Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Utwory Fryderyka Chopina - Posłuchaj

Fryderyk Chopin

W naszym opowiadaniu i ćwiczeniach pojawiło się wiele tytułów znakomitych utworów Chopina. Pewnie jesteś ciekaw, jak one brzmią. Wybraliśmy niektóre z nich, byś miał możliwość zapoznania się z nimi. Ciekawi jesteśmy, który utwór najbardziej Ci się spodoba?
Oto jeden z pierwszych utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina - miał on wówczas 7 lat. Był więc mniej więcej w Twoim wieku ;) Posłuchaj, jak brzmiało jego pierwsze, dziecięce, wielkie dzieło - polonez g-moll. Wykonuje go 11-letni Algis Pauljukaitis.

 

Ten utwór również pojawił się w naszym opowiadaniu. Pan Zarzycki puścił go Kamilowi, gdy ten zapytał go o jego ulubioną kompozycję Chopina. Jest to ballada As-dur.. Wykonuje ją światowej sławy pianista polski, Krystian Zimerman.

 

Tuż po balladzie As-dur popłynęły dźwięki poloneza As-dur, pamiętasz? Pan Zarzycki i Kamil tak się zasłuchali, że czas dla nich stanął w miejsu. Oto i polonez As-dur w wykonaniu Janusza Olejniczaka, kolejnego cenionego na świecie pianisty i interpretatora Chopina.

 

W ćwiczeniach poznałeś gatunki muzyczne o dość obco brzmiących nazwach: barkarola, nokturn, scherzo, impromptu. Osoby nie związane z muzyką nie zawsze wiedzą, co te nazwy w sobie kryją. Oto barkarola Fis-dur  w interpretacji Krystiana Zimermana.

 

A niżej - przepiękny i melancholijny nokturn f-moll. Biało-czarny wizerunek Chopina na filmiku pokazuje go jako człowieka już bardzo schorowanego, że śladami wielu cierpień na twarzy.

 

Kolej na skomponowane przez Chopina scherzo, wykonuje Li Yundi - pianista chiński, który został laureatem I nagrody XIV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

I na koniec Fantasie-Impromptu, w imponującym wykonaniu 10-letniego chłopca z Filipin o imieniu Enzo. Jak widzisz, Chopin jest znany, podziwiany i grany na całym świecie.