Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Rozwój emocjonalny - Ćw. 15

Rozwijanie empatii (3)

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia
"Jeśli czuje się współczucie, nie pyta się innych, czy należy je czuć.”
– Georg Christoph Lichtenberg

Zanim przejdziemy do ćwiczeń dla dzieci, chciałabym zwrócić uwagę na parę spraw:

  • Czytajcie dziecku książeczki, w których mówi się o radości i cierpieniu innych ludzi. Gdy się bawicie, wcielajcie się w różne role, również w takie, w których będzie można wyrazić niedolę, smutek, strach, dumę, radość czy zwycięstwo. Dzieci będą wówczas ćwiczyć mimikę, język emocji i sposoby ich wyrażania.
  • Pamiętajcie również, że żadna książka nie zastąpi autentycznego zainteresowania i zaangażowania rodziców, które jest najlepszym przykładem dla dzieci.
  • Pod żadnym pozorem nie porównujcie waszych dzieci. Najbardziej destrukcyjna dla relacji między rodzeństwem jest krytyka rodziców w rodzaju: „Twoja siostra robi to znacznie lepiej ”, „Twój brat wiedziałby o tym ”.
  • Uczmy nasze dzieci patrzenia trochę dalej, niż na przysłowiowy czubek własnego nosa. Mówmy o tym, że warto się dzielić, bo wyświadczone dobro na pewno powróci do nas. Pokazujmy dzieciom, w jaki sposób można sobie wzajemnie pomagać, np. poprzez wspólne działanie, spędzanie czasu, wspólną naukę, akcje ofiarowania datków, itp.

ZABAWY Z DZIEĆMI

1. Wiadomość w butelce - dla dzieci w wieku od 7 lat do 11 lat. Czas 5-10 min.

To zabawa, w której wysyłamy za pośrednictwem butelki wiadomości o uczuciach. Uczymy się dzięki temu obserwować i rozumieć nastroje innych.

Wskazówki: Jeśli chcemy, aby bawiły się z nami młodsze dzieci, które nie potrafią jeszcze pisać, możemy poprosić je o narysowanie wiadomości. Natomiast wyciąganie karteczek z butelki będzie o wiele prostsze, jeśli przytwierdzimy do nich tasiemkę.

Materiały: butelka, kartki papieru, długopisy i kredki, tasiemka

Zabawa:

Każdy z nas pisze jak się czuje dzisiaj (lub w danym momencie). Złożone karteczki wrzucamy do butelki. Następnie prosimy dziecko (jedno z dzieci), aby zakręciło mocno butelką. Na kogo wskaże szyjka, ten wyciąga jedną z wiadomości i zgaduje, kto jest autorem listu. W razie trudności możemy poprosić o pomoc innych uczestników zabawy i razem starać się odgadnąć, która osoba może czuć się tak, jak to zostało opisane lub narysowane na kartce.

2. Bliźnięta - dla dzieci od 5 do 11 lat. Czas 5-10 minut.

Wskazówka: Najlepiej, kiedy oprócz dzieci w zabawie biorą udział rodzice. Dobrze jest również, gdy osoby w parach są zbliżone wzrostem.

Zabawa: Dobieramy się parami i siedzimy na podłodze oparci o siebie plecami. Na komendę wszystkie pary starają się iść we wskazanych kierunku, cały czas stykając się całą powierzchnią pleców. W łatwiejszej wersji możemy się stykać pośladkami, albo przyciskać plecami piłkę.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook