Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - KOMARY

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Ile gatunków komarów występuje na świecie?
Na świecie występuje ponad 2000 gatunków komarów.

Rodzina komarowatych jest bardzo różnorodna. W Europie znamy 110 gatunków tych zwierząt, z czego ponad 40 występuje w Polsce. Jednym z najpospolitszych ich przedstawicieli w naszym kraju jest komar brzęczący.

Komary są obecne na wszystkich kontynentach poza Antarktydą, a liczba ich gatunków największa jest w klimacie zwrotnikowym. Komarowate różnią się między sobą nie tylko miejscem występowania, ale też wyglądem – np. ubarwieniem, budową głowy, odnóży czy czułków. Niestety, ze względu na niewielkie rozmiary komarów, niezwykle trudno byłoby rozpoznać gatunek, który akurat nas zaatakował – w tym celu musielibyśmy użyć mikroskopu.

komar brzęczący komar azjatycki
Komar brzęczący – jeden z najpospolitszych gatunków komarowatych w Polsce.
Komar azjatycki, ze względu na swoje ubarwienie, zwany jest potocznie komarem tygrysim.
larwy komarów
2. Larwy komarów zwisają głową w dół.
2. Najwięcej komarów jest nad wodą,
ponieważ owady te:

w wodzie składają jaja i tam rozwijają się ich larwy.

Dorosłe komary prowadzą lądowy tryb życia, lecz rozwój ich larw jest ściśle związany z wodą. Samice zwykle składają pakiet jaj, który utrzymuje się na powierzchni zbiornika wodnego. Komarom najbardziej odpowiadają wody stojące o słabym falowaniu. Ich larwy, dzięki specjalnym rurkom, oddychają powietrzem atmosferycznym, więc mogą licznie występować nawet w bardzo zanieczyszczonym środowisku. Ich rozwojowi sprzyja brak ryb w zbiorniku, ponieważ wiele gatunków ryb traktuje je jako prawdziwy przysmak.

Rosnąc, larwy komarów linieją, czyli co pewien czas zrzucają zbyt ciasną zewnętrzną powłokę ciała. Następnie wchodzą w stadium poczwarki. Po kilku dniach z poczwarki wykluwa się dorosły, gotowy do odlotu owad.

Anopheles sp.
3. Komary z rodzaju Anopheles
mogą przenosić zarodźce malarii.
3. Komary mogą stanowić zagrożenie, ponieważ:
mogą zarażać śmiertelną chorobą.

Komary są pośrednią przyczyną śmierci wielu milionów osób, ponieważ mogą przenosić m.in. jednokomórkowego pasożyta – zarodźca malarii. Te groźne mikroorganizmy dostają się do ciała komara, gdy owad wypija krew chorego człowieka. Wkłuwając się w zdrową osobę, komar może jej przekazać pasożyty wraz ze swoją śliną. W ten sposób choroba powodowana przez zarodźca malarii może się szybko rozprzestrzeniać.

Malaria dotyka głównie mieszkańców krajów tropikalnych. Polskie komary także mogą być nosicielami pasożytniczego zarodźca, lecz ze względu na zbyt niskie temperatury, zarazki nie mogą się u nas rozwinąć. Z tego powodu malaria w Polsce dotyczy głównie ludzi, którzy przywieźli chorobę z tropików.

samiec komara
4. Samce komarów żywią się
nektarem kwiatów.
4. Co jest prawdą?
Samce komarów nie piją krwi, lecz żywią się nektarem kwiatów.

Wśród dorosłych komarowatych krwiopijne są tylko samice. Z krwi pozyskują białko niezbędne do wytworzenia jajeczek. W tym celu atakują nie tylko ludzi, lecz także inne zwierzęta, np. psy i króliki. Komary nie gryzą, lecz wcinają się w ciało swojej ofiary dzięki specjalnej kłujce.

Samce komarów także pobierają pokarm płynny, lecz są wegetarianami. Odżywiają się nektarem kwiatów i sokami owoców. Dzięki temu pełnią bardzo ważną rolę jako owady zapylające kwiaty.

Natomiast larwy komarów odżywiają się poprzez odfiltrowywanie pokarmu z wody – ich dietę stanowią m.in. mikroskopijne glony i bakterie.

samiec komara
5. Samce komarów dzięki pierzastym czułkom rozpoznają dźwięk uderzeń skrzydeł samicy.
5. W jaki sposób komary lokalizują swoje ofiary,
np. ludzi?

Wabi je zapach człowieka i temperatura jego ciała.

Komary mają doskonale rozwinięty zmysł węchu – posiadają aż 75 różnych typów receptorów, dzięki którym rozpoznają różnorodne zapachy. Co ciekawe, receptory te zlokalizowane są na ich czułkach. Komary posługują się nimi, by odnaleźć żywicieli, z których mogą spić krew. Przyciąga je zapach potu i wydychanego przez nas dwutlenku węgla. Komary reagują także na temperaturę – częściej atakują ludzi o podwyższonej temperaturze ciała, np. kobiety w ciąży.

Dzięki swoim czułkom komary wyczuwają także drgania powietrza. Zdolności tej nie używają jednak do odnajdywania swoich ofiar – w ten sposób samce rozpoznają dźwięk uderzeń skrzydeł samic.

komar
6. Posiłek samicy komara może być
nawet dwa razy cięższy od niej samej.
6. Po ukłuciu komara skóra puchnie i swędzi, ponieważ:
dochodzi do reakcji alergicznej na ślinę komara.

Komary wkłuwają się zwykle w por skóry i piją krew z naczynia krwionośnego. Zanim jednak rozpoczną swój posiłek, wpuszczają do naszego ciała kroplę swojej śliny, która zawiera substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. W innym wypadku powstała po ukłuciu ranka szybko by się zasklepiła, tworząc strupek i komar nie mógłby się napić do syta. Ślina komarów ma także właściwości znieczulające, dzięki którym owady te często podpijają naszą krew niezauważenie.

Składniki śliny komarów działają na naszą skórę drażniąco, część z nich to alergeny, czyli związki powodujące uczulenie. To za ich przyczyną dochodzi u nas do stanu zapalnego – miejsce po ukąszeniu komara staje się czerwone, nabrzmiewa i swędzi. Gdy obrzęk utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o silnej alergii lub nawet o powstaniu zakażenia.

ważka
7. Komary stanowią wartościowy posiłek m.in. dla ważek.
7. Komary stanowią cenny i smaczny posiłek m.in. dla:
ryb, ważek i nietoperzy.

Choć nasze spotkania z komarami nie należą do przyjemnych, owady te odgrywają ogromną rolę w przyrodzie jako pokarm wielu zwierząt. Ich rozwijające się w wodzie larwy są atrakcyjnym pokarmem dla wielu gatunków ryb, mogą na nie polować także drapieżne larwy innych owadów, np. ważek. Dorosłe ważki także chętnie wypatrują komarów w locie – podobnie jak wiele gatunków ptaków, np. jaskółki i jerzyki. W ciągu dnia jeden ptak potrafi zjeść nawet kilka tysięcy komarów. Bardzo efektywnymi łowcami, których sporą część diety stanowią te owady, są nietoperze. Żaby, ropuchy, pająki, jaszczurki i wiele, wiele innych stworzeń nie wyobraża sobie życia bez tego bzyczącego przysmaku.

bursztyn
8. Komary uwięzione w bursztynach mogą mieć nawet
kilkadziesiąt milionów lat.
8. Komary istnieją na świecie od czasów:
dinozaurów, ponad 90 mln lat.

Komarowate nie są młodą rodziną. Pojawiły się na świecie kilkadziesiąt milionów lat temu. Najstarszy znany kopalny okaz zachował się w bursztynie i liczy sobie 95 mln lat. Niektórzy badacze sądzą, że grupa tych zwierząt może być jeszcze starsza.

Dzięki niedawnym odkryciom naukowców wiemy już, że komary naprzykrzają się innym zwierzętom od bardzo dawna – ostatnio udało się zbadać krew, którą samica komara wypiła w epoce eocenu, ok. 46 mln. lat temu. W posiłku tego owada znaleziono związki chemiczne, które są obecne w hemoglobinie, czyli w składniku krwi kręgowców. Niestety na razie nie wiadomo, z jakiego zwierzęcia komar ten spił krew – dotychczasowe metody badawcze nie pozwalają nam jeszcze na rozwiązanie tej zagadki.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.