Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KAWIE DOMOWE

Oto odpowiedzi do quizu:

kawia domowa
1. Do gryzoni należy m.in. świstak.
1. Kawia domowa należy do:
gryzoni, tak samo jak mysz.

Gryzonie to liczna i różnorodna grupa ssaków, do której należą m.in. kawia domowa, chomik, świstak i bóbr. Wspólną cechą tych zwierząt jest obecność pary zębów, tzw. siekaczy, które rosną przez całe życie. Zęby te muszą być regularnie ścierane – zwykle dzieje się to podczas gryzienia pokarmu.

Zwierzęta z tej grupy są powszechne na całym świecie. Niektóre gatunki, np. szczury, rozprzestrzeniały się wraz z człowiekiem. Gryzonie żyją w różnych środowiskach, występują m.in.: pod ziemią, na drzewach, w górach, na polach i łąkach oraz w wodzie.

kawia domowa
2. Kawie to zwierzęta stadne,
więc komunikacja jest
dla nich bardzo ważna.
2. Czy kawie domowe wydają z siebie odgłosy?
Tak, dzięki nim komunikują się z innymi osobnikami oraz wyrażają swoje emocje.

Świnki morskie jako zwierzęta stadne muszą się porozumiewać ze swoimi pobratymcami. Oprócz mowy ciała bardzo ważna jest u nich również komunikacja za pomocą odgłosów. W świecie tych gryzoni istnieje wiele sygnałów dźwiękowych, a każdy z nich ma swoje znaczenie.

Co świnki mówią do siebie? Co chcą przekazać swoim opiekunom? Za pomocą odgłosów kawie wyrażają swoje emocje i potrzeby. Dźwięki te w zależności od sytuacji będą się od siebie różniły. Inaczej brzmią sygnały ostrzegawcze, inaczej wyrażające zadowolenie i te służące do komunikacji rodziców ze swoimi młodymi.

Jednym z najczęściej słyszanych odgłosów przez opiekunów świnek morskich jest tzw. kwiczenie. Zwierzę wydaje ten dźwięk np. wtedy, gdy domaga się jedzenia. Kiedy nasz pupil jest zadowolony, grucha lub pomrukuje – te odgłosy możemy usłyszeć w trakcie głaskania zwierzęcia lub podawania mu ulubionej przekąski.

Innym odgłosem jest szczękanie zębami. Świnka wydaje ten sygnał, gdy się złości lub jest niezadowolona. Kiedy usłyszymy, że nasz ulubieniec popiskuje, prawdopodobnie oznacza to, że dzieje się coś niedobrego – świnka może w taki sposób dawać nam znać, że np. źle się czuje. Warto zatem słuchać swojej kawii, by móc w porę zareagować.

kawia domowa
3. Świnka morska skinny.
3. Czy wszystkie kawie mają futro?
Nie, niektóre kawie charakteryzują się brakiem futra.

Wyróżnia się dwie rasy nagich świnek morskich. Pierwszą z nich jest skinny. Zwierzęta te mają miłą w dotyku i ciepłą skórę. Ich kolorystyka jest zróżnicowana – występują zarówno jasne, jak i bardzo ciemne osobniki. Kawie skinny nie są całkowicie pozbawione owłosienia, gdyż występuje ono na pysku, łapach oraz w okolicach narządów płciowych. To nadaje tym świnkom niepowtarzalny wygląd.

Przedstawiciele drugiej rasy – baldwin – rodzą się w pełnym owłosieniu. Z czasem jednak tracą je, stając się całkowicie nagie. Ich skóra jest różnie zabarwiona i gumowata w dotyku.

kawia domowa
4. Kawie najlepiej się czują
w swoim towarzystwie.
4. Czy świnki morskie powinno się hodować razem?
Tak, kawie to zwierzęta stadne i najlepiej się czują razem.

Oprócz podstawowych warunków, które trzeba zapewnić kawii domowej, jak np. duża przestrzeń do biegania, należy również pomyśleć o tym, by znaleźć naszemu pupilowi kompana. Powinien nim być osobnik tego samego gatunku – z drugą kawią nasz ulubieniec porozumie się najlepiej. Świnka morska jest zwierzęciem stadnym i bardzo towarzyskim – co oznacza, że cierpi, spędzając czas w samotności.

Życie społeczne tych zwierząt jest bardzo dobrze rozwinięte. Ważną rolę odgrywa w nim porozumiewanie się osobników za pomocą odgłosów. Świnka żyjąca w pojedynkę nie ma z kim „rozmawiać”. Troskliwa opieka nie zastąpi naszemu pupilowi tego, co może dać mu inna świnka morska.

Gdy wychodzimy do szkoły lub pracy, zwierzę zostaje samo na wiele godzin. Takie sytuacje mogą doprowadzić do złego samopoczucia naszego ulubieńca. Dlatego obecność drugiej świnki morskiej jest dla tych zwierząt najlepszym rozwiązaniem. To pozwala zachować im równowagę psychiczną. Jeśli nie jesteśmy w stanie hodować dwóch lub większej liczby świnek, powinniśmy pomyśleć, czy nie lepiej zostać opiekunem innego zwierzęcia, np. chomika, który woli żyć w pojedynkę.

kawia domowa
5. Smaczna przekąska może wprawić naszą świnkę w doskonały nastrój.
5. Popcorning to:
radosne podskakiwanie świnki morskiej.

Gdy świnka morska jest w wyśmienitym nastroju, możemy być świadkami jej niezwykłego zachowania. Polega ono na wykonywaniu przez zwierzę podskoków w miejscu lub w biegu. Towarzyszy temu zabawne wyginanie ciała w różne strony. Rozbrykane świnki przypominają wtedy strzelający popcorn na rozgrzanym oleju – stąd właśnie wzięła się nazwa tego zwyczaju.

Podskoki częściej wykonują młode osobniki, ale nie jest to regułą – jedne kawie robią to częściej, inne wcale. Bodźcem pobudzającym je do takiego zachowania może być np. podanie ulubionego smakołyku. Często zwierzęta zarażają się dobrym nastrojem i podskakują grupowo :).

kawia domowa
6. Siano jest głównym składnikiem
diety świnek morskich.
6. Podstawą żywienia kawii domowej jest:
siano.

Kawie domowe spożywają przede wszystkim wysuszone trawy, czyli siano. Ten pokarm dostarcza świnkom niezbędnych substancji do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

W skład siana wchodzą różne gatunki traw. W okresie letnim możemy podawać naszemu pupilowi świeże rośliny. Pamiętajmy jednak, aby zrywać je w miejscu położonym z dala od źródeł różnych zanieczyszczeń, np. dróg. Ważne jest również, by nie podawać śwince popsutego pokarmu – to może jej bardzo zaszkodzić.

Dietę świnki morskiej należy uzupełniać różnymi ziołami, warzywami i owocami. Nie wolno też zapominać o stałym dostępie do świeżej wody. Ważne jest, aby zadbać o dostarczanie pokarmu bogatego w witaminę C, której niedobór przyczynia się do złego zdrowia naszego ulubieńca.

kawia domowa
7. Dla jednych kawia jest smaczną przekąską, a dla innych
domowym pupilem.
7. Na którym kontynencie od wieków spożywa się mięso kawii domowej?
W Ameryce Południowej.

Kawia domowa jest przysmakiem w takich krajach Ameryki Południowej jak: Peru, Ekwador, Kolumbia i Boliwia. Inkowie – Indianie Ameryki Południowej – już przed wiekami udomowili kawię, by hodować ją w celach kulinarnych. Mięso świnek morskich jest bardzo pożywne – charakteryzuje się niską zawartością tłuszczu i ma dużo białka. Świnki morskie najczęściej się piecze lub grilluje.

Zwierzęta te są ważne dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej nie tylko ze względu na mięso. Kawie wykorzystywano również w obrzędach religijnych oraz medycynie tradycyjnej.

kawia domowa
8. Młode kawie mają dobrze wykształcone futro.
8. Czy młode kawie rodzą się nagie?
Nie, ich ciało od urodzenia pokrywa dobrze wykształcone futro.

Niektóre gryzonie (np. mysz) rodzą się nagie, ślepe i niezdolne do samodzielnego życia, co powoduje, że wymagają troskliwej opieki swojej matki. Młode rozwijają się w gnieździe i dopiero po pewnym czasie są gotowe, aby je opuścić. Zupełnie inaczej wyglądają pierwsze dni życia świnek morskich. Te gryzonie tuż po urodzeniu mają owłosione ciało, wykształcone zęby i przychodzą na świat z otwartymi oczami.

Kawie przez pierwszy okres życia odżywiają się mlekiem matki, ale już kilka dni po urodzeniu zaczynają podjadać stały pokarm oraz pić wodę z poidełka. Małe świnki morskie pilnie obserwują i naśladują zachowania swojej mamy. Są również bardzo ciekawe świata, ruchliwe i skore do zabawy. Obserwacja takich maluchów to sama przyjemność.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.