Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Wędrówki ptaków

Ciekawe, dlaczego... ptaki wędrują

Kiedy nadchodzi jesień, można łatwo zaobserwować, że w ogrodach, parkach czy lasach rzadziej słychać ptasie śpiewy. Co się dzieje z naszymi pierzastymi przyjaciółmi, gdy dni są coraz krótsze, a rankiem na trawie pojawia się szron?
dudek - ptak, który przylatuje do nas na wiosnę i odlatuje na zimę do ciepłych krajów
Wraz z końcem lata wiele ptaków odlatuje z Polski w poszukiwaniu cieplejszych miejsc. Zimą, gdy nadejdą mrozy i śnieg pokryje wszystko dokoła, będzie im bardzo trudno znaleźć coś do jedzenia.

Ptaki nie marzną zbyt szybko, gdyż przed niskimi temperaturami chronią je pióra i miękki puch. Ale żeby ogrzać swoje ciała, muszą dostarczyć organizmowi dużo energii w postaci pokarmu, co nie zawsze jest takie proste. Owady znajdują sobie w tym czasie ciepłe, przytulne kryjówki w szparach i zakamarkach kory drzew, zagrzebują się w ziemi lub mule na dnie stawów. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki znikają bzyczące komary i wszędobylskie muchy. Brak pożywienia zmusza ptaki owadożerne, takie jak muchołówki, jaskółki czy jerzyki, do odlotu w poszukiwaniu miejsc obfitujących w pokarm. Co prawda na drzewach i krzewach zostają na czas zimy niektóre owoce i nasiona, jednak nie ma ich aż tyle, żeby wystarczyło dla wszystkich. Dlatego niektóre gatunki owocożerne również decydują się na dalekie wędrówki.

Odlatują także liczne ptaki błotne i wodne. Gdy na rzekach i jeziorach pojawi się gruba warstwa lodu, nie będą mogły znaleźć pożywienia. Mówiąc ogólnie, ptaki szukają miejsc, w których mają większe szanse przeżycia.

Na zimę do cieplejszych zakątków świata wyruszają z Polski między innymi wilgi, kukułki, słowiki, dudki, kraski, bociany, szpaki, trzciniaki, pliszki, słonki, żurawie i wiele gatunków kaczek. Są i takie ptaki, które zostają u nas cały rok, np. gołębie, sójki, wróble, bogatki, puszczyki, kowaliki, kuropatwy czy większość gatunków dzięciołów. jemiołuszka - ptak zimujący w Polsce

Może Cię to zdziwić: gdy jedne ptaki odlatują – inne wręcz odwrotnie, wybierają nasz kraj na zimowisko. Wszystko dlatego, że w ich rodzinnych stronach zima bywa jeszcze bardziej surowa. Odżywiają się głównie nasionami ukrytymi w szyszkach, owocami jarzębiny, głogu, dzikiej róży, kaliny, a także jemioły. Liczba tych ptaków zależy od obfitości pokarmu. Kiedy znajdują go dużo, zostają w Polsce na całą zimę. Jeśli jednak jedzenia zaczyna brakować, przenoszą się w inne rejony. Do naszych zimowych gości należą np. jemiołuszki i jery.

Kiedy zima dobiegnie końca i dni znów staną się dłuższe, ptaki przylecą do nas z ciepłych krajów, aby uniknąć panującej tam suszy i nadmiernego tłoku. Zapytacie pewnie, skąd wiedzą, dokąd wrócić. Jak to się dzieje, że nie zgubią drogi? Pierzaści spryciarze mają różne sposoby orientacji w przestrzeni. Naukowcy sądzą, że kierują się położeniem gwiazd i Słońca oraz wyczuwają pole magnetyczne Ziemi. Bez względu na to, w jaki sposób to robią, wiadomo, że wiele gatunków potrafi bezbłędnie trafić do starego gniazda. To dlatego znajoma para bocianów zapewne pojawi się wiosną w dawnym miejscu, aby znów wychować tam swoje pisklęta.