Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Sylaby - zabawy sylabowe

Zabawy i ćwiczenia z sylabami to etap pośredni między nauką literek a pisaniem słów i zdań. Zabawy te mogą również służyć dzieciom, które już dobrze sobie radzą z pisaniem i czytaniem, gdyż dodatkową zaletą przedstawionych tu ćwiczeń jest  doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej, rozwijanie umiejętności kojarzenia i wykorzystywania znajomości słów. Niektóre z zabaw mogą także służyć ćwiczeniu pamięci i orientacji przestrzennej, ćwiczeniu starannej wymowy głosek a także utrwalaniu pisowni wyrazów.

nauka liter

Pierwszy link poniżej, nazwany "Propozycje zabaw sylabowych", prowadzi do strony, gdzie podaliśmy różne przykłady zabaw z wykorzystaniem publikowanych przez nas arkuszy. Zajrzyj tam w pierwszej kolejności, by w pełni wykorzystać potencjał i możliwości tych ćwiczeń.

Kolejne linki prowadzą do określonych zestawów arkuszy sylab.

Przestrzegamy przed drukowaniem dziecku wszystkich możliwych arkuszy i przerabianiem wielu arkuszy na raz. Znacznie lepiej jest wydrukować 1 arkusz raz na jakiś czas i przerabiać je stopniowo. Dzięki temu dziecko się nie znuży i będzie za każdym razem wykonywać ćwiczenie z zapałem. Staraj się wykorzystywać arkusze na różne sposoby, stosując wiele rodzajów zabaw.

 • PROPOZYCJE ZABAW SYLABOWYCH
 • arkusze elementarne - pierwsze kroki w czytaniu
  zawierają proste sylaby przeznaczone dla dzieci, które dopiero uczą się liter i składają swoje pierwsze słowa. Sylaby są dostosowane do kolejności poznawania liter w szkole, stopniowo dodawane są kolejne litery.
 • arkusze elementarne - trening w czytaniu
  zawierają proste sylaby, często otwarte, dwugłoskowe, nadające się dla dzieci, które znają już większość liter i mogą składać różnorodne słowa. Arkusze wspomagają doskonalenie umiejętności czytania.
 • arkusze logopedyczne
  zawierają sylaby z trudnymi w wymowie głoskami, jak np. sz, ż, cz itd. Wspomagają naukę starannej wymowy. Jeśli dziecko wymawia te głoski nieprawidłowo, przed skorzystaniem z ćwiczeń koniecznie skonsultuj to z logopedą.
 • arkusze dyslektyczne
  zawierają pary liter mylonych ze sobą, np. "b" i "d", "t" i "ł" itd. Zabawy z wykorzystaniem tych arkuszy mogą wspomagać inne działania mające na celu zapobieganie dysleksji.
 • arkusze ortograficzne
  zawierają sylaby z określonym ortogramem (ó, ż, rz, itd.), utrwalają prawidłową pisownię trudnych wyrazów.
 • arkusze tematyczne
  zawierają sylaby, które umożliwią tworzenie słów na określony temat. Arkusze te przydadzą się do zabaw przy omawianiu takich tematów, jak pory roku, zwierzęta, nazwy geograficzne, itd.
Chcesz otrzymywać informacje o nowych materiałach edukacyjnych dla dzieci?

Zapisz się na darmowy biuletyn
SuperKid.pl:
 • TYSIĄCE materiałów edukacyjnych
 • ZERO irytujących treści i reklam
 • dla rodzica: SPOKÓJ I WYGODA
 • dla dziecka: RADOŚĆ z własnych osiągnięć
 • BEZPIECZNA NAUKA i ZABAWA w jednym :)

Bo KAŻDE dziecko jest mądre i inteligentne.
Trzeba tylko dać mu szansę.