jedną dla siebie. Następnie udajemy się na poszukiwania pasującej połówki. Dopasowane „połówki” siadają razem i opowiadają sobie o swoich życzeniach płynących z głębi serca.

2. Wróżenie z rąk - dla dzieci od 4 do 11 lat. Wystarczy 5-10 min.

Wskazówka: Potrzebne są przynajmniej trzy osoby, może być więcej. Najlepiej, jeśli jest to mama, tata i dziecko. Jest to również doskonała zabawa na urodziny czy zjazdy rodzinne.

Zabawa:

Ustawiamy się w kole, jedno dziecko staje w środku i pełni rolę Wróżki czytającej z ręki. Wszyscy uczestnicy podają mu w milczeniu dłonie, które Wróżka dokładnie ogląda, próbując zapamiętać, do kogo należą. Teraz Wróżce zawiązujemy oczy i jedna z osób podaje jej swoją dłoń. Do kogo ona należy? Gdy Wróżka dobrze odgadnie, właściciel tej ręki zostaje Wróżką. I zabawa toczy się dalej!

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook