Opinie naszych użytkowników

Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałe pomysły i ciekawe materiały z których korzystam już od jakiegoś czasu w pracy z dziećmi. Wasza strona jest po prostu fantastyczna(...)
Agnieszka K.

Wczoraj byłam bezradna jak pomóc mojemu dziecku w nauce tabliczki mnożenia. A dzisiaj jestem szczęśliwa, że dzięki Pani pomocy, mojemu dziecku udało się ruszyć z miejsca.
Beata z Łodzi

Bardzo często korzystam z serwisu SuperKid.pl... Jest świetny, kapitalny, rozwija wyobraźnię, kreuje osobowość, rozwija zainteresowania :) Dziękuję.
Elżbieta J., mama i nauczycielka

Czytaj inne opinie »

W 2020 r. SuperKid.pl otrzymał
NAGRODĘ GŁÓWNĄ
w konkursie
ŚWIAT PRZYJAZNY DZIECKU,
w kategorii: Internet.
Organizatorem konkursu jest:
Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Chcę wiedzieć więcej - MRÓWKI

Oto odpowiedzi do quizu:

1. Poruszanie tyloma odnóżami na raz to nie lada sztuka! A do tego jeszcze są przecież czułki - zobacz, jakie są długie.
1. Iloma odnóżami jednocześnie mrówka dotyka podłoża podczas chodzenia?
Trzema.

Cechą charakterystyczną wszystkich owadów jest posiadanie sześciu odnóży, ale podczas chodzenia tylko trzy z nich dotykają jednocześnie podłoża. Większość owadów porusza się, przestawiając naprzemiennie trójki swoich odnóży: lewe przednie, prawe środkowe i lewe tylne są przesuwane do przodu razem, a następnie prawe przednie, lewe środkowe i prawe tylne. Ten sposób poruszania się umożliwia osiągnięcie dużych szybkości i jednocześnie pozwala tym małym zwierzętom na utrzymanie równowagi.

2. Ten żołnierz należy do mrówek, które żyją w Meksyku i Brazylii. Wiekie haki to żuwaczki, które służą do obrony gniazda przed drapieżnikami. Żuwaczki naszych krajowych mrówek są znacznie mniejsze, ale spełniają tę samą funkcję.
2. Żołnierzami w społeczeństwie mrówek są:
Bardzo wyrośnięte samice.

Żołnierze u mrówek są samicami. Strzegą one wejść do mrowiska, by żaden nieproszony gość się do niego nie dostał. By móc skutecznie bronić swojego domu, wyposażone są one w parę bardzo silnych żuwaczek – trójkątnych odnóży gębowych, które są poruszane silnymi mięśniami i przypominają swoim działaniem połączenie nożyczek i kleszczy. Żuwaczki są tak silne, że bez problemu mogą przeciąć na pół ciało nieuważnego owada lub zostawić niewielką ranę w skórze innych zwierząt.

Dodatkowo wszystkie mrówki są wyposażone w kwas mrówkowy – silnie drażniącą substancję, którą wystrzeliwują z odwłoków zaraz po ugryzieniu żuwaczkami. Nie tylko mrówki produkują kwas mrówkowy - ta substancja jest bardzo rozpowszechniona w przyrodzie. Za jej sprawą czujemy np. pieczenie po kontakcie z liśćmi pokrzywy.

3. Mrówki opiekują się mszycami, a w zamian otrzymują słodki płyn - spadź. Na zdjęciu biała strzałka wskazuje na małą kropelkę spadzi, którą właśnie zlizuje mrówka.
3. Które zdanie jest prawdziwe?
Mrówki opiekują się koloniami innych owadów.

Mrówki znane są ze współpracy ze znanymi szkodnikami roślin – mszycami. Mszyce odżywiają się sokami roślinnymi, które wysysają za pomocą długich rureczek, powodując uszkodzenia łodyg. Soki roślinne zawierają duże ilości cukru, którego nadmiar mszyce wydalają w postaci słodkich kropelek. Mrówki zaś przepadają za słodyczami! Mszyce oddają mrówkom wydzielany przez siebie słodki płyn, a mrówki w ramach wdzięczności stają się ich strażnikami. Ta współpraca jest tak silna, że dochodzi nawet do sytuacji, w której mrówki przenoszą swoje żywicielki z jednej rośliny na drugą, gdy zabraknie im pokarmu. Mrówki bronią swoich stad mszyc przed atakami drapieżnych owadów, np. biedronek. Potrafią także hodować jaja mszyc w swoich gniazdach, by zapewnić sobie nowe pokolenia tych owadów.

Taką współpracę między dwoma organizmami nazywamy symbiozą. W świecie zwierząt jednak wiele zależności jest zmiennych: gdy mrówki potrzebują cukru, opiekują się mszycami i bronią ich przed drapieżnikami. Kiedy jednak w diecie mrówek brakuje białka, mszyce stają się dobrym jego źródłem i zostają przez mrówki zjedzone. Współpraca z mrówkami jest więc dość ryzykowna!

4. Larwa mrówkolwa czeka na swoje ofiary w lejkowatym dołku. Zwróć uwagę, jak upodobniła się kolorem do piasku, żeby być jak najmniej widoczną dla mrówek.
4. Jak nazywa się drapieżny owad, którego larwy wyspecjalizowały się w polowaniu na mrówki?
Mrówkolew.

