Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Klucz do quizu (1)

Klucz do quizu (1)

Rozwój emocjonalny
- Ćwiczenia

Dopasuj do siebie jedną z poniższych opcji.

Jeśli na pytania nieparzyste najczęściej odpowiadałeś „nigdy” lub „rzadko”, a na pytania parzyste: „zawsze” lub „często” i zrobiłeś to szybko, to możesz sobie pogratulować. Twoja inteligencja emocjonalna jest na wysokim poziomie.

Jeśli męczyłeś się nad odpowiedziami, lub starałeś się odpowiadać tak, jak Twoim zdaniem powinieneś, to dominuje u Ciebie intelekt i na ogół nie dopuszczasz do głosu emocji. Większość z nas jest w podobnej sytuacji za sprawą naszego wychowania. To wynik średni. Warto jak najszybciej zacząć rozwijać inteligencję emocjonalną.

Czy cofałeś się i zmieniałeś którąś z odpowiedzi? Niektórzy robią to w ten sposób, że zaznaczają „zawsze” i „nigdy”, a potem wymazują i zakreślają „często” i „rzadko”. Z pewnością nie jesteś osamotniony. Jeśli dotarłeś do końca testu, to już poczyniłeś postęp. Nawet jeśli wydaje Ci się, że dobrze wypadłeś, Twoje odpowiedzi mogły nie pochodzić z serca. Jak się teraz czujesz? Nawet nieprzyjemne odkrycia, jakich dokonałeś, dają Ci szansę rozwoju emocjonalnego. Już zrobiłeś pierwszy krok.

Nasza sugestia: Zapisz swoje wnioski na oddzielnej kartce.

Podsumowanie:

Jak łatwo zauważyć, pomiar EQ nie jest ilościowy, ale jakościowy. Pomimo tego, ocena jego poziomu nie jest trudna. Z pewnością wielokrotnie w życiu spotykaliście osoby, które w głębi duszy zaliczaliście do ludzi rozwiniętych, dojrzałych, prawdziwych oraz takie, o których pomyśleliście, że pomimo swojego geniuszu intelektualnego, zupełnie nie radzą sobie z ludźmi i ze sobą. Nie była wówczas potrzebna skala od 1 do 10 ani nie próbowaliście szacować tego w procentach. Intuicyjnie czuliście, która z tych osób ma przewagę, osiąga powodzenie czy też po prostu jest szczęśliwsza.

Również nauka daje nam coraz więcej dowodów na to, że uczucia należą do naszych najpotężniejszych zasobów. Od początku lat 90-tych przeznaczano ogromne fundusze na badanie roli emocji w naszym życiu.* Jak dotąd jednak zaoferowano nam niewiele sposobów, jak uczynić z emocji narzędzie poznawania siebie i osiągania powodzenia. Tymczasem doskonale zbadano siłę działania reklamy, która właśnie polega na oddziaływaniu na nasze emocje.

Popularne książki i środki masowego przekazu dostarczają coraz więcej przekonujących dowodów, potwierdzających znaczenie uczuć dla inteligencji i dobrego samopoczucia. „Emocje dają nam dostęp do samoświadomości i instynktu samozachowawczego, które wiążą nas głęboko ze sobą i z innymi, z przyrodą i z kosmosem.” – pisze Jean Segal, terapeutka zajmująca się praktycznym wykorzystaniem inteligencji emocjonalnej. Z poprzednich artykułów mieliście możliwość dowiedzieć się, w jaki sposób emocje dostarczają nam informacji na temat tego, co jest dla nas ważne. Na temat ludzi, wartości, potrzeb. Informacji, które zapewniają nam samokontrolę i wytrwałość, ale też motywację i zapał do działania.

Jeśli chcecie przywrócić zdolności odczuwania należne jej miejsce obok zdolności myślenia, zapraszam Was do działu Dla Ambitnych , gdzie już wkrótce ukażą się nowe artykuły i ćwiczenia przygotowane specjalnie z myślą o rodzicach. Systematyczne wykonywanie ich sprawi, że rozwiniecie Wasz EQ i naprawdę będziecie najlepszymi przewodnikami dla swoich dzieci.

--
Autor: Barbara Dziobek
Małopolski Instytut Rozwoju Rodziców
Zajęcia praktyczne: www.wychowacdziecko.pl
SuperKid.pl on Facebook