Mrówki padają ofiarą mrówkolwa. Nie jest to prawdziwy lew znany z Afryki, ale gatunek owada, którego postać dorosła przypomina ważkę. Larwa mrówkolwa jest bezskrzydła, dość krępa i posiada olbrzymie żuwaczki, służące do chwytania i miażdżenia pokarmu. Tworzy ona bardzo charakterystyczne, niewielkie dołki w piasku o kształcie lejka, na których dnie zagrzebuje się i czyha na przechodzące mrówki. Gdy mrówka wpadnie do dołka, mrówkolew błyskawicznie porywa swoją ofiarę i obezwładnia ją. Znany jest także z tego, że ostrzeliwuje przechodzące obok mrówki ziarenkami piasku, by spowodować ich ześlizgnięcie się do dołka.

5. Mrowiska mogą osiągać znaczne rozmiary. Większą jednak ich część stanowią podziemne korytarze i komory, w których mrówki wychowują nowe pokolenia i spędzają zimę.
5. Jak mrówki spędzają zimę?
Wszystkie osobniki w kolonii zapadają w hibernację.

Mrówki zimują całymi rodzinami. Jesienią intensywnie odżywiają się i przybierają na wadze, by móc przetrwać długie zimowe miesiące bez jedzenia. Zwykle w okresie października lub listopada, kiedy niskie temperatury uniemożliwiają mrówkom normalną aktywność, owady te schodzą w głęboko położone komory mrowiska i zapadają w hibernację. Inne mrówki, które swoich gniazd nie zakładają na ziemi, mogą spać pod korą drzew lub pod kamieniami.

Wiosną, w marcu lub kwietniu, pierwsze robotnice wychodzą na powierzchnię i ogrzewają się w promieniach słońca, a następnie wracają w głąb mrowiska. Stopniowo coraz więcej mrówek przemieszcza się na powierzchnię i z powrotem, transportując w ten sposób ciepło i przyspieszając powrót do aktywności całej rodziny.

6. To królowa mrówek z gatunku hurtnica czarna. Samce mrówek mają skrzydła przez całe życie, a królowe tylko przez krótki czas.
6. Jak długo mogą żyć mrówki?
Robotnice mrówek mogą żyć maksymalnie 3 lata, a królowe 20 lat.

Długość życia mrówek zależy od gatunku, ale robotnice zawsze żyją krócej niż królowe. Robotnice mrówek mieszkających w Polsce mogą żyć maksymalnie 3 lata, a ich królowe żyją nawet sześciokrotnie dłużej (do 20 lat). Zazwyczaj jednak długość życia robotnic nie przekracza kilku miesięcy. Najkrócej zaś w koloniach mrówek żyją samce – tylko kilka tygodni. Rekord długości życia należy do królowej gatunku o nazwie hurtnica czarna, która żyła 29 lat w warunkach laboratoryjnych.

7. "Rozmowy" mrówek odbywają się za pomocą specjalnych substancji zapachowych - feromonów.
7. W jaki sposób mrówki porozumiewają się ze sobą?
Za pomocą zapachów.

Mrówki porozumiewają się ze sobą za pomocą wydzielanych substancji zapachowych, które nazywają się feromonami. Termin ten pochodzi od słowa greckiego oznaczającego „przekazywać” i „pobudzać”. Gdy robotnica mrówki znajdzie obfite źródło pokarmu, biegnie z powrotem do mrowiska, ciągnąc za sobą ślad zapachowy substancji, która wydobywa się z jej odwłoka. Kiedy dotrze do swoich sióstr, zwraca ich uwagę, dotykając je czułkami i zachęcając do podążania za nią lub zapachem, który zostawiła. W ten sposób cała kolonia organizuje się, by zebrać jak najwięcej pokarmu i przetransportować go do mrowiska.

Podobnie jest, gdy mrówcze gniazdo zostaje zaatakowane przez drapieżnika. Robotnice, które pierwsze dotrą na miejsce napaści, wydzielają zapach alarmowy, który inne robotnice odbierają za pomocą czułków. W ten sposób cala kolonia organizuje odparcie ataku lub zaczyna szybko przenosić jaja i larwy w inne miejsce, by uchronić je przez zjedzeniem.

8. Ta potrawa pochodzi z Tajlandii. Czy widzisz te białe "fasolki"? To larwy mrówek, a gdzieniegdzie można dostrzec także dorosłe osobniki. Smacznego!:)
8. Które zdanie jest fałszywe?
Mrówki są niejadalne.

W niektórych częściach świata mrówki uważane są za przysmak! W Meksyku jaja dwóch gatunków mrówek są dodawane do potraw, a cena za te owady dochodzi do 450 złotych za kilogram, ponieważ występują one sezonowo i są trudne do znalezienia. W Kolumbii od wieków pewne gatunki mrówek są pieczone i spożywane w całości przez ludzi. Podobnie jest w Indiach i Tajlandii, w których mrówki oraz ich jaja dodawane są do sałatek.

Oprócz tego, w niektórych krajach Ameryki Południowej i Afryki, pewne gatunki mrówek są używane do zszywania ran – łapiąc swoimi żuwaczkami za brzegi rany, zbliżają jej krawędzie do siebie, stanowiąc rodzaj szwu.

Mrówki są bardzo starą grupą owadów. Wywodzą się one od os, z którymi są blisko spokrewnione. Pojawiły się na Ziemi już około 130 milionów lat temu, a więc żyły też w czasach, gdy na naszej planecie występowały dinozaury.

Wszelkie prawa do zdjęć są zastrzeżone.